تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۱۹ - ۲۲:۵۷ کد مطلب 59798

از رحیمی که گذشت؛ لطفا دادگاه بقایی را علنی کنید!

رحیمی در تمام طول مدت محاکمه اصرار به علنی شدن دادگاه داشت تا بتوانند در مقابل این هجمه از خود دفاع کند که در نهایت ناکام ماند و در حرکتی عجیب و البته زیرکانه با بهانه نامه به احمدی نژاد و انتقاد تند و تیز از وی توانست قسمتی از دفاعش را در نامه بگنجاند که من جرمم چیست و چرا محاکمه شدم.

میدان 72/ محمد رحمانی: اصولا مدت ها است که از شنیدن این خبرها شوکه نمی شویم؛ البته پر واضح است که دستگیری حق قوه محترم قضائیه است و وظیفه ذاتی آن محسوب می شود، هر چند که قانون برای هر نوع برخوردی ضوابطی تعیین کرده است که محل بحث این یادداشت نیست.

در کنار برخورد و دستگیری مطابق قوانین موجود محاکمه متهمان هم وظیفه همین قوه است؛ بگذریم از اینکه در بسیاری از کشورها به دلایل مختلف دادستان زیر مجموعه قوه قضائیه محسوب نمی شود تا فرایند دستگیری و قضاوت از هم جدا باشد؛ اما این مورد هم موضوع بحث ما نیست!

چندی پیش بود که نه محمد رضا رحیمی بلکه معاون اول سابق دولت جمهوری اسلامی به اتهام فساد مالی دستگیر شد و در همین حین موجی از انواع اتهام ها علیه دولت دهم در تمامی رسانه ها از زبان مسئول و غیر مسئول بیان شد؛ رحیمی اما در تمام طول مدت محاکمه اش اصرار به علنی شدن محاکمه اش داشت تا بتوانند در مقابل این هجمه از خود دفاع کند که در نهایت ناکام ماند و در حرکتی عجیب و البته زیرکانه با بهانه نامه به احمدی نژاد و انتقاد تند و تیز از وی توانست قسمتی از دفاعش را در نامه بگنجاند که من جرمم چیست و چرا محاکمه شدم.

بعد از دستگیری و محاکمه غیر علنی رحیمی این بار نوبت به بقایی رسیده است. هنوز هیچ محاکمه ای آغاز نشده که تیتر های رسانه ها خبر از فساد مالی دیگر در دولت عدالت دارد! از سوی دیگر با توجه به اختلافات گسترده و بی سابقه قوه محترم قضائیه با رئیس جمهور پیشین، در صورت عدم اطلاع رسانی مناسب، این قوه با اتهام سیاسی کاری مواجه خواهد شد. از همین رو شایسته است قوه محترم قضائیه با توجه به طرح این اتهام، اطلاع رسانی پرونده را محدود به سخنگوی این قوه ننماید و همچنین اجازه ندهد تا هر فعال نیمه سیاسی و منبع آگاهی که نخواست نامش فاش شود! خبر از محاکمه و جرم های بی تعداد پرونده بزند.

بنابر این و بر اساس اصل 165 قانون اساسی قوه محترم قضاییه روند دادگاه را در معرض قضاوت مردم گذارد تا نه تنها این اتهام بی اساس، کذب، بی محل و ناشایست که خوراک رسانه های بیگانه، ضد انقلاب خائن و … است؛ رنگ ببازد بلکه مهر تاییدی دیگری باشد بر عدالت محوری قوه قضائیه. قوه ای که در سالیان اخیر اثبات کرده است نه تنها از نقد های منصفانه واهمه ای ندارد بلکه از آن با آغوش باز استقبال هم خواهد کرد.

محاکمه علنی رجال مشهور و حتی پخش تلویزیونی آن نه تنها موجب تایید عدالت قوه محترم قضائیه خواهد شد، بلکه موجب پیشگیری از جرم خواهد شد. حتی در صورتی که متهم از اتهامات تبرئه شود نیز علنی کردن دادگاه می تواند به افزایش اعتماد مردم منجر شود.

میدان 72: به علت مسائل حقوقی از دریافت و تایید نظرات برای این خبر معذوریم.