تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۱۶ - ۱۱:۳۲ کد مطلب 59426

مروری بر زندگی و اندیشه ی امام خمینی

نیمه ی خرداد، یادآور بزرگمردی مبارز و حق طلب، نستوهی بی پروا، عارفی فقیه و فقیهی عارف و استادی برجسته است؛ شخصیتی که دارای جامعیت بود و علاوه بر داشتن جایگاهی والا در عرصه فقاهتی و سیاسی دارای مراتب بالای اخلاقی و سلوک عرفانی بود و آثار برجسته یی را در طول حیات خود نگاشت.

به گزارش میدان 72 به نقل از ایرنا ، امام خمینی(ره) به عنوان شخصیت بی نظیر جهان اسلام در «خمین» به عرصه ی این جهان گام نهاد. ایشان تا نوزده سالگی در زادگاه خود، به درس ابتدایی و تحصیل مقدمات عربی پرداخت و در سال 1339 هجری قمری برای ادامه ی تحصیل به شهر اراک هجرت کرد. بعد از انتقال حوزه ی علمیه به شهر قم، امام نیز روانه ی این شهر می شود. امام در فقه از آیت الله حائری تا سال 1355ه. ق بهره مند بود و برای آموختن هیات، نجوم و فلسفه ی «مشاء» در دروس مرحوم آیت الله رفیعی قزوینی حاضر می شد.

وی در عرفان و به ویژه عرفان آمیخته با فلسفه ی «صدرالمتالهین» (ملاصدرا) از مرحوم شاه آبادی استفاده کرد. امام خمینی سالهای طولانی در حوزه ی علمیه ی قم به تدریس خارج فقه، اصول، فلسفه، عرفان و اخلاق پرداخت. ایشان در سال 1342 هجری شمسی در مخالفت با دخالت های بیگانگان در امور کشور و اعتراض به وضعیت سرکوب های سیاسی دستگیر شد و به دستور شاه به کشور ترکیه و سپس به عراق تبعید شد. امام در تبعید، رهبری انقلاب اسلامی را به عهده داشت و در سال 1357 انقلاب شکوهمند اسلامی به پیروزی رسید. امام یازده سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در خرداد 1368 ش وفات یافت.(1)

از استادان امام(ره) می توان به «شیخ علی محمد بروجردی»، «آقا شیخ محمد گلپایگانی»، «آقا عباس اراکی»، «سید محمد تقی خوانساری»، «سید علی یثربی کاشانی»، «شیخ عبدالکریم حائری»، «سید ابوالحسن رفیعی قزوینی»، «میرزا علی اکبری حکمی یزدی»، «محمد رضا مجدشاهی اصفهانی»، «میرزا جواد ملکی تبریزی»، «آقا میرزا علی شاه آبادی» و…. اشاره کرد.

امام خمینی(ره) دارای آثار فراوانی در زمینه ی فقه، حکومت اسلامی، اخلاق، عرفان، تفسیر و … است. از جمله ی آثار ایشان می توان به «تحریر الوسیله»، «چهل حدیث»، «طلب و اراده»، «رسائل»، «تعلیقات علی شرح فصوص الحکم و مصباح الانس»، «مصباح الهدایه الی الخلافه و الولایه»، «سر الصلاه»، «کشف الاسرار»، «انوار الهدایه فی التعلیقه علی الکفایه»، «مناهج الوصول الی علم الاصول»، «رساله فی الطلب و الاراده»، «کتاب الطهاره»، «مکاسب محرمه»، «کتاب البیع»، «ولایت فقیه یا حکومت اسلامی» و … اشاره کرد.

***جامعیت علمی امام

امام خمینی فیلسوفی الهی، عارفی ربانی، فقیهی اصولی و مرجع تقلید مردم و در عین حال رهبر انقلاب اسلامی و بنیانگذار جمهوری اسلامی در ایران بود. امام به فراگیری بسیاری از معارف و علوم اسلامی پرداخت و در آن ها تخصص ویژه و مهارت کامل پیدا کرد.

ویژگی برجسته در مورد مطالعات و تحصیلات امام در خور توجه است؛ بدین معنا که او ضمن تحصیل دروس فقهی متعارف، به آموختن و مطالعه ی متون عرفانی، کلامی، سیاسی، ادبی، نجومی و علم هیات جدید و قدیم پرداخت و با مبانی فلسفه ی غرب آشنا و بر مباحث فلسفه اسلامی در هر 2 گرایش اشراقی و مشائی تسلط کامل داشت. بی گمان این تنوع مطالعاتی امام به وی جامعیتی خاص بخشید.(2)

***رویکرد عرفانی امام

امام علاقه مند «حکمت متعالیه» و «عرفان نظری» بودند. در آثار ایشان هم به طور کامل این مطلب آشکار است که ایشان با رویکرد عرفانی به تبیین فلسفه ی اسلامی و مباحث دینی پرداخته اند؛ برای مثال در «تفسیر سوره حمد» ایشان عرفانی بحث می کند. همچنین کتاب های «آداب الصلاه»، «سرالصلاه»(معراج السالکین و صلاه العارفین)، «شرح چهل حدیث»، «شرح دعای سحر» و «مصباح الهدایه الی الخلافه والولایه» نشان می دهد که امام(ره) به رویکرد حکمت متعالیه و عرفان نظری پرداخته اند. در واقع امام(ره) یک فیلسوف، عارف و فقیه بودند. (3)

***تربیت و تزکیه نفس در اندیشه امام

امام(ره) تربیت و تزکیه را مقدم بر تعلیم و آموزش می دید ومعتقد بود که دانش با همه ی شرافتش آنگاه که توام با تزکیه نفس نباشد همچون ابزاری در خدمت هدف های شیطانی به کار گرفته خواهد شد. امام بنده عابد و زاهد خدا بود و سالهای طولانی در خلوت عبادتگاه خود را خالص کرده بود. او تجسم عینی تسلیم در مقابل خدا بود و به همین جهت‏ بزرگترین اتفاقات کوچکترین تاثیری برای او نداشت. امام موحدی بود که با اتصال به خداوند متعال دیگر قدرتها را خُرد می ‏دید و از این بابت هیچ نگرانی به خود راه نمی‏داد.

ایشان با تصوف منفی که دین و آیین را در ذکر و ورد منحصر کرده و پرهیز از انجام مسوولیت های سیاسی و اجتماعی را ترویج نماید به شدت مخالف بود. (4)

***روش شناسی فلسفی امام خمینی

امام خمینی در مباحث فلسفی از قرآن، برهان و شهود عرفانی بهره برده است. ایشان معتقد است که می توان از قرآن یک فلسفه و نظام فلسفی طراحی کرد و از این رو امام علاوه بر روش برهانی از روش شهودی و کشفی هم استفاده کرده اند. (5)

***مکتب فقاهتی امام خمینی

امام(ره) در مکتب فقهی «صاحب جواهر» بودند و بر «فقه جواهری» تاکید داشتند؛ منظور از فقه جواهری این است که این فقه، فقهی براساس تجزیه و تحلیل دقیق، همچنین مبتنی بر عقل است. مکتب اصولی در فقه در واقع دارای گرایش های عقلی در فقه است و معتقد به عقل به عنوان یک منبع فطری است. امام در فقه هم روش صاحب جواهر را داشتند از این رو می توانیم ایشان را پیرو مکتب اصولی «شیخ اعظم انصاری» و صاحب کفایه «آخوند خراسانی» بدانیم.(6)

***جایگاه فقاهتی امام

امام(ره) مجتهدی برجسته در فقه و اصول بود و برای آنها اصالتی ویژه قائل بود و از آمیزش برداشت های کلامی و فلسفی و عرفانی با احکام فقهی در مراحل استنباط احکام پرهیز داشت. ایشان پویایی فقه و اصول را لازمه ی نگرش اجتهادی می دانست و معتقد بود که عنصر زمان و مکان نقشی بس تعیین کننده در اجتهاد دارند. او در عین حال معتقد بود که پویایی فقه هرگز به معنای بی ثبات کردن روش استنباط و اجتهاد مصطلح نیست. (7)

*** اندیشه سیاسی امام

اندیشه و سیره ی سیاسی امام، مبتنی بر اصول مستحکمی نظیر جهان بینی توحیدی، وحی الهی، سنت و سیره معصومین (ع)، پیوند دین و سیاست، اجتهاد، عقلانیت دینی، توجه به مقتضیات زمان و مکان و لزوم تامین مصالح جامعه اسلامی و سایر مولفه های فقه غنی اسلامی است.

در اندیشه ی امام «دین» خاستگاه و منشا نظام سیاسی اسلام است و همه ی برنامه‏ها و مباحث سیاسی اسلام بر مبنای قوانین و احکام دینی پایه ریزی شده است. از این منظر می فرمایند: «اسلام دین سیاست است با همه شوون سیاست، و این معنا برای کسی که کمترین دقتی در احکام حکومتی و سیاسی اجتماعی و اقتصادی اسلام بکند به خوبی و روشنی ظاهر می‏گردد، پس کسی که خیال می ‏کند دین اسلام جدای از سیاست است هم نسبت به معارف اسلام جاهل است و هم سیاست را نمی ‏داند.»(8).

ایشان فقه را تئوری واقعی و کامل اداره انسان، از گهواره تا گور می دانست و برهمین اساس نظریه ی مترقی «ولایت فقیه» را مطرح کردند که در واقع تشکیل حکومت اسلامی بر اساس ولایت فقیه در زمان غیبت است.(9)

***مردم سالاری دینی در اندیشه ی امام

نظام جمهوری اسلامی، نظامی مردم سالار است که البته آموزه های دینی، به آن رنگ و بو داده است. به عبارت دیگر جمهوری اسلامی بر 2 پایه ی جمهوریت و دیگری اسلامیت بنا گذاشته شده است. یعنی شکل حکومت، ساختار سیاسی و نحوه ی آرایش نهادهای آن جمهوری اما محتوای آن اسلامی است. پس محتوای این شکل از حکومت مردمی در اندیشه های سیاسی اسلام قابل تبیین است و هیچ گاه در خارج از چارچوب اندیشه ی سیاسی اسلامی تحلیل پذیر نیست.(10)

امام در چارچوب نظام مردم سالار در باب وظایف مردم تاکیدهای بسیاری دارد. ایشان معتقد بود مردم وظیفه دارند بر جهت گیری ها و سیاستگذاری های دولت در داخل و خارج نظارت کنند و نظرهای مشورتی خود را برای بهبود جامعه و استحکام پایه های نظام اسلامی ارایه دهند.

ایشان شاخصه ها و ویژگی هایی درباره ی دموکراسی و مردم سالاری بیان کرده که به برخی از آنها اشاره می کنیم(11):

-نفی استبداد و دیکتاتوری: از آنجا که استبداد و دیکتاتوری از جمله صفات محوری حکومت پهلوی بود، بر همین اساس، امام تحقق مردم سالاری را به زوال نظام شاهنشاهی منوط و مربوط دانست و در این باره فرمود: اصول دموکراسی و آزادی در تضاد بنیادی با این رژیم و با وجود خود شاه هستند. (12)

ایشان در جای دیگری فرمود: دست از مبارزه برنمی‏داریم تا حکومت دموکراسی به معنی واقعی جایگزین دیکتاتوری ها و خونریزی ها شود. (13)

در جمع بندی سخنان یاد شده، یک نکته آشکار می شود و آن تضاد مردم سالاری با استبداد و تمامیت خواهی است.

ـ تامین و حفظ آزادی: دیگر مشخصه ی مردم سالاری مطلوب حضرت امام، تامین آزادی انسان ها و حفاظت از آن در برابر موانع تحقق آزادی است. ایشان در این ارتباط فرمود: هیچ یک از ملل دنیا آن طوری که اسلام آزادی طلب است، نیست‏. (14)

– آزادی بیان و عقیده: امام، مردم سالاری مطلوب خویش را بانی و حافظ آزادی بیان و عقیده معرفی کرد و فرمود: در اسلام، دموکراسی مندرج است و مردم آزادند در اسلام، هم در بیان عقاید و هم در اعمال‏. (15)

ـ پیوند با استقلال: از شیوه ی بکاربستن عبارت ها در سخنان امام چنین استفاده می شود که دموکراسی مطلوب ایشان، ملازم با مفهوم استقلال است و در کنار آن معنی می یابد. ایشان فرمود: نظام حکومتی ایران جمهوری اسلامی است که حافظ استقلال و دموکراسی است و بر اساس موازین و قوانین اسلامی اعلام می‏شود. (16)

***آزادی در اندیشه ی امام خمینی(ره)

آزادی به عنوان یکی از اصل های نظام جمهوری اسلامی در اندیشه ی امام خمینی(ره) دارای جایگاه ویژه یی بود. آزادی در اندیشه ی کلامی-سیاسی امام، به 2 معنا به کار رفته است: آزادی فلسفی یا توصیفی، به بیان دیگر اختیار (free-will ) و آزادی حقوقی یا تجویزی (freedom).

آزادی فلسفی در نظر امام، مبتنی بر تحلیلی است که ایشان در کتاب «طلب و اراده» درباره ی ماهیت انسان بیان کرد (17). آزادی فلسفی بیشتر، مباحث جبر و اختیار را در بر می گیرد و آزادی حقوقی یا تجویزی درباره ی «بایدها» و «نبایدها» است.(18)

آزادی و مشخصه ی اقتدارگریز آن، بر اساس اسلام و نصوص دینی، یکی از مهمترین اهداف امام خمینی بود. او مبارزه ی خود را مبارزه برای آزادی معرفی می کند. امام هرگز میان آزادی و دین تمایزی نمی افکند و بر این باور است که آزادی با تمام ویژگی های خود، در درون اسلام نهفته است.(19)

به عقیده ی امام خمینی، آزادی «حق اولیه ی بشر» است که در همان آغاز خلقت به او عطا شده است. آزادی که همواره امام از آن به «نعمت بزرگ الهی، هدیه آسمانی و امانت الهی» یاد می کند، «امتیاز» به حساب نمی آید تا دولتی آن را اعطا یا پس بگیرد بلکه آزادی حقی است همانند حق حیات که آدمی قبل از تشکیل جامعه و دولت از آن برخوردار است و دولت نیز موظف به پاسداری از حریم آن است.

امام خمینی می فرماید: مملکت ما امروز قیام کرده است و این قیام، قیامی است که همه موظفیم دنبالش برویم… منطقی است که بشر باید دنبالش کند. اینها دارند حقوق اولیه ی بشریت را مطالبه می کنند، حق اولیه ی بشر است که من می خواهم آزاد باشم، من می خواهم حرفم آزاد باشد.»(20)

در پایان باید باید گفت؛ امام خمینی(ره) اسلام را به مثابه ی صراط یا شاهراهی می دید که سعادت انسان را در پی دارد و دوری از آن آدمی را به ورطه ی سقوط و نابودی می کشاند. از این رو غایتی که مدنظر امام(ره) بود تقویت مبانی اعتقادی توحید وتربیت دینی مردم بر پایه ی توحید است.

***منابع:

1- http://wikifeqh.ir

2- http://www.siasi.porsemani.ir/node/49

3- rasadfekr.blog.ir(بررسی نظام اندیشه ای امام خمینی ره،حجت الاسلام خسروپناه)

4-http://www.siasi.porsemani.ir/node/49

5-http://rasadfekr.blog.ir(بررسی نظام اندیشه ای امام خمینی ره،حجت الاسلام خسروپناه)

6-http://www.irna.ir/fa/News/81631944

7-http://www.siasi.porsemani.ir/node/49

8- تحریرالوسیله، ج‏1، ص‏369(ترجمه سید محمد باقر موسوی همدانی)

9-http://www.siasi.porsemani.ir/node/49

10- عیوضی محمد رضا، مردم سالاری دینی در اندیشه های امام خمینی(ره)، تارنمای خط امام

11- نگاهی به مردم سالاری دینی از منظر امام خمینی(ره)، تارنمایimam-khomeini.ir

12- صحیفه امام، ج‏3، ص: 375

13- صحیفه امام، ج‏3، ص: 379

14- صحیفه امام، ج‏6، ص: 494

15- صحیفه امام، ج‏5، ص: 468

16- صحیفه امام، ج‏4، ص: 309

17- فراتی عبدالوهاب، آزادی در اندیشه امام خمینی (ره)، فصلنامه حکومت اسلامی، تابستان 1378، شماره12. ص 127

18- حیدری حمید، آزادی در اندیشه سیاسی امام خمینی(ره)، پژوهشنامه متین، بهار 78، شماره2،ص120

19- مسعود پورفرد، صورت بندی روشنفکری در جمهوری اسلامی ایران، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی،1392، ص 244

20- صحیفه نور. ج2.ص130

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: