تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۲۱ - ۱۳:۱۰ کد مطلب 59894

حکومت در اندیشه حضرت علی وسیله ای برای برپایی عدالت است

مصطفی دلشاد تهرانی استاد دانشگاه گفت: در اندیشه و سیره ی امام علی(ع) حکومت هدف نیست، مقدس نیست ، ارزش ذاتی ندارد ، حکومت وسیله ی برپا داشتن عدالت محسوب می شود و در غیر این صورت در نگاه حضرت علی(ع) پست تر از پست ها محسوب می شود.

به گزارش میدان 72 به نقل از ایرنا ، دلشاد تهرانی در جلسه پنجم حکومت از دیدگاه امام علی(ع) با عنوان وسیله یا هدف؟ و اهداف آن در تالار حافظ خانه اندیشمندان علوم انسانی افزود: در نهج البلاغه شریف رضی مطلبی آورده که این سخن قبل از جنگ جمل و در منطقه ی «ذی قار» بیان شده است. عبدالله بن عباس می گوید: زمانی که امام علی(ع) در حال پینه زدن کفش خود بود و هنگامی که مرا دید، گفت: بهای این کفش چقدر است؟ گفتم: بهایی ندارد(ناچیز است). در این لحظه امام علی(ع) فرمود: «به خدا سوگند، این کفش بی ارزش نزد من محبوب تر است از حکومت بر شما.

دلشاد تهرانی ادامه داد: حضرت علی(ع) همچنین در کلام 131 می فرماید:«خدایا تو دانی از آنچه بر ما رفت. نه به خاطر رغبت در قدرت بود و نه به خاطر رسیدن به چیزی از بهره های ناچیز دنیا.» امیرالمومنین(ع) یادآور شده که آن همه تلاش و مبارزه برای دستیابی به قدرت و مکنت نبوده است. حکومت فی نفسه و امور دنیایی به طور کلی بی ارزش تر آن است که مقصد آدمی قرار گیرد و این ها نباید جز وسیله ای برای تحقق اهداف انسانی و الهی باشد.

این استاد دانشگاه افزود: حضرت علی (ع) حکومت به عنوان هدف و وسیله ای برای برخورداری از ثروت و برپاداری ظلم را به صورت گزنده و ناخوشایند مثال زده است. به نظرم دلیل این موضوع این است که پس از رحلت پیامبر اکرم(ص) یک جریان مطلوب دانستن حکومت به راه افتاد و این تفکر که برای برای به دست آوردن حکومت سرکوب مردم و خونریزی اشکالی ندارد. دلیل دوم هم اینکه حکومتداری وسوسه ای دارد که بهترین انسان نیز از وسوسه ی قدرت در امان نیست و به همین دلیل است که امام علی(ع) به مالک اشتر هشدار می دهد که اگر قدرت حکومت تو را دچار کبر و غرور کرد ازآن دور باش.

دلشاد تهرانی گفت: امیرالمومنین(ع) حکومت به معنای مطلوب دانستن را با عبارات ناخوشایندی خطاب قرار داده است که به برخی از آنها اشاره می کنم. در خطبه ی سوم نهج البلاغه می فرماید: «و می دید که دنیای شمار به چیزی نمی شمارم و حکومت را پشیزی ارزش نمی گذارم.» در کلام 224 نهج البلاغه آمده است: «و دنیای شما نزد من خوارتر است از برگی در دهان ملخ که آن را می خاید و طعمه ی خود می نماید.»

وی ادامه داد: همچنین در حکمت 236 نهج البلاغه بیان شده است:«به خدا سوگند این دنیای شما در دیده ی من خوارتر از استخوان خوکی است که در دست جذامی باشد» و در خطبه ی 32 نهج البلاغه می فرماید: «پس دنیا را پست تر از پرکاه و خشکیده ی گیاه ببینید و از پیشینیان خود پند بگیرید. پیش از آنکه پسینیان از شما عبرت بگیرند. دنیای نکوهیده را برانید، چه او کسانی را از خود رانده است که بیش از شما شیفته آن بوده اند.» امیر مومنان اصرار دارد که این نگاه حاصل شود که حکومت چقدر به خودی خود بی ارزش است. انسان با دل دادن به حکومت، دست به تهاجم، کشتار می زند و خیلی خطرناک است.

او گفت: اگر حکومت وسیله است، حضرت علی (ع) چه هدف هایی را برای آن در نظر گرفته است؟ در نهج البلاغه چهار هدف کلی داریم که اهداف جزیی تر در ذیل آن قرار می گیرند. عدالت، امنیت، رفاهت و تربیت از اهداف اصلی حکومتداری به شمار می رود، با این جهت گیری که هدف غایی در نهایت تربیت است و عدالت، امنیت و رفاهت از اعداف اساسی برای تحقق آن به شمار می روند.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: اگر در زیر چتر امنیت، دهان ها را بستیم و دبه خشونت و کشتار دست زدیم، این امر جزو اهداف حکومت به شمار نمی رود بلکه امنیت باید در خدمت انسان و انسانیت به کار برده شود. تربیت نیز زوری و اجباری نیست بلکه بایستی با رفع موانع، زمینه های لازم فراهم شود تا شکوفایی استعداد محقق شود.

وی سخنان خود را با دو پرسش هدف بودن حکومت به چه معناست؟ منظور از هدف بودن حکومت چیست؟ پی گرفت و گفت : مراد این است که حکومت به خودی خود مطلوب شود و اگر حکومت مطلوبیت پیدا کرد، همه چیز باید تابع حکومت شود و حکومت اندازه و معیار همه چیز است.

وی ادامه داد: ساختارهای سیاسی و رفتار در حکومت تابع این است که حکومت وسیله محسوب می شود یا هدف. اگر حکومت هدف باشد، هرکاری حتی ریختن خون انسان ها جایز است و برای توسعه ی حکومت کشتار، ظلم، ترور و… مجاز شمرده می شود.

این استاد دانشگاه ادامه داد: در طول تاریخ هدف شدن حکومت بسیار رایج بوده، حتی ممکن است با زبان و در بیان گفته نشود ولی عملکرد این طور نشان داده شده است. در اندیشه و سیره ی امام علی(ع) با این نگاه به شدن و به سختی مخالفت شده است.

او با اشاره به اینکه در دیدگاه وسیله بودن حکومت 2 گروه وجود دارد، گفت: گروه بزگتر معتقد است که حکومت وسیله ای برای قدرت، فرمانروایی، منزلت و… به شمار می رود و امکانات باید در اختیار ما قرار گرفته شود. گروه اندکی نیز وجود دارند که حکومت را برای عدالت، خدمت به انسانیت، پاسداشت حقوق می بینند.

دلشاد تهرانی در پایان سخنان خود گفت: اگر ما بخواهیم مردم را به زور تربیت کنیم، این عمل به بیماری های خطرناک ریا و نفاق منجر می شود. در آموزه های امیر مومنان(ع) حکومت هرگز مردم را به زور تربیت نمی کند بلکه حکومت بسترساز است و می تواند با عدالت این کار را انجام دهد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: