تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۲۳ - ۱۲:۳۴ کد مطلب 60021

ایران و ژاپن در زمینه های پژوهشی، حفاظت و مرمت همکاری می کنند

مسئول گروه پژوهشی سالیابی و محیط پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی – فرهنگی گفت : براساس تفاهم نامه این پژوهشکده و لابراتوار مستندسازی و تصویرگری تحلیلی دانشگاه کیوتوژاپن دو طرف در زمینه های گوناگون از جمله پژوهشی و حفاظت و مرمت همکاری می کنند.

به گزارش میدان 72 به نقل از ایرنا ؛ حمید فدایی افزود: این تفاهم نامه به منظور توسعه همکاری های علمی، پژوهشی، آموزشی و فنی و بهبود وضعیت حفاظت و مرمت آثار تاریخی فرهنگی، بین این دو نهاد امضا شد.

او هدف اصلی تفاهم نامه را همکاری متقابل در حوزه های پژوهشی و آموزش اعلام کرد.

عضو هیات علمی پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی ـ فرهنگی تصریح کرد پژوهش های مورد نظر در این تفاهم نامه بیشتر با نگاه کاربردی در حوزه حفاظت و مرمت اشیاء و با تمرکز بر توسعه روش های مستندسازی و تصویربرداری تحلیلی آثاری از قبیل پارچه های تاریخی،فرش،نقاشی های مینیاتور، تزیینات وابسته به معماری و کتیبه ها و نقوش سنگی برنامه ریزی شده اند.

به گفته فدایی در نظر است علاوه بر آنالیزِ برخی داده های مربوط به رنگ و رنگینه از آثار ایرانی، بانک اطلاعاتی از نتایج این آنالیزها تهیه شود.

مسئول گروه پژوهشی سالیابی و محیط پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی – فرهنگی خاطر نشان ساخت در کنار این همکاری ها موضوع برگزاری کارگاه های آموزشی به منظور آموزش پژوهشگران جوان نیز از عمده اهداف این تفاهم نامه همکاری خواهد بود.

لابراتوار مستندسازی و تصویرگری تحلیلی یکی از بخش های فعال در حوزه مستندنگاری در دانشگاه کیوتو ژاپن به ریاست علی اکتسابی است که پیش از این پروژه های مستندنگاری فراوانی در زمینه میراث تاریخی در ژاپن، فیلیپین، کره، چین و … را انجام داده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: