تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۲۰ - ۰۹:۴۵ کد مطلب 59783

آیا اوباما ایران را فریب داده است؟

عدم شفافیت یک مزیت سیاسی بزرگ است که بر اساس بهره برداری عمومی از عدم درک صحیح رای دهندگان آمریکایی، سیاست های بحرانی مورد نظر خود را پیش برده است. و این دقیقاً چیزی است که اوباما علیه ایران و کوبا بکارگرفته و در حال انجام است.

سرویس بین الملل میدان 72/عبدالمجید اورا: مذاکرات هسته ای ایران با 5+1، مسلما مهم ترین مذاکرات دیپلماتیک از چند دهه گذشته در جهان محسوب می شود ، که دراین رابطه علاوه بر مطرح شدن اصول مذاکره متکی برشیوه های دقیق دیپلماسی قابل اعتماد به نوع نگاه مذاکره کنندگان وگفتگوهای مورد بحث در داخل و خارج کشور مطالب بسیار زیادی مطرح شده است بنحوی که هرچه همراه زمان و سازکارهای مشروح و مورد نیاز در مذاکرات به پیش می رویم عمق وپیچیدگی و حساسیت ها نسبت به مراحل قبلی پیچیده تر می شود . “از منظر چگونگی تمرکز آمریکا بر مذاکرات، براساس معیارهای مورد نظر خود که بعنوان یک ابزار در پیشبرد اهدافی که پیش از این با کوبیدن برطبل جنگ نتوانسته بود بدست بیاورد اکنون در مذاکرات فریبکارانه وتحت فشار می خواهد بدست بیاورد” در این رابطه می توان به ریشه یابی مختصر آن و نتایج حاصله فعلی پرداخت.

در سال 2012 “آنتونی کوردزمن” در مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی گزارش استراتژیک جامع علمی مستند برآمار وارقام و گزارش های نظامی موثق در آمادگی مقابله ایران با تهدیدات جنگی آمریکا واسرائیل را اینگونه مطرح کرد:

” تهدید شکلی؛ ایرانی-آمریکایی تبدیل به رقابت جدی در عرصه نظامی و امنیتی شده است. این تهدیدات ناشی از رشد نیروهای نظامی ایران در ابعاد غیر متقارن و تهدید “برای بستن تنگه هرمز درخلیج فارس” و تحولات در سیستم های هسته ای ایران ،توان موشکی و ضد موشکی وفعالیت های نظامی و شبه نظامی در کشورهای دیگر انجام شده و پشتیبانی طیف گسترده ای از گروه نظامی متنوع مانند حزب الله را در برگرفته است.

قابلیت افزایش ایران در جنگ خلیج فارس توازن نظامی را در منطقه تغییر داده و ممکن است منجر به رویارویی بزرگ و یا جنگ در خلیج فارس شود، چرا که آنها یک پیش بینی را از تنش تصادفی را با افزایش بی اعتمادی نسبت به آمریکا در نظر گرفته اند.

محمود احمدی نژاد در 5 ی 2011 گفته است: ” وقتی تاریخ را مطالعه وبررسی می کنید، به این نتیجه می توانید برسید تنها ملتی که توانسته است از هر پیچ و تنگنای تاریخی درطول تاریخ بسلامت عبور کتد و به فراز آن برسد تنها ملت ایران بوده است پس ایران در حال تقویت حود برای پشت سر گذاشتن این بحران وتهدید ها است ” بنابراین ایالات متحده باید درک کند که ملت ایران را حتی با تحمیل تحریم ها نیز نمی توان تضعیف کرد.

این گزارش و گزارش های مشابه و درخواست تحلیل گران متعدد غربی پروسه مذاکره وگفتگو با ایران را بعنوان مناسبت ترین وآخرین راه حل جدی پیش پی اوباما گذاشت.

اما حتی به گواه بسیاری از اندیشمندان سیاسی غربی پیشینه و سوابق رفتار سیاسی آمریکا مانعی جدی در شروع و ادامه و نتیجه گیری در این موصوع محسوب می شد برای نمونه: ” کتاب رفتارمذاکراتی آمریکا: چرخ سرمایه گزاران، قلدرمآبی، گفتمان تحمیلی، واعظان بدون عمل” توسط ریچارد. سلیمان، کاندولیزا رایس، مادلین آلبرایت که سابقه ی چند دهه مذاکرات آمریکا را براساس مدارک با نمودارهای موجود ابعاد آن را تشریح کرده است.

اما به همه ی نگرانی ها مذاکرات ادامه یافت و در مجموع وارد 19 ماهگی خود شد و تا جائیکه تحلیلگران ارشد در بسیاری از سایت ونشریات بین المللی عمق تلخی رابرای آن پیش بینی کنند:

الف ) روزنامه ی “روسیسکایا گازیتا” روسیه می نویسد:

آیا اوباما إیران وکوبا را فریب داده است ؟(تاریخ: 16.04.2015)

توافق میان 5+1و إیران با موضع منفی کنگره روبرو شده است. قانونی که جمهوری خواهان ودمکرات ها به اجماع تصویب کردند، که در آن مقررشده ایالات متحده بصورت یکطرفه می تواند این قرار داد را نقض کند و رئیس جمهور در طی دوره تعین شده حق نخواهد داشت که تحریم ها را لغو کند واشنگتن در این وقت بفکر تغیر قاعده بازی افتاده است و اوباما با تهدید غیر مسقیم ایران به تحریم های جدید در نشست پاناما (کشورهای امریکائی ) نشان داد که سیاست تحریم های ایران بقوت خود باقی خواهد ماند، بعنوان سناریوی ذخیره و دائم در دسترس باقی خواهد ماند”

ب) مارک تیسین تحلیگر معروف آمریکائی در 13 آوریل 2015 در بلومبرگ نوشت:

جاناتان گروبر، استاد موسسه تکنولوژی ماساچوست، در مجتمع دادرسی کمیته نظارت مجلس در واشنگتن در سال گذشته صحبت میکرد و اینگونه توضیح داد: … که چگونه رئیس جمهور با استفاده از “حماقت” رای دهندگان آمریکایی توانست با تصویب قانون مراقبت های بهداشتی ودرمانی بر روی نوار افتخار گام بگذارد؟ (اندرو هارر / بلومبرگ)(2015 آوریل 13)

به یاد داشته باشید جاناتان گروبر، معمار این فرضیه ی بود: چگونه رئیس جمهور با استفاده از “حماقت” رای دهندگان آمریکایی توانست با تصویب قانون مراقبت های بهداشتی ودرمانی بر روی نوار افتخار گام بگذارد ؟ونحوه درک و قضاوت رای دهندگان بسیار برای جامه ی عمل پوشاندن به سیاست حائز اهمیت است.

بسیارخوب به نظر می رسد، اوباما با استفاده از “دکترین گروبر” یک بار دیگر – از این روش در سیاست خارجی استفاده کرده است.

گفته دکترین گروبر بر این فرض استوار است: “عدم شفافیت یک مزیت سیاسی بزرگ است که بر اساس بهره برداری عمومی از عدم درک صحیح رای دهندگان آمریکایی، سیاست های بحرانی مورد نظر خود را پیش برده است. و این دقیقاً چیزی است که اوباما علیه ایران وکوبا بکارگرفته ودر حال انجام است.

کاخ سفید بار دیگر با” عدم شفافیت” علیه ایران توافق هسته ی را دنبال کرده است.

قبل از این ها، این نقاط پیشنهادی کاخ سفید بعنوان توافق اورژانسی در در ورود به مبحث مذاکره با ایران به وزیر خارجه ی آن کشور منوچهر متکی عرضه گردید ولی از طرف وی رد شده بود و این در حالی بود که اوباما تهدید کرده بود تنها بدیل این پیشنهاد جنگ دیگری در خاورمیانه است.

اما اکنون آیا تحریم ها با اصرار إیران برداشته خواهد شد؟ یا اینکه اوباما بدنبال اینست که تدریجاً ثمر ونتایج آن را برداشت کند؟

آیا برای اجابت درخواستهای إیرانی ها معیارها و ابزار وعملکرد معینی درنظر گرفته اند ؟

و آیا ایران به عملیات بازرسی ناگهانی و ضربه ی هماهنگ نشده از تاسیسات هسته ی وسایت های نظامی بوسیله امریکا نه خواهد گفت؟

در جواب باید گفت: در کنار این داستان اوباما به حقیقتی اعتراف کرده است: آمریکا قادر نیست به همه ی جزئیات پیراومون سانترفیوژها و قدرت وظرفیت نهائی غنی سازی ایران دست یابد. ولی به تحقیقات و بازرسی فوق العاده بی سابقه ی دراین موضوع دست خواهد زد.

اوباما مطمئناً به تاکتیکهای “گروبر” برای جلب رضایت و اقناع ایران روی خواهد اورد. وبدون تردید توافق نهائی با ایران را از شیوه شکنجه دادن تا اشتباهی بگیرند دنبال خواهد کرد و بویژه عملیات بازرسی را بمراتب از آنچه می گوید دردناکتر خواهد داد.

قاعدتاً شهروندان آمریکائی باید اینگونه بگویند: موضع اوباما، به سازماندهی فرضیه “گروبر” و نداشتن شفافیت، از طریق نه گفتن مداوم أوباما و تیم سیاست خارجه اش درحال شکل گیری است و آنها می دانند که چه چیزی برای ما خوب است. اگرما خیلی “احمق” هستیم که نتوانیم متوجه فریبکاری اینها شویم، این مشکل ماست و نه مشکل آنها!

خوب به نظر می رسد، اوباما با استفاده از “دکترین گروبر” یک بار دیگر از وی، در این زمان در سیاست خارجی استفاده کرده است.

گفته دکترین گروبر بر این فرض استوار است: عدم شفافیت یک مزیت سیاسی بزرگ است که بر اساس بهره برداری عمومی از عدم درک صحیح رای دهندگان آمریکایی سیاست های بحرانی مورد نظر خود را پیش برده است. و این دقیقاً چیزی است که اوباما علیه ایران وکوبا در حال حاضر بکارگرفته است ودر حال انجام است.

اقدامات دولت اوباما بار دیگر با تکیه بر “عدم شفافیت” از طریق معامله هسته ای در حال انجام است. نگرش اوباما، به قول “گروبر”: همین است که “من آرزو می کنم محقق شود”
” البته ما می توانیم آن توافق را تماماً شفاف انجام دهیم، اما من ترجیح می دهم [این موافقت نامه با رژیم های سرکش] غیرشفاف باشد. اوباما و تیم سیاست خارجی خود خوب می دانند چه چیزی برای ما مناسب است. و اگر ما بیش از حد برای فریب خوردن “احمق” هستیم، مشکل ماست، نه مشکل کسی دیگر!

توضیح: کل مطلب از آرشیو مارک تیسین Mark Thiessen)- 2015-04-21) قابل ملاحظه است است

نتیجه گیری: همچنان که گفته اند: تعامل سیاسی همانند سبک بازی “الا کلنگ” است بازی وقتی می تواند دلپذیر و مستمرباشد که هردوطرف آن قاعده بازی را رعایت کنند ودر غیر اینصورت اگر هرکدام از دو طرف قاعده بازی را بلد نباشد یا نخواهد رعایت کند، فرودی دردناک در انتظار طرف غافلگیر شده خواهد بود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: