تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۱۷ - ۱۱:۵۱ کد مطلب 59579

نمایشگاه فرهنگی چهار کشور اروپایی ‘نوردیک’ افتتاح شد

نمایشگاه فرهنگی ‘نوردیک’ آثار هنری چهار کشور فنلاند، نروژ، دانمارک و سوئد شنبه شب با حضور سفرای این کشورها و هنرمندان داخلی و خارجی در باغ هنرمندان افتتاح شد.

به گزارش میدان 72 به نقل از ایرنا، خانم «اود لیسه نورهیم» سفیر نروژ در تهران در این مراسم با بیان اینکه مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکا وزیر امور خارجه انگیزه برگزاری این نمایشگاه را به وجود آورده ، گفت: برگزاری این نمایشگاه در تهران رویداد مهمی برای پیشبرد فرهنگ و هنر نوردیک برای مردم ایران شده و به تعمیق روابط این کشورها با ایران کمک خواهد کرد.

کشورهای نوردیک در واقع از 5 کشور فنلاند، نروژ، دانمارک، سوئد و ایسلند به همراه 2 منطقه خودمختار منطقه شمال اروپا تشکیل شده که از نظر تاریخی، شیوه زندگی و ارزش های مشترک با یکدیگر بسیار نزدیک هستند.

سفیر نروژ با بیان اینکه هیچ گونه جنگی بین این کشورها در طول 200 سال گذشته روی نداده است، خاطرنشان کرد: ما تلاش کرده ایم به جای جنگ، گفت و گوی فرهنگی و هنری را ستون روابط خود قرار دهیم.

وی تاکید کرد: دموکراسی، حاکمیت قانون و حقوق بشر اساس دموکراسی های کشورهای نوردیک هستند و این موضوع باعث شده تا ما جوامعی غنی و توانمند داشته و مشارکت جمعی در کشورهای ما بالا باشد.

خانم نورهیم فرهنگ را عنصر اصلی همکاری بین کشورهای نوردیک دانست و گفت: ما به مشترکات و میراث فرهنگی خود پایبند هستیم اما در عین حال درها را بر روی ابتکارات نو و جدید باز گذاشته ایم.

این دیپلمات نروژی همچنین از خانه هنرمندان ایران و مجید سرسنگی مدیرکل آن برای همکاری در جهت برگزاری این نمایشگاه تقدیر و تشکر کرد.

هر یک از این چهار کشور در این نمایشگاه یک روز ملی برای خود خواهند داشت و آثار هنرمندان آنها به نمایش در خواهد آمد.

این نمایشگاه از چهار بخش نمایشگاه عکس، پوستر، طراحی های هنرمندان نوردیک و هنرهای مدرن تشکیل شده است.

در این مراسم همچنین «کیسی مکنزی» یکی از عکاسان برتر جهان در زمینه عکاسی طبیعت 40 قطعه عکس خود را از مناظر مختلف طبیعی جهان با اسلاید نشان داد. همچنین دو تن از هنرمندان نوردیک درباره صندوق فرهنگی نوردیک برای حاضرین توضیحاتی را ارائه کردند.

در این مراسم علاوه بر سفرای عضو نوردیک، هنرمندان خارجی ، مجید سرسنگی مدیرعامل خانه هنرمندان و هنرمندانی همچون مسعود رایگان بازیگر و حسین مسافر آستانه کارگردان تئاتر حضور داشتند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: