تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۲۶ - ۱۰:۴۶ کد مطلب 60249

وداع اول در دانشگاه؛ «۱۷۵ شهید غواص» برگ برنده دوران معاصر انقلاب

مراسم وداع با پیکر مطهر ۷۲ شهید دوران دفاع مقدس با عنوان «مدافعان عزت» به همت بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران برپا شد.

به گزارش میدان 72 به نقل از تسنیم؛ وسط هفته آخر شعبان است و تابستان هوای شهر را گرم کرده و وسط هفته آخر ماه شعبان است. مراسم وداع با پیکر مطهر 72 شهید دوران دفاع مقدس با عنوان «مدافعان عزت» به همت بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران برپا شد. این‌ها بخشی از تابوت شهدای گمنامی است که قرار است سه شنبه بعداز ظهر از میدان بهارستان تا معراج الشهدا تشییع شوند.

همه آمده اند. دانشگاهیان و مسئولین کشوری و لشکری در این جمع حاضرشدند. بوی خوشایند اسپند و گلاب در محل نماز جمعه در دانشگاه تهران پیچیده است. تابوت شهدا که پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران روی آن کشیده شده اند سه به سه کنار هم قرار گرفتند. یک تابوت بدون پرچم هم در آن میان است. پیکر طلبه شهید مهدی مطلبی است که در حین ماموریت جهت روشنگری مباحث هسته‌ای در سانحه رانندگی درگذشته است.

هنوز یک ساعت دیگر به اذان مغرب مانده است. در ابتدای ورودی سه تابوت شهید قرار گرفتند. تعدادی از مسئولین دانشگاه به همراه غلامعلی حداد عادل و محمدرضا عارف داخل می آیند و کنار این تابوتها می نشینند. دو رقیب انتخاباتی دو سال قبل، از دو جبهه متفاوت سیاسی، امروز در کنار پرچم ایرانی که بر تابوتها کشیده شدند می نشینند.

عکاسها و دوربینهای شبکه‌های مختلفی، جماعت مسئولین را دوره می‌کنند. بعد از اینکه فاتحه ها خوانده می‌شود. حدادعادل و محمدرضا عارف در جمع خبرنگاران به سوالات آن‌ها پاسخ می دهند. سوال این است : مسئولان در قبال این شهیدان چه وظیفه‌ای دارند؟

حداد عادل: اگر در این مملکت کاره ای شدیم به برکت خون شهدا است

غلامعلی حدادعادل، نماینده مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران می گوید: اگر این جوانها ایستادگی نمی‌کردند امروز کشوری در کار نبود. ثبات و امنیت حال حاضر کشور به خاطر فداکاری این شهدا است. این حضور یک پیام نمادینی دارد که پیامش همبستگی دانشگاهیان با انقلاب اسلامی، امام و رهبری است.

وی در پاسخ به اینکه مسئولین در مقابل این شهدا چه وظیفه ای دارند گفت: مسئولان در مقابل این شهدا وظیفه دارند کشور را به گونه‌ای اداره کنند که آرمان‌های امام خمینی(ره) و نظر مقام معظم رهبری به دست بیاید. ما یادمان نرود اگر امروز وکیل، وزیر و کاره‌ای هستیم به برکت خون این شهداست.

حدادعادل در پایان با اشاره به موضوع این روزها سیات گفت: باید در مذاکرات از استقلال کشور دفاع کنیم تا بتوانیم تحریم‌های ظالمانه را برداریم.

عارف: با بازگشت پیکر هر شهید به وطن، مسئولیت مردم و مسئولان بیشتر می‌شود

محمدرضا عارف عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هم در جمع خبرنگاران گفت: حضور شهدا در بین دانشگاهیان نشان دهنده آن است که مردم به ارزش‌ها، آرمان‌ها و انقلاب‌شان وفادارند و با داشتن این سرمایه‌های معنوی و رهبری مقام معظم رهبری راه را ادامه خواهند داد.

عارف همچنین در جواب اینکه مسئولان در قبال شهدا چه وظیفه‌ای دارند گفت: وظیفه مردم و به خصوص مسئولان ادامه‌ دادن مسیر شهیدان است. با بازگشت پیکر هر شهید به وطن، مسئولیت مردم و مسئولان بیشتر می‌شود چون می بینند که چه سرمایه‌هایی و چه جوانانی در راه این انقلاب تقدیم شدند.

امشب در کنار پیکر شهدا حال و هوای خاصی است. پرچم های قرمز رنگی که روی آن نوشته شده است: هیهات من الذله. نه سازش نه تسلیم نبرد با امریکا. پرچمها کنار تابوتها و دست به دست زنان و مردان در هوا می چرخد. در جمع چهره های شاخصی سیاسی هم دیده می شوند. سعید جلیلی، محمدحسن صفارهرندی، سید محمد حسینی، مهدی چمران، سید ضیاء هاشمی، مرتضی بانک، حسام‌الدین آشنا، فرجی دانا و نیلی‌احمدآبادی از دیگر حاضران این مراسم بودند.

قاری قرآن می خواند و آیه شریفه «وَلا تَحسَبَنَّ الَّذینَ قُتِلوا فی سَبیلِ اللهِ اَمواتًا بَل اَحیآءٌ عِندَ رَبِّهِم یرزَقون» در گوش می‌پیچد. بالای سن روی پرچمی نوشته است «به دست بسته شهیدان قسم. ملت ما نمی پذیرد ستم» اولین سخنران حاج حسین یکتا است.

حسین یکتا: دستهای این شهیدان بسته نیست؛ حاکمیت شهدا و امام بر قلبها در جای جای دنیا دیده می‌شود

حسین یکتا راوی دفاع مقدس در ابتدای سخنانش می‌گوید با اشاره به آیاتی که تلاوت شد می گوید: هر موقع دیدی که روزی ما قطع می شود شهدا می‌آیند، ما را میهمان سفره خودشان می‌کنند. شهدا چگونه باید بگویند که ما را دوست دارند.

وی ادامه داد: سال‌ها باید بگذرد تا جایگاه شهیدان برای ما مشخص شود. هنوز باید پیکر این شهدا در بیابان‌ها آفتاب بخورد چرا که با دل خیلی‌ها در آینده کار دارند.

یکتا ادامه داد: امشب این دانشگاه دارالشفا است. این شهدا شفا می‌دهند شهدایی که در هر دوره جلوه‌ای از خود را نشان می‌دهند و برای ما برکت دارند برکت آنان بدین خاطر است که نظرکرده امام زمان‌شان هستند.

راوی خاطرات دفاع مقدس با اشاره به گزارشش در مورد کاروانهای راهیان نور که در ابتدای دولت نهم خدمت مقام معظم رهبری داده بود، گفت: مقام معظم رهبری در آن جلسه گفتند تحولی که امروز در کشور می بنیم به خاطر همین کاروانهای راهیان نور و شهدای گمنام است.

یکتا با تأکید براینکه شهدا پای عهد و پیمان خود با امام‌شان ایستادند، افزود: دست‌های این شهیدان بسته نیست این بعثی‌ها بودند که اسیر شهدای ما شدند. وضعیت بعثی‌ها و صدام را ببینید و حاکمیت امام و شهدای انقلاب اسلامی را هم ببینید. در جای جای دنیا امام و شهدا بر قلب ها حکومت می‌کنند.

وی در ادامه گفت: انقلاب اسلامی ما به سرعت به سمت تمدن نوین اسلامی پیش می‌رود و ما نباید در این راه از اصول و آرمان‌های امام کوتاه بیاییم تا خدای ناکرده سیلی بخوریم.

وی در بخش دیگری از صحبتهایش گفت: امروز دشمن هرچه دارد از جمله داعش، ماهواره‌ها و رسانه‌ها را به صحنه آورده است تا به انقلاب اسلامی ضربه بزند. این شهیدان هم آنچیزی است که انقلاب و امام زمان به صحنه آورده است.

در میان جماعت بازماندگان جبهه هم هستند. آنهایی که صدای هق هق گریه‌شان بلند‌تر است و سر به تابوت گذاشتند و به حال و روز این روزها می گریند. یکی می‌گوید امشب حال وهوای شبهای عملیات در کربلای چهار و پنج را تداعی می‌کند. شبهایی که بچه های خط شکن همدیگر را در آغوش می‌کشیدند و با هم وداع می‌کردند. بوی خوشایند اسپند و گلاب در هوا پیچیده است. اذان مغرب نزدیک شده است و مناجات شعبانیه کنار تابوت شهید حال و هوای تو را خوش می‌کند.

نماز به جماعت خوانده می‌شود و سخنران بعدی مراسم سید احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران است.

حال و هوای خوش میثاق و وداع تا بعداز ظهر سه شنبه 26 خردادماه ادامه دارد.

خاتمی: ملت عاشورایی تحقیر شدنی نیست و فریادش هیهات منا الذله است

آیت‌الله سید احمد خاتمی در ابتدای سخنانش می‌گوید: این شهیدان برگزیدگان خداوند هستند. ویژگی مشترک این شهیدان عشق به خداوند است و بیعت با شهیدان بیعت با عزت و بیعت با ذلت‌ناپذیری است.

وی با اشاره به شهدای غواص هشت سال جنگ تحمیلی گفت: لباس غواصی در شب عملیات لباس شهادت بود شهیدان غواص در زمان حیات‌شان به بهشت نزدیک‌تر از دیگر شهیدان بودند چون در خط مقدم جبهه راه شهادت را انتخاب می‌کردند.

امام جمعه موقت تهران گفت: ویژگی دیگر شهدای غواص، مقاومت تا آخرین نفس بود. چون این شهیدان 15 کیلومتر از مرز گذشتند و مردانه مقاومت کردند ولی دشمن زبونانه دستانشان را بست و زنده به گورشان کرد. این شهدای غواص امشب نظاره‌گر ما هستند که ما با چه انگیزه‌ای آمده‌ایم.

عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه گفت: ما امشب آمده ایم به این شهیدان بگویم که با شما بیعت می کنیم و راه شما را ادامه می‌دهیم. دشمن سخت در اشتباه است که ملت ما را تهدید می کند و می‌گوید گزینه نظامی روی میز است. ملتی که مرگ را ترسانده است را از چه می ترسانند. ملت عاشورایی تحقیر شدنی نیست و فریادش هیهات منا الذله است.

در این جای سخنرانی بود که فریاد هیهات منا الذله دانشگاه تهران را پر کرد و پرچم های سرخ در هوا می چرخید.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به زیاده‌خواهی آمریکا در مذاکرات هسته‌ای گفت: مدام 1+5 و آمریکا تکرار می‌کنند که باید هر زمان و که خواستند از مراکز نظامی ایران بازدید کنیم. نادان‌ها نمی‌فهمند مراکز نظامی ناموس این ملت هستند و ملت غیور اجازه حضور نامحرم در حریم خودش را نمی دهد.

آیت‌الله خاتمی خاطرنشان کرد:‌ در گردنه حساس تاریخی، مردم ایران راه شهیدان را دنبال می‌کنند. گوش به فرمان رهبری هستیم و توافق خوب و توافق عزتمندانه را می‌پذیریم و هرگز زیر بار توافق‌ ذلت‌بار نمی‌رویم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: