تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۲۳ - ۱۴:۲۹ کد مطلب 60052

کتاب «راز و رمز خبرنگاری کوله پشتی» منتشر شد

چاپ نخست کتاب «راز و رمز خبرنگاری کوله پشتی» تألیف حسن قربانی از سوی انتشارات سروش وارد بازار نشر شد.

به گزارش میدان 72 به نقل از تسنیم‌، خبرنگاری کوله پشتی، محصول دوران پس از اینترنت، پس از وب و پس از تولد شبکه‌های اجتماعی است. یعنی 15 سال از ظهور آن می‌گذرد.

خبرنگار کوله پشتی مثل یک طبیعت گرد تنها، همه وسایل مورد نیاز برای گردآوری، ضبط و ارسال خبر، عکس خبری، گزارش تصویری، و ارتباط با منابع اطلاعاتی دیجیتال برای تکمیل گزارش‌هایش را همه جا همراه خود دارد که عبارتند از: دوربین فیلمبرداری دیجیتال، میکروفن، رایانه روپایی دارای قابلیت اتصال به اینترنت پرسرعت، با نرم افزارهای ویرایش و تصویرآرایی مورد نیاز.

در کتاب حاضر نویسنده که خود یکی از خبرنگاران باسابقه صدا و سیماست و عملاً این گونه خبرنگاری را تجربه کرده است، حاصل تجارب و مطالعات و رموز کارش را که در کلاس های آموزش خبرنگاری تدریس می‌کند، در اختیار همه علاقه‌مندان جوان قرار داده است.

نویسنده در این کتاب سعی کرده با استفاده از سه دهه تجربه در دنیای رسانه و ارتباطات و بهره‌گیری از نظر دیگر دست اندرکاران و فعالان رسانه، که به کار خبرنگاری اشتیاق نشان داده‌اند، ویژگی‌های خبرنگاری کوله پشتی، ماهیت و چیستی آن ، کاربردها و دیگر ابعاد این پدیده ارتباطی را با نگاهی موشکافانه مورد ارزیابی و بررسی قرار دهد.

کتاب ” راز و رمز خبرنگاری کوله پشتی” در هشت فصل تدوین شده است. بخش اول کتاب پدیده نوظهور خبرنگاری کوله پشتی را تعریف کرده و آن از جنبه‌های اقتصادی، ارتباطی و سرعت مورد بررسی قرار می‌دهد و بخش دوم کتاب نیز برای خواننده بیان می‌کند که خبرنگاری کوله پشتی از کجا آمده و چه عواملی باعث ظهور چنین پدیده‌ای در رسانه و فضای ارتباطات شده است.

یکی از نکات مهم این است که اساساً خبرنگاری کوله پشتی مختص کدام رسانه است؟ پاسخ این سوال در بخش سوم کتاب به خوبی مورد بررسی قرار گرفته و نویسنده به بیان این مطلب می‌پردازد که کدام رسانه و کدام آدم‌ها باید از این پدیده استفاده کنند. بخش چهارم کتاب با عنوان ” توانایی‌هایی که خبرنگار کوله پشتی باید داشته باشد” به بیان ویژگی‌های یک خبرنگار کوله پشتی می‌پردازد و بیان می‌کند که خبرنگار کوله پشتی باید توانایی تصویربرداری، توانایی تدوین و آرشیو، شناخت صدا و توانایی صدابرداری و صداگذاری، توانایی کار در فضای مجازی، توانایی ارسال، توانایی حسی و جسمی و توانایی سوژه‌یابی را داشته باشد.

بخش پنجم کتاب خبرنگاری کوله پشتی را به یک خبرنگاری چریکی تشبیه کرده و ویژگی‌های این نوع خبرنگاری را بیان می‌کند و فصل ششم حوزه فعالیت خبرنگار کوله پشتی را در رویداد بحران، رویداد فوری، رویداد محلی، مناسبت‌ها و گزارش‌های نرم و لایه‌های پنهان و مستندسازی مورد واکاوی قرار می‌دهد.

در فصل هفتم نویسنده کتاب از مخالفان و موافقان خبرنگاری کوله پشتی نام برده و نظرات آنان را بیان می‌کند و فصل هشتم به بررسی نحوه فعالیت خبرنگار کوله پشتی در هنگام مصاحبه، پشت دوربین، ارتباط زنده، ضبط پلاتو، تدوین و غیره می‌پردازد.

در بخش پایانی کتاب نویسنده بیست توصیه و دو تجربه خود را در زمینه خبرنگاری کوله پشتی برای خواننده بازگو می‌کند تا ابعاد گسترده این پدیده ارتباطی بیشتر روشن شود.

چاپ نخست کتاب ” راز و رمز خبرنگاری کوله پشتی” در 96 صفحه و با قیمت 5000 تومان از سوی انتشارات سروش منتشر و در اختیار علاقه‌مندان به حرفه خبرنگاری قرار گرفته است.

علاقمندان برای تهیه کتاب به صورت تک جلدی و کلی به فروشگاه شهید مطهری سروش به نشانی خیابان شهید مطهری، نرسیده به خیابان شهید مفتح، جنب ساختمان سروش، تلفن 88310610-021 و یا به فروشگاه مرکزی سروش (ترنجستان سروش) به نشانی: خیابان انقلاب، بعد از تقاطع ابوریحان، بین خیابان وصال و فلسطین، فروشگاه ترنجستان سروش، تلفن 66493620-021 تماس حاصل نمایند.

همچنین مرکز پخش پکتا به نشانی: خیابان انقلاب، بعد از تقاطع ابوریحان، بین خیابان وصال و فلسطین، جنب فروشگاه ترنجستان سروش، تلفن 66973203 ( 20 خط) آماده عرضه کلی و جزئی این کتاب به علاقمندان است.

انتهای پیام/

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: