تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۱۶ - ۰۸:۰۲ کد مطلب 59376

تکرار خاطره تلخ سکوت خواص!

خطاب مان آن دسته از شخصیت هاست که له یا علیه وضع جاری موضعی نگرفته اند و اساسا سکوت کرده اند و نسبت خود را با این اتفاق سرنوشت ساز روشن نمی کنند: لطفا برای آن که چند ماه یا چند سال بعد کسی درباره ی شما دچار سو تفاهم نشود، موضع صریح و شفاف خود را بیان کنید.

میدان72/ کمال رستمعلی: طی حوادث تلخ سال 1388، آن چه بیش از هر چیزی به چشم آمد و در خصوص آن سخن گفته و مطلب نوشته شد، عکس العمل خواص جامعه در برابر آن واقعه ی عجیب و تاثر آفرین بود. گروهی از خواص جامعه ادعای تقلب را تایید و در رفتار و کلام با آن جریان همراهی کردند، جمع دیگری ضمن حضور در همه ی صحنه های دفاع از انقلاب ، در نقش تبیین کننده ی ابعاد فتنه و روش ساختن اذهان، اقدامات موثری داشتند.

تعدادی اما در همه ی روزها و ماه های پر آشوب و تلخ آن سال سکوت پیشه کردند و هیچ حرف و سخن و یادداشت و کنشی از ایشان در دفاع از انقلاب و رهبری و ثبات و امنیت کشور دیده و شنیده نشد. افرادی که به واسطه ی انقلاب اسلامی ارتقا یافتند و بعضا دارای مکنت و شوکتی شدند، اما در یکی از حساس ترین روزهای پر حادثه ی کشور مهر سکوت بر لب داشتند و هیچ واکنشی به اتفاقات اطراف خود نداشتند.

رهبر معظم انقلاب در وسط میدان دفاع از جمهوریت نظام و دفاع از امنیت و شرف و ثبات کشور حاضر بودند و با سخنرانی ها و پیام های خود، دیدگاه قاطع انقلاب اسلامی و اراده ی راسخ مردم در دفاع از آرمان ها ی انقلاب و کوتاه نیامدن در برابر بی قانونی و اغتشاش را تبیین می فرمود. کیست که از خاطرش برود آن خطابه ها ی حماسی را که عصاره ی آن معرفت شریف، این عماری بود که باید تن هر دل داه ی انقلاب و رهبری را می لرزاند و مع الاسف جمعی هم چنان خموش و بلاتکلیف نظاره گر بودند.

ماجرای این جماعت، پس از خلق حماسه ی تاریخی 9 دی و به تبع آن حاکم شدن آرامش در کشور ، ابعاد دیگری پیدا کرد. برخی رسانه ها و جمعی از رصد کنندگان تحولات انقلاب، به این سکوت عجیب و بلاوجه پرداختند، تا جایی که اصطلاح ساکتین فتنه باب شد. ساکتینی که کسی سراغی و ردی از ایشان در رسانه ها و سخنرانی ها و اعلام مواضع آن روزها و ماه هایی که تمام شبکه های تبلیغی بیگانه و همه ی دشمنان قسم خورده انقلاب بر علیه مردم و کشور یک صدا و متحد شده بودند، نمی توانست پیدا کند.

ساکتین اما کم کم به حرف آمدند، یکی مدعی بود اظهار نظر کرده منتها در مراسمی که رسانه ای نبود تا سخنانش را انعکاس دهد، دیگری بریده ی بسیار کوچکی از روزنامه ای را بر سر دست گرفت و گفت که در این خبر چند کلمه هم از صحبت های من هست. فردی دیگر فرمود من در جمع های خصوصی موضع می گرفتم و…

امروز کشور و انقلاب با موقعیت ویژه ی دیگری مواجه هست. فرایند زیاده خواهی ها و زورگویی های غرب و دفاع ایران اسلامی از شرافت و عزت خود بر سر مساله ی هسته ای، به یکی از حساس ترین لحظات خود رسیده است. آقا آن چه باید می فرمود، بیان داشته اند: به صراحت فرمود که به مذاکره با ایالات متحده خوش بین نیستند، به روشنی فرمود که اجازه مصاحبه با دانشمندان و نخبگان کشور را نخواهند داد، آشکارا تاکید کردند بازدید از مراکز نطامی کشور خط قرمز دولت و ملت و نیروهای مسلح باید باشد. بارها تصریح نمودند که همه ی تحریم ها باید یک جا و در همان روز انجام توافق برداشته شود و…

در این یادداشت حرفمان با نخبگان و خواص این نیست که از مذاکرات دفاع کنند یا آن را نقد کنند. خطاب مان آن دسته از شخصیت هاست که له یا علیه وضع جاری موضعی نگرفته اند و اساسا سکوت کرده اند و نسبت خود را با این اتفاق سرنوشت ساز روشن نمی کنند: لطفا برای آن که چند ماه یا چند سال بعد کسی درباره ی شما دچار سو تفاهم نشود، موضع صریح و شفاف خود را بیان کنید. لطفا در جایی اعلام موضع کنید که رسانه ها باشند، طوری اعلام موضع کنید که مردم ببینند و بخوانند نه آن که در گوشه ی انتهایی یک روزنامه چند کلمه ی مبهم از شما انعکاس دهند ، لطفا در جمع خصوصی نفرمایید، اگر تا الان فرمودید ماجور باشید، از این پس در جمع عمومی بفرمایید. مبهم و چند پهلو نه، صریح و روشن و آشکار سخن بگویید.

شفاف بفرمایید که نطرتان در خصوص بازدید از مراکز نظامی کشورمان چیست؟ روشن بفرمایید با روند مذاکرات فعلی موافقید یا مخالف، دلیل موافق بودن و مخالف بودن خود را بیان کنید. بدون ابهام بفرمایید اگر موافقید چه چشم اندازی را به مردم وعده خواهید داد؟ دقیقا چه اتفاقی خواهد افتاد؟ نظرتان را درباره ی پروتکل الحاقی بفرمایید. نظرتان را درباره ی دغدغه های رهبری به مردم و رسانه ها بگویید. امروز انقلاب در موقعیت حساس دیگری ست ، سخن بگویید پیش از آن که بعدها عنوان ساکتین هسته ای یا ساکتین مذاکرات خلق شود.

نکته: سکوت رییس جمهور سابق کشورمان در خصوص این موقعیت، دلایلی چنان روشن دارد که ذکر آن ضرورتی ندارد، اما فقط دو دلیل : اول آن که هیچ فرد بالغی در ایران نیست که نداند دیدگاه محمود احمدی نژاد در خصوص عزت و شرافت و حقوق ملت ایران چیست. دوم آن که هیچ کسی نیست که نداند بعضی چقدر تمایل دارند تا دو قطبی سازی کاذب جعل کنند. به تیترها و سخنرانی ها و یادداشت هایشان نگاه کنید. همه ی تلاش شان این است که بازی دوگانه سازی را شکل دهند که بحمدالله تا کنون نا موفق بودند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: