تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۱۵ - ۱۱:۵۵ کد مطلب 59268

فرمانروایان، خادمان ملت هستند

در سال ۸۴ ملت بیش از پیش به این باور رسیدند که آرمانهای انقلاب در جهت دفاع از منافع و حقوق آنهاست و همان شعارهای اولیه انقلاب از جمله نوکری مسئولین در برابر ملت بر سر دست گرفته شده است و به آن افتخار نیز میشود.

میدان 72/ محمدرضا منصوریار: “مکرر امام ذکر کردند که این مردم ولی نعمتان ما هستند. مواردی خود را به عنوان خادم ملت معرفی کرد و گفت بهتر است به من خادم ملت بگویند تا رهبر . این خیلی حرف بزرگی است”

اینها بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در مراسم سالگرد عروج حضرت امام خمینی (ره) است که شاید بتوان گفت که مهمترین قسمت فرمایشاتشان نیز همین است.

اشاره ی رهبر انقلاب بر تاکیدات امام (ره) مبنی بر توجه به ملت و احترام و تکریم توده ها ی مردم نشان از عمق اهمیت این موضوع دارد. شاید بتوان گفت که مهمترین بار فرایند و به وقوع پیوستن انقلاب بر دوش همین قشر از جامعه بود. انقلابی که دنباله ی مبعث و غدیر و عاشورا بوده و به پیروی از آنها باید به دنبال مهرورزی محمد (ص) و عدالت علی (ع) و همچنین آزادی و ازادگی حسین (ع ) باشد. انقلابی که اساس و فلسفه ی وجودی آن بر مبنای زمینه سازی برای ظهور انسان کامل و منجی بشریت بوده است. نکته ی مشترک در بین تمامی این وقایع اهمیت توده های مردم است. حضور و یا دم حضور مردم در کنار امام توانسته در برهه های مختلف تاریخی پیامد های متفاوتی را برجای بگذارد. روزی در فتح مکه و غدیر مردم در کنار امام و روزی در صفین و عاشورا مردم در مقابل امام. البته با کمی عمقی نگری در واقعه ای مانند صفین و عاشورا پرواضح است که این توده ها نبودند که در مقابل امام قرار گرفته بودند بلکه ضعف در تشخیص موقعیت نزد برخی خواص و همچنین حیلت های جناح زر و زور و تزویر موجب این گشت که مردم را در تقابل با امام وادارد.

با این توضیحات به خوبی مشخص میشود که توجه به ملت و تلاش برای به سعادت و کمال رسانیدن انها و همچنین شناساندن توطئه ها ی دشمنان برای توده ها از چنان اهمیتی برخوردار است که به هیچ عنوان نباید از آن غافل شد و چه بسا غفلت از این موضوع به فروپاشی تمام داشته ها و سرمایه های معنوی انقلاب و نظام بیانجامد.

اما چرا امام (ره) این قدر بر این موضوع و لزوم تکریم توده ها تاکید داشتند؟ چرا خمینی کبیر کوخ نشینان را بر کاخ نشینان ترجیح میدهد؟ چرا امام خود را خادم و خدمتگذار ملت میداند و حتی آنرا به منصب رهبری امت ترجیح میدهد؟

شاید بتوان فلسفه و چرایی توجه امام به ملت و تاکید بر خدمت به خلق و نوکری ملت  را در آیاتی از کلام حق پیدا کرد. آنجایی که خداوند , زمین را میراث صالحین و مستضعفین میشمارد و این وعده را حتمی و قطعی میداند. حتی اگر بخواهیم از جنبه ی مادی به این موضوع توجه کنیم درمیابیم که عقل سلیم به انسان میگوید باید آینده نگری کرد و از کسانی که فرداها بر این زمین احاطه پیدا میکنند حمایت کرد. البته درک چنین موضوعی برای همگان میسر نبوده و نیست و فقط کسانی میتوانند به ضرس قاطع حمایتشان از مستضعفین را اعلان دارند که به وعده و نصرت الهی ایمان و باور قلبی داشته باشند و این همان نکته ای بود که در گوشت و پوست و استخوان بنیانگذار انقلاب نفوذ و رسوخ پیدا کرده بود . امام یقین داشت که مستضعفین روزی به میراث برحق خود خواهند رسید پس ترس و واهمه ای از زورگویان و سلطه طلبان نباید داشت و برای راضی نگاه داشتن دل مستکبرین نباید مستضعفین را زیر پا له کرد.

اما چرا با این همه تاکید امام مبنی بر خادم بودن مسئولین در پیشگاه ملت , پس از رحلتش  توده های مردم به حاشیه رانده شدند و کم کم طبقه ای جدید در جامعه که هیچ سنخیتی با انقلاب و انقلابی گری نداشتند جای توده ها را نزد مسئولین گرفتند و به نوعی شدند ولی نعمتان جامعه. طبقه ای که با از نظر کمی درصد ناچیزی از جمعیت کشور را به خود اختصاص داده بودند اما از لحاظ قدرت سیاسی – اقتصادی و نفوذ در بخش های مختلف حکومتی به شدت پررنگ و فعال حضور داشتند. میتوان گفت پس از رحلت امام (ره) دیگر مسئولین به مانند زمان حیات امام اهمیتی برای توده های ملت قائل نبودند و روز به روز نیز این فاصله بین مردم و خواص بیشتر و بیشتر میشد. شاید تنها دلیل عدم فروپاشی نظام پس از رحلت بنیانگذار انقلاب , حضور شخصیتی در راس نظام بود که برای مردم همان رنگ و بوی امام و خدمتکارشان را داشت. شخصیتی که همچنان ملت را ولی نعمت انقلاب میدانست و همواره و تحت شدیدترین فشارهای داخلی و خارجی این نگرش را تغییر نداد.کسانی که در زمان حیات امام , ولی نعمتان انقلاب لقب گرفته بودند , پس از انقلاب و مخصوصا پس از رحلت امام به تدریج از اهمیتشان نزد مسئولین کاسته شد و حتی در برخی مواقع کار به جایی رسید که رییس جمهور این مملکت برای توجیه طرح های توسعه گرایانه ی سیاسی و اقتصادی خود  ادعا کند که با 20 درصد مردم  نیز میتوان کشور را اداره کرد. پس مابقی مردم حتی اگر زیر چرخ های توسعه ی سیاسی –اقتصادی له شدند نیز طبیعی و قابل درک است. حتی در چنین شرایطی باز هم تنها دلخوشی مردم و دلبستگیشان به نظام به دلیل حضور همان شخصیت در راس نظام بود. رابطه ی نزدیک امام و امت همان چیزی بود که طبقه ی تکنوکرات و اشرافی پرورش یافته در زمان دولت های سازندگی و اصلاحات از ان سخت در هراس بودند. تکنوکرات هایی که آرمانهای عالیه ی انقلاب از جمله عدالت و آزادی و استقلال , کاملا در تضاد و تقابل با منافع انها بود و به همین جهت در طول سالیانی که قدرت اجرایی و همچنین تقنینی را در کشور بر عهده داشته و دارند همواره کوشیده اند که خود را به عنوان نقطه ی ثقل  ساختار نظام نشان دهند و به نوعی پرده ای باشند میان امام و امت. این طبقه ی تکنو کرات و گروه های حامی آنها در هر دوجناح اصولگرایی و اصلاح طلبی وجود داشته و دارد. تکنوکرات های جناح اصولگرا وظیفه ی چاپلوسی و تملق گویی از امام را بر عهده دارند و تکنوکرات های اصلاح طلب نیز وظیفه ی امام هراسی نزد امت را عهده دار هستند. اصولگرایان به دنبال آن هستند که امام را مجاب کنند که توده های ملت نباید به عنوان ولی نعمتان انقلاب پذیرفته شوند و این امام است که باید مسلط و محیط بر توده ها باشد. از طرفی اصلاح طلبان نیز امت را به این سمت میکشانند که امام به دنبال نوعی دیکتاتوریسم و سلطه گری است . به هر حال هر دوی اینها یک هدف واحد را دنبال میکنند و آن هم بر هم زدن همان کلام امام مبنی بر خادم بودنش نزد ملت است.

اما این تمام ماجرا نبود. انتخابات سال 84 و روی کار آمدن مردی از جنس ملت به نام محمود احمدی نژاد سنگینی کفه ی ترازوی قدرت را به سمت توده ها کشاند . این انتخابات باعث شده بود که نفر اول نظام نیز دیگر خود را در حوزه ی دفاع از حقوق توده ها و همچنین خدمتگذاری ملت  یکه و تنها نبیند. از طرفی حضور محمود احمدی نژاد موجب نزدیکتر شدن و محکمتر شدن رابطه ی امام و امت شد و امت و ملت بیش از پیش به این باور رسیدند که آرمانهای انقلاب در جهت دفاع از منافع و حقوق آنهاست و همان شعارهای اولیه انقلاب از جمله نوکری مسئولین در برابر ملت بر سر دست گرفته شده است و به آن افتخار نیز میشود. جمله ی تاریخی و بسیار راهبردی محمود احمدی نژاد نشان از عزم راسخ او برای پاسداری از آرمانهای انقلاب و همچنین تواضع و فروتنی او در برابر ملت خبر میدهد. آنجا که گفته بود :”ما خادم مردم هستیم و این را با افتخار اعلام میکنیم”. ذیل اکثر نامه های رسمی و غیر رسمی احمدی نژاد خبری از عناوینی از قبیل ریاست جمهور و رییس دولت نبود. تقریبا در این چند سال برای همه اینگونه جا افتاده است که هر جا نامی از خادم ملت می اید نا خود آگاه ذهن مخاطب به سمت محمود احمدی نژاد کشانده میشود. گویی همه باور دارند که او خادمشان بوده است. و این مهم به دست نیامده مگر به این دلیل که احمدی نژاد خود باور دارد که وظیفه ای جز خدمت به ملت ندارد و تمام امکانات و موقعیت هایی که در اختیارش بوده و هست فرصتی است برای عمل به این تکلیف .

در طول سالیانی که وی سکان هدایت دولت خدمت را بر عهده داشت فشارهای بسیاری از جانب اکثر گروههای سیاسی بر وی وارد آمد تا بلکه بتوانند جلوی این طرز تفکر احمدی نژاد را بگیرند. طرز تفکری که میتوانست منافع حزبی آنها را به شدت در معرض خطر قرار دهد. چراکه این شیوه ی حکومت داری باعث شده بود که ملت نسبت به بسیاری از حقوق و منافعی که حق مسلمش بوده است آگاه شود . حقوقی که تا پیش از روی کار آمدن احمدی نژاد به هیچ عنوان برای ملت در نظر گرفته نمیشد. در واقع تا پیش از انتخابات 84 , همان طبقه ی تکنوکرات مانع از این میشدند که ملت به این درک برسند که ولی نعمت انقلابند و مسئولین وظیفه ای جز خدمت به آنها را ندارند و در صورت تخطی باید پاسخگو نیز باشند. با تمامی این تفاسیر احمدی نژاد در طول 8 سال ریاست جمهوری خود , همواره خود را تحت عناوینی مانند نوکر مردم و خادم ملت معرفی میکرد و با تکیه بر قدرت معنوی ملت همواره چهره ای با صلابت و قدرتمند را از ملت ایران نزد افکار عمومی دنیا و همچنین دشمنان انقلاب به نمایش در آورد  تا بیش از پیش مشخص شود که چه کسانی پیرو ارمانهای خمینی کبیر هستند و چه کسانی فقط و فقط در ظواهری همچون نطق های پیش از دستور مجلس و یا خاطره گویی های متوهمانه به دنبال خمینی نمایی هستند.

البته با پایان یافتن دولت احمدی نژاد دوباره گروهی دولت را در دست گرفتند که در هیچ کدام از شعارها و برنامه هایشان اثری از تکریم ملت و احترام به حقوق توده ها دیده نمیشود بلکه بالعکس , کاملا با نگاهی از بالا به پایین همواره ملت را با عناوینی نظیر بی سواد و لبو فروش و بی شناسنامه نواخته است. این طرز نگاهی که بخش قابل توجهی از کابینه ی یازدهم را نیز در بر میگیرد موجب شده است که دوباره نوعی سرخوردگی و انزوا در فضای ذهنی ملت شکل بگیرد. این گروه نه تنها در صحنه ی داخلی توده های مردم را به شدت خار و ذلیل جلوه میدهد بلکه با بزرگنمایی قدرت دشمن و نادیده انگاشتن قدرت ملت در صحنه ی خارجی نیز از ملت , تصویری پوشالی و متزلزل ساخته است.

شاید تاکیدات مکرر رهبر معظم انقلاب مبنی بر لزوم توجه به اصول امام و جلوگیری از تحریف این شخصیت بزرگ سیاسی – اجتماعی قرن و توجه به دغدغه ی اصلی امام در خصوص توجه مسئولین به مستضعفین و توده های ملت  به خوبی نشان از قصور و کوتاهی دولتمردان یازدهم و دیگر مسئولین در این حوزه داشته باشد. شاید مهمترین مخاطب بیانات رهبر معظم انقلاب در خصوص عدم تحریف در شخصیت امام , کسانی هستند که بعضا با خاطره های مختلف سعی دارند خود را به شدت نزدیک به امام جلوه دهند و همچنین نظرات خود را منطبق با آرای حضرت امام معرفی کنند. و این اشخاص دقیقا همان هایی هستند که به هیچ وجه شان و منزلتی برای توده ها قائل نیستند و همواره تلاش هایشان را برای حمایت از اقلیتی یک درصدی اشرافیت در جامعه معطوف داشته اند.

صحبت های آشنای حضرت امام خمینی (ره) در مورد توجه به مستضعفین میتواند راهنمای مناسبی برای کسانی باشد که به راستی دل در گرو آرمانهای انقلاب دارند:

” … در حکومت اسلامی بهای بیشتر و فزون تر از آن کسی است که تقوی داشته باشد، نه ثروت و مال و قدرت و همه مدیران و کارگزاران و رهبران و روحانیون نظام و حکومت عدل موظفند که با فقرا و مستمندان و پابرهنه ها بیشتر حشر و نشر و جلسه و مراوده و معارفه و رفاقت داشته باشند تا متمکنین و مرفهین… اگر نبود همت این محرومان و همت این روستائیان و همت این جنوب شهری ها , نه رژیم سابق ظلمش از بین رفته بود و نه ما در مقابل مشکلات می توانستیم مقاومت کنیم . مستمندان و فقرا و دورافتاده ها در صف مقدم جامعه هستند و همین ها و همین زاغه نشینان و همین حاشیه نشینان و همین محرومان بودند که این انقلاب را به ثمر رساندند. همه ما باید خدمتگزار مردم باشیم . آن ها به ما منت دارند که ما را از این قیدی که ابرقدرت ها به دست و پای ما بسته بودند , نجات دادند. آن ها بر کشور ما منت دارند که اسلام عزیز را در این کشور حاکم کردند . شما باید توجه به این معنا بکنید که ما را اینها (مردم) آورده اند و وکیل کرده اند , وزیر کرده اند , رئیس جمهور کرده اند; این ها ولی نعمت ما هستند و ما باید از ولی نعمت خودمان قدردانی کنیم .”

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: