تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۲۴ - ۲۱:۴۵ کد مطلب 60132

همکاری پیانیست مشهور چک اسلواکی با ارکستر سمفونیک تهران

ماریان لاپشانسکی برنده جایزه معروف “گوستاف مالر” و یکی از برترین نوازندگان پیانو جهان، برای اجرای سولیستی پیانو با ارکستر سمفونیک تهران در تالار وحدت و دو رسیتال پیانو در سالن رودکی به ایران آمد.

به گزارش میدان 72 به نقل از ایلنا،ماریان لاپشانسکی دوشنبه و سه شنبه ۲۵و۲۶ خرداد در سالن رودکی و روز چهارشنبه و پنچ شنبه ۲۷و ۲۸ خرداد به همراه ارکستر سمفونیک تهران در تالار وحدت به اجرای برنامه می‌پردازد. طبق برنامه‌ها ارکستر سمفونیک تهران در این برنامه اورتور رومئو ژولیت از چایکوفسکی و کنسرتو پیانو از ادوارد گریک را می‌نوازد.

ماریان لاپشانسکی سولیست پیانو یکی از مطرح ترین نوازنده‌های ارکستر مجلسی جمهوری چک با برخی از مشهورترین آهنگسازها و نوازنده‌های چک و اسلواکی همکاری کرده که از جمله ی آن ها می‌توان به دنک کوسلر، بلوهلاوک و بیستریک رزوچا اشاره کرد.

او بسیاری از قطعات مهم آهنگسازان مطرح جهان چون گریک، پروکوفیف، دبوسی، راول و فرانک را در کنسرت‌ها و رپرتوارهای خود اجرا کرده است. همچنین از آهنگسازان مطرح چک و اسلواکی، که لاپشانسکی قطعات آن ها را اجرا کرده می توان به دووراک، بارتا و جاناکک اشاره کرد.

ماریان لاپشانسکی متولد ۲۱ اوت سال ۱۹۴۷ در اسلواکی است. لاپشانسکی در سال ۱۹۷۰ موفق به کسب رتبه در مسابقه بین المللی«هاردک کارلوف» شد. این سولیست پیانو در دو دهه گذشته در کشورهای بسیاری از قاره های اروپا، آمریکا، آسیا و افریقا اجرا داشته است. لاپشانسکی در این دو دهه با ارکسترهایی چون توکیو، برلین، درسدن، صوفیه و پراگ همکاری داشته که این آثار در قالب ۱۲ سی دی ضبط و منتشر شده است.

این هنرمند از سال ۱۹۸۷عضو هیئت علمی در دانشگاه موسیقی براتیسلاوا بوده و تدریس در آکادمی موسیقی پراگ را از سال ۱۹۹۷ آغاز کرده است. وی سپس در سال ۲۰۰۱ به دانشگاه موسیقی در بانسکا بیستریکا پیوست.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: