تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۲۳ - ۱۴:۳۵ کد مطلب 60055

آغاز به کار نخستین مرکز تبادل کتاب با ظرفیت ۱۰۰ هزار جلد

نخستین مرکز مبادله کتاب در ایران با ظرفیت ۱۰۰ هزار جلد با هدف فراهم کردن فرصتی برای دسترسی بیشتر افراد به کتاب‌ها و همچنین گردش کتاب‌های بدون استفاده در جامعه با کمترین هزینه از امروز آغاز به کار کرد.

به گزارش میدان 72 به نقل از تسنیم،‌ این نخستین بار است که مرکزی برای مبادله کتاب در ایران با این وسعت راه‌اندازی می‌شود و به افراد این امکان را می‌دهد که کتاب‌های خودشان را با کتاب‌های دیگران تعویض کنند.

در این مرکز بخش‌های مختلف با موضوعات پزشکی، دانشگاهی، حسابداری، هنر، رمان، اقتصاد، زبان‌های خارجی، ادبیات، علوم اسلامی، علوم انسانی، تاریخ و … پیش بینی شده است تا افراد بسته به علاقمندی خود، کتاب‌های دیگری انتخاب کنند.

این مرکز توسط جمعی از علاقه‌مندان به حوزه کتابخوانی راه‌اندازی شده و به صورت هیئت امنایی اداره می‌شود. هدف از راه اندازی این مرکز فراهم کردن فرصتی برای دسترسی بیشتر افراد به کتاب‌ها و همچنین گردش کتاب‌های بدون استفاده در جامعه با کمترین هزینه به منظور هم‌افزایی فرهنگی و ترویج کتاب و کتابخوانی است.

گردش کار در این مرکز به گونه‌ای تعریف شده است که امکان تبادل کتاب با کتاب فراهم شده اما افرادی که کتابی برای مبادله ندارند می‌توانند با پرداخت وجه نقد، اعتبار دریافت کرده و از کتب عرضه شده، کتاب مورد نظرشان را انتخاب کنند.

روابط عمومی مرکز تبادل کتاب با بیان چند شیوه دریافت کتاب تصریح کرد: در حالت اول فرد کتابش را قیمت‌گذاری می‌کند و منتظر می ماند تا کسی آن را مطالبه کند، در این صورت بهای کتاب به عنوان اعتبار به فرد عرضه کننده تعلق می‌گیرد. در حالت دوم، فرد کتابی برای عرضه ندارد و مایل است از کتاب‌های عرضه شده کتاب مورد نظر خود را تهیه کند، در این حالت او وجه اعلام شده را به صندوق مرکز واریز می‌کند.

پس از قیمت‌گذاری در صورت عدم تبادل کتاب تا دو هفته، کتاب به صورت خودکار 30 درصد از بهای تعیین شده تخفیف می‌خورد. چنانچه تا سه هفته، خواهان پیدا نشد 50 درصد تخفیف اعمال می‌شود و اگر تا یک ماه، کتاب مبادله نشد با تخفیف 70 درصد عرضه می‌شود. پس از یک ماه از آغاز واسپاری کتاب و در صورت عدم تبادل، شورای تصمیم‌گیری مرکز درباره وضعیت کتاب تصمیم خواهد گرفت؛ چنانچه صاحب کتاب، ظرف مدت 48 ساعت کتاب را پس گرفت، کتاب به وی تقدیم می‌شود و در غیر این صورت یا در ردیف کتب اهدایی قرار می گیرد، یا به مراکز بازیافت تحویل می شود و یا به نحوی دیگر مورد استفاده قرار می گیرد و مرجع تصمیم گیری برای کتاب پس از پایان مهلت یک ماهه مرکز تبادل خواهد بود.

مرکز تبادل کتاب از امروز شنبه 23 خرداد فعالیت خود را آغاز کرده است و متقاضیان می‌توانند به نشانی این مرکز واقع در خیابان انقلاب، نرسیده به چهارراه ولیعصر، ابتدای خیابان شهید مظفر شمالی تلفن : 66177892 مراجعه کنند. پذیرش کتاب در هفته‌های اول فعالیت مرکز به صورت حضوری است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: