تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۱۷ - ۰۰:۳۲ کد مطلب 59527

گذر از دوران «برجسته شدن ارزشهای مورد نظر امام» و ورود به دوران «بروز خطر تحریف شخصیت امام»

سخن پایانی ما این است که چرا با اینکه خطر تحریف شخصیت امام –همان طور که رهبری نیز در سخنرانی مذکوربه آن اشاره داشته اند – از اول بوده و الان هم هست، رهبر انقلاب در زمان حاضر –دوره حاکمیت دولت یازدهم- به چنین خطر مهمی اشاره می کنند….

میدان 72/سپهر راهی: اوایل شهریور 84 دولتی آغاز به کار کرد که طرح مسئله عدالت، شعار اساسی آن بود و ریاست آن را شخصیتی به عهده داشت که نامزد هیچ یک از گروه ها و طیف های سیاسی قدرتمند حاضر در صحنه انتخابات ریاست جمهوری سال 84 نبود. دولتی که با پایبندی به ارزشهای انقلابی و به واسطه شکستن سنت های مدیریتی و جوانگرایی در عرصه مدیریت کشور و کنار گذاشتن غالب مدیران سابق که در دولت های پیشین اشتغال داشتند، عملا باند قدرت و ثروت داخلی را روز به روز علیه خود کینه توزتر کرد تا کار به انتخابات سال 88 رسید.
انتخابات سال 88 با حضور دو کاندیدای بارز باند قدرت و ثروت در برابر رئیس دولت نهم، تبدیل به پرحاشیه ترین انتخابات ریاست جمهوری جمهوری اسلامی ایران شد. با اینکه تنها یک کاندیدا، کاندیدای اصلی باند قدرت و ثروت بود اما باند مذکور دو کاندیدا وارد صحنه کرد و در صحنه تبلیغات انتخاباتی تا سر حد توان به تخریب دست آوردهای دولت نهم پرداخت . کاندیدای سوم نیز که بنابر اظهارات خودش مستقل به میدان آمده بود عملا هم راستا با این سیاست تخریبی به پیش رفت.
صحنه پر تلاطم انتخابات 88 با پیروزی مجدد رئیس دولت نهم به پایان رسید. اما ظاهرا قرار نبود پیامد های این پیروزی صرفا با اعلام این پیروزی خاتمه یابد چرا که باند قدرت و ثروت از مدتها پیش –بنابر قول کارشناسان 2 تا 10 سال پیش- برای چنین روزی برنامه ریزی کرده و خود را برای تحمیل گزینه خود در انتخابات بر ملت آماده کرده بود. از آنجا که هدف غایی این باند از رویارویی با کاندید منتخب، معارضه با اصل نظام و انقلاب بود لذا این تحمیل گری از سمت مقام ولایت، فتنه نامیده شد.
برنامه های باند قدرت و ثروت برای فتنه 88، آخرین امید ایشان جهت ساقط کردن دولت انقلابی تا پیش از استقرار کامل آن در سال 88 بود. و بعد از آن باند مذکور –هرچند از قبل از فتنه نیز در پشت صحنه همه تخریبهای عامدانه علیه دولت مستقر حضور داشت- اما با قدرت و برنامه ریزی دقیقتری حیثیت انقلابی و محبوبیت ملی دولت وقت را نشانه رفت و از سال 90 به بعد با دمیدن در آتش شارلاتانیزم رسانه ای شدت تخریب ها علیه آن را افزایش داد. باند نامبرده از سال 90 به بعد نیز همزمان با تحمیل تحریمهای نفتی و بانکی بر کشور به امید اسعفای رئیس دولت وقت –در اثر فشارهای داخلی- تشویق بازار داخلی را در دستور کار خود قرار داد تا پروژه تخریبها تکمیل گردد.
حجم سنگین تخریبها و انواع اتهامات بی اساس تا سال 91-و بعد از آن نیز تا پایان کاردولت وقت- پشت سر دولت نامبرده بود تا اینکه رهبری انقلاب در آن سال در جلسه هیئت دولت فرمودند: « در این سالهائی که دولت نهم و دولت دهم بر سر کار بودند تا امروز، گفتمان انقلاب و ارزشهای انقلاب و چیزهائی که امام به آن توصیه میکردند و ما آنها را از انقلاب آموختیم، خوشبختانه کاملاً برجسته شده» هرچند با وجود چنین حمایت قاطعی، تخریبگران و غوغاسالاران و خیل عظیم فریب خوردگان از بار تخریبها علیه دولت انقلابی وقت نکاستند اما دست کم اهل معرفت به این نکته مهم پی بردند که دولت حاضر، بر خلاف هرآنچه باند قدرت و ثروت بر علیه آن تبلیغ می کند، جز برمدار ارزشهای مد نظر بنیان گذار انقلاب اسلامی حرکت نمی کند.
… سر انجام سال 92 فرارسید و فرصت خدمت دولت دهم نیز به اتمام رسید و دولت جدید در اوایل شهریور ماه همان سال رسما آغاز به کار کرد.
تنها اگر نامه تبریک رئیس جمهور آمریکا به منتخب جدید ملت در سال 92 را در نظر بیاوریم می توان مطمئن بود که کارشناسان سیاسی داخلی و خارجی پس از اعلام نتایج قطعی انتخابات 92، تحولات شگرف زودهنگامی را در حوزه سیاست داخلی و خارجی جمهوری اسلامی ایران انتظار داشته اند. تغییراتی که بلاشک پشتوانه های ارزشی جدید لازم داشت.
از زمان آغاز به کار دولت فعلی تا کنون شاید بزرگترین رویدادهای سیاسی، همین مسئله مذاکرات پی در پی هسته ای باشد که با انواع کنار آمدن ها –اگر نگوییم سازشها- با قدرتهای برتر دنیا همراه بوده است. آغاز این رویداد بزرگ سیاسی که تنها تا زمان امضای بیانیه لوزان، رکود پانصد ساعت مذاکره در تاریخ دیپلماتیک جهان را با خود به همراه داشته است، انواع توجیهات سیاسی و ایجاد تغییرات ارزشی متعددی را، هم از طرف اعضای دولت فعلی و بالاخص از طرف برخی خواص و حامیان کلیدیِ دولت فعلی–که ذکر نام اینها در اینجا لازم اما به دلایلی به مصلحت نیست- در حمایت از خود داشته است. توجیهات و تغییراتی که اگر نبودند –اگر نه از آغاز، اما- بلاشک ادامه روند مذاکرات مذکور را –از لحاظ فشار افکار عمومی جامعه – با اخلال مواجه می کرد.
اما سوال مهم اینجا که این تغییرات ارزشی را بایستی در کجا جست و جو کرد؟ ما از خود حرف اضافه تری برای گفتن جز تاکید بر هرآنچه رهبری انقلاب در 14 خرداد سال جاری در مرقد مطهر بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران –تحت عنوان خطر تحریف امام- عنوان کردند نداریم:
«…امام را نباید به‌عنوان صرفاً یک شخصیّت محترم تاریخی مورد توجّه قرار داد؛ بعضی این‌جور میخواهند: امام یک شخصیّت محترمی است در تاریخ این کشور که روزگاری بود، فعّال بود، مفید بود، بعد هم از میان جمعیّت رفت و روزگار او تمام شد؛ احترامش میکنیم، نامش را با تجلیل می‌آوریم، صرفاً همین؛ بعضی میخواهند امام را این‌جور بشناسند و بشناسانند و این‌جور تلقّی کنند؛ این غلط است….والّا امروز کسانی می‌آیند طبق میل خود و سلیقه‌ی خود یک‌جور امام را معرّفی میکنند، ممکن است در فرداها کسان دیگری بیایند و بر طبق سلایق دیگری، بر طبق حوادث دیگری که در دنیا پیش می‌آید، مصلحت بدانند که امام را جور دیگری معرّفی کنند؛ این نمیشود»
سخن پایانی ما این است که چرا با اینکه خطر تحریف شخصیت امام –همان طور که رهبری نیز در سخنرانی مذکوربه آن اشاره داشته اند – از اول بوده و الان هم هست، رهبر انقلاب در زمان حاضر –دوره حاکمیت دولت یازدهم- به چنین خطر مهمی اشاره می کنند….
والسلام علی من التبع الهدی

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: