تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۲۱ - ۱۳:۴۱ کد مطلب 59914

فعالیت‌های هنری و اردویی در مساجد تقویت شود

حجت‌‌الاسلام محمد‌جواد رودگر گفت: عوامل مختلفی در آسیب‌های موجود در مساجد دامن زده‌اند، اما فی نفسه چنین نیست که بگوییم رغبت جوانان به مساجد کم شده است.

به گزارش میدان 72 به نقل از تسنیم، حجت‌‌الاسلام محمد‌جواد رودگر، رییس پژوهشکده حکمت و دین‌پژوهی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی همزمان با فرا رسیدن دهه تکریم و غبارروبی مساجد اظهار داشت: به اعتقاد بنده هیچ مکانی جای مساجد را به اعتبار کارکردهای معرفتی و معارف دینی و اسلامی همینطور شکل‌دهی به جهان‌بینی اسلامی نسل جوان، نمی‌تواند بگیرد.

وی در ادامه افزود: مسجد، مسجد است با هویت خاص خود، آثار و کاربردهای خاصش از جمله تجلی‌ها وکارکردهای مختلفی که دارد. افرادی که در مسجد درحال حال درونی سازی معارف عقیدتی، اخلاقی و تربیتی هستند مستقیم با ذهن، احساسات و زبان و عواطف جوانان سروکار دارند درحالیکه هیچ رسانه‌ای تا این اندازه موقعیت تأثیرگذاری ندارد چرا که در مسجد ارتباطات چهره به چهره است و یک ارتباط چند سویه عقلی، عاطفی و ارتباطی تربیتی چون یک شاگرد و استاد برگزار می‌کند.

حجت‌الاسلام رودگر با اشاره به اینکه در مساجد امامان جماعـت،‌معلم و مردم متعلم هستند، توضیح داد: متربی ها این موقعیت را در مسجد دارند که به شکل زنده و درخور و شایسته ارتباط مؤثر با معلم خود برقرار کند.

وی در پاسخ به افرادی که معتقدند استقبال جوانان از مساجد کمرنگ شده است، گفت: خیر من این حرف را تأیید نمی کنم درست است که ما ریزش‌هایی داشته ایم اما در مقابل رویش‌هایی هم داشته‌ایم. بنابراین در خصوص ارتباط جوانان و مساجد مهم این است که ما به دنبال آسیب‌شناسی و درمان‌های ریزش ها باشیم.

رودگر با تأکید بر اینکه برخی از آسیب‌ها گاهی ناظر بر امام جماعت است و گاهی بر هیئت امنا، فعالان مساجد یا تشکل‌ها و پایگاه های مساجد، اظهار داشت: بنابراین عوامل مختلفی در آسیب‌های موجود در مساجد دامن زده‌اند، اما فی نفسه چنین نیست که بگویم رغبت به مساجد کم شده است. این را نیز فراموش نکنیم که رفتار ما بیش از گفتار در جذب جوانان به مساجد تأثیر دارد همین جوانان به بسیاری از مساجد می‌روند و مشکلی هم پیدا نمی‌کنند اما اگر مشکلی وجود دارد مربوط به خود مسجد یا افراد آن می‌شود.

وی در ادامه با بیان اینکه گاهاً دیده می‌شود که امامان یا اعضای مساجد عقب تر از جوانان به لحاظ فکری و ذهنی حرکت می‌کنند، یادآور شد: ممکن است که ما درست به سوالات و شبهات جوانان پاسخ نگوییم یا اینکه ارتباط عاطفی، ذهنی و روحی مناسبی با آنها برقرار نکنیم.

رودگر در پاسخ به این سؤال که آیا با کارکردهای جانبی مسجد نظیر پخش فیلم برای نوجوانان، راه‌اندازی گروه‌های سرود و تئاتر و …، برگزاری اردوهای تفریحی، برگزاری مسابقات ورزشی در کنار فعالیت‌های اصلی نظیر پاسخ به شبهات دینی و اعتقادی موافقید، گفت: حتماً، منتها برخی برنامه‌ها نباید در صحن اصلی خود مسجد برگزار شود برخی مساجد زیرزمین یا فضای جداگانه‌ای دارند که برخی برنامه‌ها آنجا برگزار می‌شود ولی برخی دیگر مساجد متناسب صحن مساجد نیستند البته از جمله اردوها و مسابقات مختلف در حوزه‌های فکری، فرهنگی و معنوی متناسب با ذائقه نسل جوان باید طراحی و اجرا شود.

انتهای پیام/

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: