تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۱۶ - ۱۱:۳۵ کد مطلب 59429

امام خمینی (ره) نماد اتحاد، همدلی و همزبانی مسلمانان جهان است

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، حضرت امام خمینی (ره) را محور و نماد اتحاد، همبستگی، همدلی و همزبانی مسلمانان جهان خواند.

به گزارش میدان 72 به نقل از ایرنا ، آیت الله محسن اراکی روز پنج شنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا افزود: حضرت امام

با ترویج آموزه های اسلام ناب محمدی (ص)،توانست با بصیرت و اندیشه سیاسی و اسلامی علاوه بر سرکوب کردن تلاش و تهاجم دشمنان، زندگی مسالمت آمیز پیروان ادیان مختلف را در کنار هم رقم بزند.

وی اضافه کرد: امام خمینی (ره) وحدت را همواره عامل دستیابی به قدرت و تفرقه را سیب سستی پایه دیانت و شکست تلقی می کرد.

اراکی اظهار کرد: ایشان همچنین عزم، کرامت انسانی، جایگاه، شکوه و عظمت یک ملت را در وحدت و همدلی و همزبانی آنها دانسته و برای تحقق همگرایی و همدلی امت اسلامی همواره راهکارهای تاثیرگذاری ارائه دادند.

آیت الله اراکی با بیان اینکه وحدت از دیدگاه و نظر امام (ره) دامنه وسیعی دارد، گفت: امام راحل انقلاب اسلامی را محدود به مرزهای جغرافیایی جمهوری اسلامی ندانسته و هدف آن را رهایی تمام مظلومان و مستضعفان از چنگال ستمگران و استعمارگران عالم دانسته اند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، حرکت و قیام مردم ایران به رهبری امام خمینی (ره) را موج جدیدی از عدالت طلبی و ظلم ستیزی در صحنه بین الملل عنوان کرد و گفت: ایشان توانست ادبیات سیاسی جهان را نیز تحت تاثیر خود قرار داده و نگاه دوست و دشمن را به سوی این نقطه از جهان بکشاند.

آیت الله اراکی خاطرنشان کرد: اختصاص یافتن روزی برای قدس شریف آن هم در ماه مبارک رمضان توسط امام خمینی (ره)، اهمیت فراوانی دارد و نشان دهنده اهتمام و توجه آن بزرگوار به جایگاه مسجدالاقصی است.

وی دربخش دیگری به مشکلات جهان اسلام به ویژه تفرقه و دوگانگی که امت اسلامی را فرا گرفته اشاره و پیشنهاد کرد که کشورهای اسلامی با الگو قرار دادن و بهره گیری از تاکیدات امام خمینی (ره) براساس مشترکات تمدنی، دینی و سیاسی خود با یکدیگر پیوند و اتحاد برقرار کرده و از دخالت دیگر کشورها در امور خود ممانعت کنند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی همچنین حضور تروریسم تکفیری در برخی کشورهای اسلامی را خطر جدی برای مسلمانان به ویژه در این کشورها عنوان کرد و گفت: مسلمانان باید با تشکیل امت واحده و اتخاذ تدبیر و اندیشه مناسب ریشه تروریسم را به طور کلی در منطقه و جهان بخشکانند.

آیت الله اراکی همچنین به اهانت برخی شبکه های ماهواره ای به اهل سنت و شیعه اشاره کرد و افزود: اینگونه رفتارها نتیجه توطئه دشمنان اسلام و مسلمین است و باید جوامع اسلامی نسبت به آن هوشیار باشند.

وی افزود: مسلمانان شیعه و سنی همواره باید با یکدیگر دوست و برادر و در کنار هم با وحدت و انسجام مانع نفوذ دشمنان و بیگانگان به حریم خود شوند.

آیت الله اراکی تصریح کرد که وظیفه داریم با هر وسیله ممکن راه را بر کسانی که درصدند با سخنان افراطی و تفرقه انگیز و رفتارهای غیزانسانی به هویت اسلامی صدمه بزند، بسته و با آنها مقابله کنیم.

این استاد حوزه و دانشگاه در عین حال گفت: بزرگترین نعمتی که خداوند در میهن اسلامی ایران به ما عطا کرده، وحدت، یکپارچی و انسجام است که امام خمینی (ره) همواره بر این مهم تاکید داشته و همگان را به آن دعوت می کردند.

به گفته آیت الله اراکی، هرگونه رفتار و گفتاری که به این وحدت خدشه وارد کند؛ غیر الهی است و باید با جدیت با آن مقابله کرد و مانع ادامه اینگونه حرکتها شد.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در ادامه همچنین به حضور همه ساله جمع کثیری از مهمانان خارجی در بزرگداشت امام خمینی (ره) اشاره کرد و گفت: حضور انبوه میهمانان خارجی نشانگر این است که آنها علاوه بر الگو قرار دادن ایشان، با رفتار، تفکرات، ایده ها، نظرات و … امام (ره) نیز انس گرفته و در واقع آنها به شخصیت وجودی امام از دل و جان علاقه مند شده اند.

آیت الله اراکی با تاکید بر اینکه دستاورد بزرگ امام خمینی (ره)، بنیانگذار جمهوری اسلامی، احیاء هویت اسلامی و کرامت انسانی بود، اظهار داشت: باید بزرگداشت سالروز امام (ره) با برنامه ریزی مناسب و حضور و همکاری همگان هرچه با شکوهتر برگزار شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: