تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۱۹ - ۱۴:۲۱ کد مطلب 59754

چرا احمدی نژاد ناراحت بازداشت یارانش نیست؟

محمود احمدی نژاد استاد عملیات روانی است. شاید اگر مجال گفت و گو فراهم شود، وی روزی درس های تازه ای از این روش برای اساتید این کار خواهد گفت.

میدان 72/ احسان تقدسی: اول- احمدی نژاد حتی اگر خودش هم نخواهد، باز بخشی از فضای رسانه ای کشور در اختیار اوست. روزی برخی رسانه ها با یادآوری خاطرات گذشته، وعده بازگشت او را به دولت و مردم می دهند و روزی دیگر یارانش حاشیه ساز می شوند.

محمدرضا رحیمی- مردی که نشان لیاقت گرفت- و حمید بقایی- همه کاره روزهای آخر دولت احمدی نژاد- محور اصلی حاشیه سازی این روزها، پیرامون عملکرد دولت قبل هستند.

دوم- بازداشت دو معاون یا به عبارتی دو بال اصلی دولت احمدی نژاد اگرچه حاوی پیام های روشن و صریحی برای جامعه سیاسی کشور در زمینه مبارزه با فساد است، اما خواه ناخواه می تواند آینده سیاسی محمود احمدی نژاد را نیز تحت الشعاع خود قرار دهد. احمدی نژاد برای کاستن از اثرات اتفاقات اینچنینی- که به نظر نگارنده در آینده ای نزدیک درباره برخی دیگر از اعضای دولت هم ممکن است روی دهد- استراتژی خاص خود را خواهد داشت.

سوم- محمود احمدی نژاد استاد عملیات روانی است. شاید اگر مجال گفت و گو فراهم شود، وی روزی درس های تازه ای از این روش برای اساتید این کار خواهد گفت. یادمان نرود وی هشت سال با همین سبک توانست در برابر منتقدان داخلی بایستد و در افکار عمومی چهره ای مظلوم از خود به نمایش بگذارد. وی این توانایی را دارد که معادله هر اتفاق بزرگی – مثلا همین بازداشت ها- را بر سر بزنگاههای تاریخی و انتخاباتی به سود خود تغییر دهد.

چهارم- محمود احمدی نژاد به دلایل زیادی نمی تواند از بازداشت یاران سابقش چندان ناراحت باشد. محمدرضا رحیمی که به شهادت تاریخ هیچ گاه از یاران قسم خورده محمود احمدی نژاد نبود و در میانه راه سوار قطاری شد که احمدی نژاد آن را می راند. نامه تاریخی رحیمی به احمدی نژاد بعد از محکوم شدنش هم نشان از آن داشت که خود رحیمی هم می دانست یارغار احمدی نژاد نبوده و نیست. یاران احمدی نژاد هم بعدا گفتند محکومیت رحیمی ربطی به عملکردش در دولت احمدی نژاد نداشت و رفتار وی در «دولت» دیگران عامل محکومیتش بوده است.

حمید بقایی هم اگرچه در چهار سال آخر از یاران احمدی نژاد بود و معاونت اجرایی وی را نیز برعهده داشت اما ناگفته نماند که وی نیز چون رحیمی انتخاب شخص احمدی نژاد نبود و گذرایام و حوادث روزگار این تقدیر را برایش فراهم آورد که تا بالاترین رده های حکومتی ایران حضور یابد.

پنجم- در فضای سیاسی ایران وقتی از «یارغار» کسی سخن گفته می شود، گزینه ها خود به خود محدود به یک نفر می شود. یارغار محمود احمدی نژاد هم کسی نیست جز اسفندیار رحیم مشایی. مردی که بعد از پایان دولت احمدی نژاد به درون چراغ جادو برگشت و باهوش تر از آن بود که بخواهد فضای سیاسی کشور را تحت الشعاع سخنان و حرکات وی قرار دهد. خط قرمزی هم که احمدی نژاد روزگاری برای دولتش ترسیم کرد، به باور نگارنده کسی جز مشایی نمی تواند باشد. وگرنه هم بقایی در سال 1390 به حکم دیوان عدالت اداری چهار سال محرومیت از مشاغل دولتی گرفت و هم محمدرضا رحیمی چندین نوبت در زمانی که معاون اول رئیس جمهور بود، بازجویی شد.

ششم- احمدی نژاد نگران از جدایی یارانش نیست. وی سیاستمدار باهوشی است و بهتر از هرکس می داند گاهی برای رسیدن به منافعی بالاتر باید از برخی گذشت و برخی را قربانی کرد و پای دار برخی هم کف زد. همه دیدند که یاران احمدی نژاد چگونه به استقبال محاکمه محمدرضا رحیمی رفتند و وی را تافته جدا بافته خود دانستند.

هفتم- محمود احمدی نژاد دلیل دیگری هم دارد. در فضای ابری سیاست کشوری چون ایران، راه قدرت طلب از مسیر ائتلاف می گذرد. دیگر دوره تک روی های جذاب مانند آنچه در سال 1384 روی داد گذشته است. نه زمان و نه زمین بازی مثل گذشته نیست. احمدی نژاد هنوز یادش نرفته که بسیاری از اصولگرایان از وی خواسته بودند برای ادامه حمایتشان از دولتش، دور برخی اطرافیان پرحاشیه اش را خط بکشد که البته مشهورترین آنها اگر چه ساکت ولی بیرون از زندان است. خود اسفندیار رحیم مشایی هم در نقل قولی که از وی منتشر شد و البته کسی هم باور نکرد، گفته بود که علاقه ای به حضور دوباره در قدرت ندارد. مشایی سیاستمدارتر از آن است که اگر احساس کند راه بازگشت احمدی نژاد به قدرت از مسیر جدایی وی از یار غارش می گذرد، مسیر را برای احمدی نژاد هموار نکند. برای خود احمدی نژاد هم مسجل است که مسیر بازگشتش به قدرت یا به جمع اصولگرایان دیگر نمی تواند با یاران سابقش باشد. احمدی نژاد البته با اعتماد به نفس مثال زدنی اش همچنان استقبال مردمی از خود را آن هم دو سال بعد از پایان ریاست جمهوری اش را به رخ سیاستمداران می کشد ولی این را نیز به خوبی می داند که اگر بنابر حرکت بر ریل سابق باشد، اصولگرایان نیز ترجیح می دهند رقابت را به رقیب دیرینه خود واگذار کنند تا عنان خود به دست افرادی غیر قابل پیش بینی بسپارند.

خالی شدن دور احمدی نژاد از یاران سابق، برای وی توفیقی اجباری است که مسیر آهسته و پیوسته وی برای رسیدن به پاستور را هموار می کند.

منبع: خبرآنلاین

انتشار یک یادداشت به معنای تائید یا رد محتوای آن توسط این پایگاه خبری نمی باشد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: