تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۲۰ - ۱۴:۰۵ کد مطلب 59849

از خزان حجتیه تا بهار دکتر احمدی نژاد!

مهدویت صرفا مختص انجمن حجتیه نیست بلکه فرهنگ “انتظار” جزء لاینفک باورهای عقیدتی شیعیان است و اینکه هر شخصی در میدان عمل به” فرهنگ ناب انتظار” پایبند باشد را به حجتیه بودن متهم کنیم کاری ضد ارزش و ناصواب است که این دیدگاه سطحی نگرانه و البته تنگ نظرانه صدمات بسیار زیادی به باور ها و اصول دینی می زند.

میدان72/پدرام نائبی: چندی پیش مطلبی به قلم آقای عبدالرحیم اباذری تحت عنوان “مثلت حجتیه، احمدی نژاد و صداوسیما” در رسانه های اصلاح طلب منتشر شد. در این مطلب نگارنده سعی داشته با وارونه جلوه دادن حقایق ، پنهان کردن برخی زوایا و با یک طرفه به قاضی رفتن ، همچون دوستان سطحی نگر و مغرض شان، دولت های نهم و دهم و همینطور شخص رئیس دولت را به فرقه ی منحرف “حجتیه مهدویه” منتسب کند.

لذا در مطلب پیش رو سعی می شود ، با بیان برخی نکات در قالب پرسش و پاسخ؛ تفاوت های فاحش موجود بین گفتمان انحرافی حجتیه و گفتمان بر حق انقلاب و امام (ره) – گفتمانی که دکتر محمود احمدی نژاد از آن پیروی می کرد – ترسیم شود. امید که آقای اباذری و دوستان هم قطارشان نیز بتوانند این مهم را درک کنند که مهدویت صرفا مختص انجمن حجتیه نیست بلکه فرهنگ “انتظار” جزء لاینفک باورهای عقیدتی شیعیان است و اینکه هر شخصی در میدان عمل به” فرهنگ ناب انتظار” پایبند باشد را به حجتیه بودن متهم کنیم کاری ضد ارزش و ناصواب است که این دیدگاه سطحی نگرانه و البته تنگ نظرانه صدمات بسیار زیادی به باور ها و اصول دینی می زند.

الف: انجمن حجتیه از کجا آمد ، مبنای فکری و هدف این گروه چه بود؟

انجمن حجتیه به منظور مقابله با اندیشه ی “بهائیت” توسط مرحوم شیخ محمود حلبی بنیان نهاده شد. پیروان این فرقه بر این باور بودند که هر چه زمان می گذرد اوضاع جهان بد و بدتر می شود و تاریکی همه جا را فرا می گیرد و ظهور امام زمان در حقیقت زمانی است که عالم در تاریک ترین وضعیت خود قرار بگیرد.

اعضای حجتیه معتقد بودند که تاریک ترین وضعیت هنگامی است که فقر و فحشا ، ظلم و ستم ، خون ریزی و ددمنشی ، بد اخلاقی و فساد به بیشترین میزان خود برسد و همگی وظیفه دارند تا می توانند عالم هستی را به این اوضاع اسفناک نزدیک گردانند تا مقدمات ظهور منجی فرا برسد.

از این روست که اعضای این فرقه ی انحرافی با تشکیل حکومت اسلامی کاملا مخالف بودند چرا که آنان چنین باوری داشتند که با روی کار آمدن نظام اسلامی معیار و ملاک عمل، متون قرآن و سنت و سیره ی اولیای الهی خواهد شد و در این صورت عدل و داد فراگیر شده و ظهور مهدی موعود(عج) به تاخیر خواهد افتاد.

ب) دیدگاه نظریه پردازان انقلاب اسلامی در رابطه با مهدویت چیست؟

در مقابل افکار کوته نظرانه ی حجتیه، نظریه پردازان انقلاب اسلامی و در راس آن ها حضرت امام خمینی با نگاهی ژرف با مسئله ی مهدویت و تفسیری صحیح و منطقی از فرهنگ ناب انتظار و با عنایت بر ضمیر کمال طلب انسان ، به این مسئله پرداختند.

در دیدگاه انقلاب اسلامی ، انتظار مسیری است که نهایتا به کمال انسانی می رسد و این کمال انسانی میسر نخواهد شد مگر آنکه زمینه ی لازم جهت نیل به این غایت ارزشمند فراهم گردد و نهایتا این عدل و داد است که زمینه ساز کمال انسانی می شود.

ج) تعارض دیدگاه انجمن حجتیه و انقلاب اسلامی در کجاست؟

همانطور که در بالا نیز اشاره شد ، انجمن حجتیه “زوال” و انقلاب اسلامی “کمال” را کلید واژه ی انتظار می دانستند.

پیروان انجمن انحرافی حجتیه جامعه ی منتظر را جامعه ای می دانستند که در مردابی متعفن غرق می شود تا موعود فرا رسد و نجاتش دهد ؛ حال آنکه پایه گذاران انقلاب اسلامی جامعه ی منتظر را جامعه ای پویا ، شاداب و رو به کمال می دانستند که مردمان آن جامعه به حدی از کمال برسند که لیاقت درک محضر ولی عصر (عج) را داشته باشند.

تفاوت در دو دیدگاه کاملا مشهود است و در واقع تفاوت بین زوال و جاودانگی، تفاوت بین سیاهی و سپیدی، تفاوت بین اوهام و عقل، تفاوت بین خزان و بهار است.

د) با این مقدمات ادعای وابستگی فکری “دکتر محمود احمدی نژاد” به انجمن حجتیه تا چه مقدار قابل قبول است؟

دیدگاه احمدی نژاد دیدگاهی بهاری است، بهار یعنی رویش و پویش، بهار یعنی حرکت و جنبش، حرکتی رو به کمال و رویشی رو به صعود.

با دقت در سخنرانی ها و اظهارات و حتی نحوه ی عملکرد رئیس جمهور سابق کشورمان؛ به مفاهیمی همچون “خود باوری” ، “توانستن” ، “مقاومت” ، “مبارزه با استکبار جهانی” بر می خوریم . این واژه ها ، رنگ و بوی امید می دهد. هر کدام از این واژه ها اگر در میدان عمل ظاهر شود مقدمات کمال انسانی را فراهم می آورد و جامعه را پذیرای مهدی موعود (عج) می کند.

لذا به راحتی می شود دریافت که احمدی نژاد ، کمال انسانی و امید به آینده ای سبز را مقدمه ساز می داند و نه زوال و ناامیدی .

ه) با این وجود هدف مخالفان احمدی نژاد از این تهمت زنی های بی پایه و ناروا چیست؟

در حقیقت مخالفان رئیس جمهور سابق ایران ، مدرک و سند و بینه ای برای حجتیه ای بودن احمدی نژاد ندارند. بیشتر افرادی که وی را به پیروی از نظریات این انجمن انحرافی متهم می سازند ، نیت سیاسی دارند و برای اثبات این ادعای خود صرفا به یک سری تفسیر های ناقص و کوته نظرانه و صد البته مغرضانه  اتکا می کنند.

در واقع احمدی نژاد و هم فکران وی به این مهم رسیده اند که هیچ جامعه ای به پیشرفت و توسعه نایل نمی آید مگر آنکه انحصارهای موجود در آن جامعه بشکند و امور اجرایی به دست افرادی از بطن مردم بیفتد.

احمدی نژاد وارد صحنه ی سیاسی شد ، انحصار ها را شکست و با روی کار آوردن افراد متخصص و مجرب ، پدیده ساز شد.

آنچه که روشن است آن است که گفتمان احمدی نژاد ، گفتمان ناب امام و انقلاب است. مردم با همین اندیشه و همین باور انقلاب کردند که چرخه ی مدیریتی کشور از انحصار عده ای خاص از جامعه خارج شود و مردم زمام امور خود را بر دست بگیرند.

در مسیر انقلاب اسلامی ، با گذشت زمان بسیاری از یاران امام ؛ اهداف ناب انقلاب را فراموش کردند و به سوی انحصار طلبی گرویده شدند . آن ها همه چیز را مال خود می دانستند و به همین جهت پس از انقلاب همواره در راس حکومت قرار داشتند و هیچ کسی غیر از خودشان اجازه ی ورود به مراتب بالا را نداشت. احمدی نژاد این انحصار را شکست و عرصه را برای ظهور و بروز استعداد های مهیا ساخت و پس از چندین دهه از انقلاب اسلامی ، این حرکت بزرگ تاریخی را از انحراف نجات داد.

دشمنان انحصار طلب احمدی نژاد برای ادامه ی حیات سیاسی خود چاره ای جز تهمت زنی به وی ندارند. آنان می خواهند با توسل به هر روش غیر اخلاقی و با هر قیمت ممکن ؛ احمدی نژاد و تفکرش را از صحنه ی سیاسی ایران اسلامی حذف کنند تا مبادا انحصار ساختگی شان شکسته شود. از این روست که دعای زیبا و دلنشین “الهم عجل لولیک الفرج” و برخی دیگر از اظهارات وی که نشان از عشق و علاقه ی احمدی نژاد به مقام والای حضرت ولی عصر(عج) می باشد ، را بهانه کرده و به وی مارک حجتیه ای بودن می زنند. غافل از آنکه دوران مارک زدن ها و حذف کردن ها گذشته و مردم آگاهند و اجازه نخواهد داد که انحصار طلبان منحرف که همچون شهرزاد قصه گو ، خاطره گویی می کنند با این حرکات غیر اخلاقی بار دیگر همه چیز را به انحصار خود درآورند چراکه این انقلاب برای مردم است و در خدمت مردم. /والعاقبه للمتقین

زنده باد بهار

پایگاه اطلاع رسانی شهرمیانه

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: