تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۱۶ - ۱۱:۴۶ کد مطلب 59444

برپایی «موکب شباب المقاومه» دانشجویان ایرانی در مسیر پیاده روی نیمه شعبان

«موکب شباب المقاومه» که توسط جمعی از دانشجویان ایرانی و عراقی تشکیل شده به صورت تشکیلاتی خودجوش و مردم نهاد فعالیت‌های متنوعی در زمینه ایجاد و گسترش تعاملات دانشجویی مردمی بین جوانان و دانشجویان ایران و عراق انجام می‌دهد.

به گزارش میدان 72 به نقل از فارس، در ایام نیمه شعبان نیز همانند ایام اربعین حسینی پیاده‌روی عظیمی از نجف تا کربلا جریان دارد. در نیمه شعبان امسال نیز همانند اربعین حسینی جوانان ایرانی با برپایی موکب در مسیر نجف تا کربلا به جمع میزبانان زائران امام عشق پیوسته بودند.

«موکب شباب المقاومه» که توسط جمعی از دانشجویان ایرانی و عراقی تشکیل شده است برای اولین بار در اربعین حسینی سال گذشته در میله 902 مسیر نجف به کربلا تأسیس شد و به صورت تشکیلاتی خودجوش و مردم نهاد فعالیت‌های متنوعی در زمینه ایجاد و گسترش تعاملات دانشجویی مردمی بین جوانان و دانشجویان ایران و عراق انجام می‌دهد.

این ایستگاه خدماتی ـ فرهنگی که عنوان «اجتماع جوانان ایرانی و عراقی برای خدمت به زوار امام حسین» بر تابلوی آن نقش بسته بود، به مدت یک هفته میزبان زائران حسینی از کشورهای مختلف بود.

شعار اصلی این موکب «حبّ الحسین یجمعنا» بوده و نماد آن نیز پرچمی تلفیق شده از پرچم های ایران و عراق به همراه نام مبارک امام حسین علیه السلام است.

بنابر این گزارش، خدمت به زوار اباعبدالله، تقویت پیوندهای برادری و اخوت بین ملت ایران و عراق، گسترش و ترویج فرهنگ قیام حسینی، تاکید بر فضای ظلم‌ستیزی و یاری از مظلوم، و ارتباط گیری مؤثر با جوانان، دانشجویان و نخبگان عراقی از اهداف دانشجویان ایرانی در برپا کردن این موکب بود، که با استقبال جوانان عراقی رو به رو شد.

همچنین با توجه به حمله جنایتکارانه ائتلاف سعودی امریکایی به یمن و همچنین لزوم حمایت و پشتیبانی از مقاومت مردم عراق در جنگ علیه داعش که به مثابه سربازی آمریکایی در حال خونریزی در منطقه است؛ در این موکب اقدام به جمع‌آوری تبرعات و کمک‌های مردمی برای جبهه مقاومت نیز انجام شد که با استقبال بی نظیر مردم و زائران روبرو شد.

موکب شباب المقاومه همچنین علاوه بر خدمت‌رسانی به زوار و پذیرایی از آنها که توسط خیرین کشورمان تهیه شده بود، فعالیت‌های فرهنگی در جهت تقویت اخوت و برادری با جوانان عراقی را مورد اهتمام خود قرار داده بود.

ارتباط گیری با زوار کشورهای مختلف و اهدای هدایای فرهنگی به آنها، توزیع پرچم‌های اخوت ایران و عراق در مسیر راهپیمایی، اکران فیلم‌ها و کلیپ‌هایی در زمینه مقاومت اسلامی و برگزاری جلسات هم‌اندیشی و گفت‌وگو بین جوانان ایرانی و عراقی از برنامه‌هایی بود که در این ایستگاه خدماتی ـ فرهنگی انجام پذیرفت.

مستندسازی اجتماعی یکی دیگر از فعالیت‌های این موکب در طول مسیر پیاده روی بود؛ تیم مستند سازی حاضر در موکب با توجه به پرسشنامه‌های تحقیقی اجتماعی آماده شده ناظر به فضا و افکار عمومی عراق اقدام به تهیه مستندی فرهنگی اجتماعی از اوضاع مردم و رویکرد و نگاهشان نسبت به آمریکا، داعش و چگونگی مقابله با مشکلات فعلی تهیه کرد که پس از تدوین نهایی منتشر خواهد شد.

گفتنی است موکب شباب المقاومه که بشکل خودجوش و مردم نهاد فعالیت می‌کند قبل از پیاده‌روی‌های نیمه شعبان و اربعین، اقدام به برگزاری کلاس‌های آموزش لهجه عراقی و چگونگی ارتباط و تعامل با مخاطب عراقی و آموزش جریان شناسی فضای عراق می‌کند؛ در واقع این موکب کار ویژه خود را بهبود فضای ارتباطی ـ تعاملی بین جوانان دو کشور می‌داند و اعتقاد دارد زیارت مهمترین ابزار رایگان در سطحی عظیم برای ایجاد تاثیرات متقابل فرهنگی و خنثی نمودن تلاش‌های استکبار در جهت تفرقه‌افکنی در منطقه است.

به همین منظور علاقه‌مندان می‌توانند برای هماهنگی جهت برگزاری کلاس‌ها و همچنین دریافت کمک‌های مردمی برای توسعه «موکب شباب المقاومه» به شماره 09117734835 پیامک بزنند.

به گزارش فارس، راهپیمایی‌های بزرگ اربعین و نیمه شعبان، به عنوان بزرگترین همایش‌های دینی سالانه جهان، ظرفیتی بزرگ و فرصتی ویژه برای دانشجویان و نخبگان کشورمان است که به معرفی هر چه بیشتر فرهنگ انقلاب اسلامی به انبوه عاشقان حسینی پرداخته و به روابط برادرانه بین جوانان دو ملت ایران و عراق عمق بخشند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: