تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۳۱ - ۰۷:۰۰ کد مطلب 60059

وال استریت ژورنال مدعی شد؛

اسرائیل موفق به دستیابی به داده های بسیار محرمانه در مورد محتوای مذاکرات شده است

این پروسه رایج است که سازمان های اطلاعاتی به مواد مرتبط به مذاکرات هسته ای ایران حساس هستند، اما حداقل رایج نبوده است که به طور مستقیم به شرکت های پیشرو جهانی در امنیت فن آوری اطلاعات حمله کنند. با وجودی که کسپرسکی یک شرکت روسی است و امنیت سایبری نهادهای اقتصادی موفق در کشورهای بزرگ را تامین می کند. بازهم مورد تهاجم واقع گردیده است.

به گزارش سرویس بین الملل میدان۷۲، یوجین کسپرسکی عادت کرده که با اعلام خبر بد ما را شوکه کند ، مدیر شرکت کسپرسکی روس ، یوگن کسپرسکی، پیشرو در ارائه خدمات شرکت های امنیتی IT، اغلب در راستای مشخص کردن نقاظ ضعف و کور شبکه های رایانه ای در مقابل نرم افزار جاسوسی گزارشات محکمی را ارائه می کند.

در روز چهارشنبه، ۳ مه در یک کنفرانس خبری در لندن یوجین کسپرسکی از بروز شیوه های عجیب و غریب پیشرفته، در یک حمله سایبری به شرکت تحت مدیریتش سخن راند. تمام موضوعات از یک کامپیوتر کارمند یک شرکت، در آسیا شروع شد.

در اوایل بهار امسال، کارشناسان شرکت موفق شدند یک برنامه کار با یک روش غیر عادی در سیستم ما فعال شده است، آنها بسرعت متوجه شدند که این برنامه در سیستم های این شرکت تقریبا به مدت یک سال فعال بوده است.

و هنگامی که به دقت موضوع بررسی شد مشخص گردید که تنها شرکت ما نبوده که به این برنامه آلوده شده است، بلکه صدها واحد در سیستم های موجود کشورهای غربی، شرق میانه و آسیا را در برگرفته است.

شرکت سیمانتک، رقیب شرکت کسپرسکی نیز با تجزیه و تحلیل برنامه مذکور، گفته است که این نرم افزار را در شرکت های اروپایی مخابراتی و شرکت تلفن شمال آفریقا و تولید کننده لوازم الکترونیکی در جنوب شرقی آسیا بصورت عینی مشاهده کرده است.

مذاکرات هسته ی با ایران مورد تجسس قرارگرفته است

شرکت کاسپرسکی توضیح می دهد: که وجود این نرم افزار جاسوسی در سیستم های عدیده ای از هتل های محل مذاکرات هسته ی ایران میان غرب و ایران نیز رصد شده است.

کارگردان این برنامه، بوسیله ی پژوهشگران بنام دوکو ۲ (Duqu 2) معرفی شده است و اولین نسخه از این نرم افزار در سال ۲۰۱۱ کشف شد که در آن وقت به رصد برنامه ی اتمی ایران مشغول بود. این برنامه پشتیبانی شونده از سوی ویروس استکسنت است، که برنامه ی مخرب بوده و به تاسیسات اتمی ایران حمله کرده است، و اکنون براساس گزارش نیویورک تایمز، در حال حاضر از سوی ایالات متحده و با همکاری اسرائیل به منظور حملات بیشتر علیه ایران توسعه داده شده است.

محققان شرکت کسپرسکی بر این باورند، با توجه به پیچیدگی برنامه دوکو ۲، این نرم افزار بوسیله دستگاه های دولتی تدارک دیده شده است و نه بوسیله یک دسته از هکرهای آماتور . و این موضوع با توجه به حجم و اندازه منابع مورد استفاده قرار گرفته محرز شده است.

اما کدام دولت ها؟ مطمنناً تنها تعداد کمی از کشورها از ظرفیت فنی و مالی برای توسعه چنین برنامه ای برخوردارند.

همه چشم ها، به ویژه مطبوعات آمریکا، در حال حاضر نسبت به اسراییل در این خصوص به عنوان متهم اصلی متمرکز شده است، چون موضوع مذاکرات هسته ای یک مسئله حیاتی برای اسرائیل است وعلاوه برآن افزایش مهارتی نرم افزارهای جاسوسی در این سطح بر رایانه ها از علاقمندی اسرائیل بیش از دیگران است. علاوه بر این، یکی از اهداف دوکو ۲ در حال حاضر توسط برنامه ایکوسیون( Aakuasion) دنبال شده است که اینهم یک برنامه دیگریست که به احتمال زیاد با کمک ایالات متحده، توسعه یافته است و نشان می دهد که این برنامه ها به حامیان مالی متعدد در اتصال به هدف واحد وابسته است.

وال استریت ژورنال، با استناد به منابع مختلف از کاخ سفید گزارش داد که آمریکایی ها متقاعد شده اند که اسرائیل علیه مذاکرات هسته ای جاسوسی کرده اند و موفق به دستیابی به یک سری داده های بسیار محرمانه در مورد محتوای مذاکرات شده اند.

و با این گروه از شواهد، دیگر نیازی به دلایل دیگر نیست. طبق معمول، این شرکت کسپرسکی به ذکر مسئولیتی که دارد هشدار می دهد.

حمله بسیار پیچیده

وقتی که به بزرگترین و پیشرفته ترین شرکت آنتی ویروس در جهان حمله کرده است باید مطمئن شوید که چنین برنامه ای برای جاسوسی وجود دارد.

یوجین کسپرسکی گفت: “این برنامه بسیار پیچیده است و حمله پرقدرت این برنامه با این درجه از پیچیدگی بی سابقه بوده است”

محققان همچنین تایید کردند: که برای این برنامه ارتباط قوی با برنامه ای به نام دوکو۲ همخوانی دارد و در حالت دوم، با توجه به گزارش های موجود، به عنوان یک پایه و اساس برای ساخت یک ویروس نوین است که به تازگی برای تدارک حملات جدید از سوی شرکت دوکو ۲ به خدمت گرفته شده است و کسپرسکی معتقد است “نسخه بهبود یافته شامل بسیاری از ایده های جدید و نرم افزارهای مخرب مدرن است.”

این برنامه با گسترش فعالیت خود در این روند، از چند نقص سیستم ها به نام “شکاف روز صفر” استفاده می کند، این نام مدتی است که در کل به آسیب پذیری های امنیتی رایانه ای وارد شده است که هنوز ابعاد آن اعلام نشده است. گرچه این شکاف به عنوان یک شاخص خوب از جهت اینکه بدانید میزان توسعه نرم افزار جدید چقدر پیشرفته است .

به گفته کسپرسکی، برنامه دوکو ۲ با استفاده از حداقل سه شکاف در میان پیچیده ترین برنامه های جاسوسی قابل مطالعه و اهتمام است.

برنامه شبح

این نرم افزار مخرب پس از ورود به کامپیوتر کسپرسکی، قادر به گسترش در شبکه شرکت ها ی دیگر بود. اما چگونه این برنامه بر لایه های دفاعی این شرکت که متخصص در شناسایی تهدیدات و پیشرو در ایجاد دیوار آتش و دفاع مناسب بوده قادر به غلبه بر آن شده است؟

چون دوکو ۲ مدلی تحول یافته در قالب شبح تعریف شده است. بر خلاف انتظار محققان کسپرسکی برنامه های جاسوسی در کامپیوتر آلوده ذخیره نمی شده، بلکه در حافظه پنهان و موقت کامپیوتر موضع می گرفته است، به نحوی که تشخیص و شناسائی آن بوسیله برنامه های سنتی و ویروس کش های متعارف بسیار دشوار است. قربانیان این نوع از نرم افزار به لطف چشمگیر نوآوری ویروس جاسوسی در حال افزایش است.

“دیوید ایم “، یک محقق در کسپرسکی، معتقد است : کسانی که این برنامه را ساخته و بکارگرفته اند به آن بسیار اعتماد و اطمینان داشته اند.” و آنرا از سایر نرم افزارهای جاسوسی پیچیده برتر دانسته و طراحی کرده بودند، که قابل ردیابی نباشد و بعلاوه این برنامه قادر به جمع آوری اطلاعات به شیوه ی گسترده متکی بر ابزاری پیشرفته بوده که رهگیری ارتباطات و تصاویر ویدئویی ضبط شده را با دقت بالائی را به منیع خود انتقال می داده است.

حملات بی سابقه

این پروسه رایج است که سازمان های اطلاعاتی به مواد مرتبط به مذاکرات هسته ای ایران حساس هستند، اما حداقل رایج نبوده است که به طور مستقیم به شرکت های پیشرو جهانی در امنیت فن آوری اطلاعات حمله کنند. با وجودی که کسپرسکی یک شرکت روسی است و امنیت سایبری نهادهای اقتصادی موفق در کشورهای بزرگ را تامین می کند. بازهم مورد تهاجم واقع گردیده است.

قبل از این برخی حملات علیه شرکت های متوسط امنیتی سایبری صورت گرفته بود، اما این تامین کنندگان اصلی با تهیه نرم افزار ضد ویروس به مقابله برخاسته بودند و شرکت های اصلی ضد ویروس مورد تعرض قرار نگرفته و در گذشته به چنین حملات پیچیده ای دچار نشده بودند، اما اکنون منابع مختلف اصلی دراظهار نظر می گویند که در این خصوص با اولین حملات پیچیده در نوع خود، روبرو هستند.

دیوید ایم در شرکت کسپرسکی تائید می کند: ” با همه ی تلاش برای پیشگیری از نفوذ ویروس های مخرب تلاش میکنیم اما این اولین بار است که این نرم افزار قادر به نفوذ در شبکه ما شده است” و افزود: “این احمقانه است که به شرکت های درگیر در تامین امنیت رایانه حمله شود !”
چون با هدف قرار دادن شرکتی مانند کسپرسکی، این خطر وجود دارد که به سرعت نوع حملات و منبع آن تشخیص داده شود، اما وضعیت در حال تغییر است،…

“ویتالی کامیلوک” از شرکت کسپرسکی گفت: “ما شاهد ظهور یک مسابقه تسلیحاتی سایبری همه جانبه شامل انواع رویارویی جاسوس به کارگردانی کشورهای متخاصم در برابر شرکت های فعال در زمینه برنامه های امنیتی رایانه و سیستم های وابسته هستیم و ما در حال تلاش برای دفع تجاوز و تهاجم ایالات متحده و خرابکاری آن ها در شرکت مان هستیم چون آنها میدانند که ما بسته ایمنی سایبری را در موسسات و شرکت های بین المللی برنامه ریزی می کنیم، ولی این نقشه ی آمریکائی ها برای همه ما یک نگرانی جدی فراهم کرده است. ”

در هر صورت، اهداف کسانی که به کسپرسکی حمله کرده اند روشن است، آنها می خواهند برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد توانایی این شرکت برای برنامه های آینده خود، زمینه های لازم را بدست اورند، به خصوص که علاقه مندند راه حل ها و محصولات آینده ما را شناسائی کنند ”

“کسپرسکی” تاکید می کند که تا بحال آن ها در دستیابی به اطلاعات مشتریان اختصاصی ما ناکام بوده اند و تاثیر چندانی بر توانایی ما برای شناسایی تهدیدات مشابه در آینده، باقی نگذاشته است.

گزارش: رنو فلوریان و مارتین اندریا سنگر
منبع: روزنامه فرانسوی لوموند
تهیه وترجمه: عبدالمجید اورا