تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۱۸ - ۱۴:۰۹ کد مطلب 59713

در علم پزشکی هر مسمومیتی می تواند عمدی باشد / آیا توطئه ای درحال شکل گیری است؟!

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مسمومیت زائران عربستانی به لحاظ پزشکی عمدی بوده است و باتوجه به شرایط کشور این مساله باید جدی گرفته شود.

به گزارش سرویس سیاسی میدان 72، سید حسن قاضی زاده هاشمی در حاشیه مراسم امضای تفاهم‌نامه با ستاد اجرایی فرمان امام درباره حادثه مسمومیت زائران عربستانی در مشهد گفت: علت این حادثه استفاده از سمی بوده که برای اتاق‌های زائرانی که در هتل مستقر بودند استفاده شده بود.

به گفته هاشمی، این سم براساس گزارش معاونت بهداشتی در نمونه خون زائران مشاهده شد و علائم مسمومیت تائید شد.

وزیر بهداشت ادامه داد: در مورد اینکه این حادثه عمدی بوده یا نه حتماً دستگاه‌های نظارتی به وظیفه خود عمل می‌کنند.

وی گفت: نهادهای اطلاع رسانی با توجه به حساسیت این موضوع باید به سرعت اطلاع‌رسانی کنند تا زمینه ایجاد شایعه از بین برود.

به گفته وزیر بهداشت، تا پایان شب گذشته تعداد زائران عربستانی مسموم شده 32 نفر بود که 4 نفر از آنان جان خود را از دست دادند و 7 نفر از آنان نیز در بخش مراقبت های ویژه ICU بستری هستند.

هاشمی یادآور شد: نمونه انواع بیماری ها از ابولا گرفته تا کرونا از زائران عربستانی مسموم شده گرفته شده و دانشگاه های علوم پزشکی و بخش بهداشت اعلام کردند که آنان به دلیل مواد سمی مسموم شده اند و هر کسی در این زمینه متخلف بوده و کم توجهی کرده باید شدیدترین برخورد با او صورت گیرد.

زائران عربستانی با سم غیر مجاز مسموم شده اند

رییس سازمان غذا و دارو اعلام کرد: مسجل است که در هتل آپارتمان زائران عربستانی مسموم شده، از سم غیرمجاز استفاده شده است و آنان با این سم مسموم شده اند.

دکتر رسول دیناروند روز دوشنبه در حاشیه امضای تفاهم نامه وزارت بهداشت با ستاد فرمان اجرایی امام (ره) به خبرنگاران گفت: سایر اطلاعات امنیتی و اطلاعاتی در مورد مسمومیت زائران عربستانی باید بررسی شود اما حداقل نتایج این است که استفاده از سم غیرمجاز تخلف بوده است.ضمن اینکه استفاده از این سم محرز است.

وی تاکید کرد: آزمایش ها نشان می دهد که برای سم پاشی از سم های غیرمجازی استفاده شده است که اصلا نباید در این گونه مکان ها استفاده شود.

دیناروند تصریح کرد: این سم ، تصعید شده و بخارش حشرات موذی را از بین می برد و وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو بارها اعلام کرده اند که این سم غیرمجاز است.

زائران یاد شده در قالب کاروانی، مقیم یکی از هتل های مشهد بودند.

آیا توطئه ای درحال شکل گیری است؟!

شهر مشهد به عنوان یکی از کلانشرهای جمهوری اسلامی نقطه ی مهم و استراتژیکی بشمار می رود. همچنین امنیت خطه ی خراسان به دلیل داشتن مرزهای مشترک با کشورهای همسایه از اهمیت بالایی برخوردار است. ناامنی خراسان یعنی ناامنی بخشی از مرزهای ایران و به خطر افتادن امنیت ملی کشورمان.

مسموم شدن تعداد زیادی غیرایرانی در این شهر و به تائید وزیر بهداشت با سم غیرمجاز و به صورت عمدی شاید زمینه ی بحران هایی را در ان خطه ایجاد کند.

آیا این اتفاق به نوعی جریان اسید پاشی اصفهان را دنبال کرده و قرار است تا ماه ها در شهرهای مرزی آشوب و ناامنی داشته باشیم؟ بدون روشن شدن بیشتر ماجرا نمی توان تحلیل دقیقی از ابعاد این ماجرا ارائه داد اما بدون شک در روزهای پایانی مشخص شدن وضعیت توافق هسته ای ایران و آمریکا، باید دقت بیشتری به اوضاع سیاست داخلی کشور و تحولات منطقه داشته باشیم.

وزارت بهداشت تکذیب کرد

پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت نقل قول وزیر بهداشت درخصوص عمدی بودن حادثه مسمومیت زائران غیر ایرانی در مشهد را تکذیب کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، در خبر مربوط به مسمومیت زائرین عربستانی که به نقل از وزیر بهداشت در برخی رسانه ها مبنی بر عمدی بودن این مسمومیت عنوان شده بود، ضمن تکذیب این خبر تاکید می شود: وزیر بهداشت در جمع خبرنگاران در خصوص آخرین وضعیت بیماران و علت مسمومیت این زائران در مشهد عنوان کرد: در پزشکی هر مسمومیتی ممکن است عمدی باشد مگر خلاف آن ثابت شود و ضروری است دستگاههای نظارتی با اطلاع رسانی به موقع از بروز شایعات جلوگیری کنند.

لازم به ذکر است در هیچ بخشی از مصاحبه ایشان به اثبات عمدی بودن این مسئله اشاره نشده است، ضمن اینکه تاکنون هیچ مستندی مبنی بر اثبات عمدی بودن مسمومیت زائرین عربستانی گزارش نشده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: