تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۲۷ - ۱۲:۳۶ کد مطلب 60349

برخی کاریکاتوریست های عرب از ترس حکومت‌هایشان در جشنواره شرکت نکردند

دبیر مسابقه کارتون و کاریکاتور یمن گفت: در مسابقه کارتون و کاریکاتور داعش شرکت کنندگان بسیاری از کاریکاتوریست‌های عرب داشتیم. حتی ما از مصر هم شرکت کنندگانی حضور داشتند اما در این دوره از مسابقه کاریکاتور یمن اینگونه نبود.

به گزارش میدان 72 به نقل از تسنیم، عصر روز سه شنبه 27 خرداد ماه مراسم اختتامیه مسابقه بین المللی کارتون و کاریکاتور یمن در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.

این مراسم با حضور جمعی از مسئولین، هنرمندان و علاقمندان کاریکاتور آغاز شد و بعد از ارائه گزارش از نحوه برگزارشدن جشنواره توسط سید مسعودشجایی طباطبایی با پخش چندین کلیپ و اجرای موسیقی توسط مانی رهنما ادامه یافت.

سید مسعود شجاعی طباطبایی درباره نحوه برگزاری جشنواره و منشا فکری آن گفت: «بعد از هجمه سنگین آل سعود علیه ملت یمن که با حمایت کشورهای غربی و عربی همراه بود بر آن شدیم که مسابقه کاریکاتوری با موضوع یمن و جنایات علیه آن و در دو بخش کارتون و کاریکاتور برگزار کنیم. جنگ علیه مردم یمن اتفاق بسیار هولناکی است که منشا آن وهابیت است. در این جنگ عربستان سعی نموده است که با حملات هوایی صفوف مبارزه مردم یمن را در هم شکند؛ اما پایداری مردم یمن این معادلات را برهم زده است.»

وی در ادامه درباره هنر کاریکاتور و تاثیرات آن گفت: «کاریکاتور می تواند با طنز تلخ مخاطبان را وادار به تفکر نماید. کاریکاتور یک هنر افشاگر است که بخوبی ماهیت عناصر مختلف را و در اینجا آل سعود و کشورهای هم پیمانش را افشا می نماید.»

دبیر مسابقه بین المللی کارتون و کاریکاتور یمن درباره سکوت رسانه های غربی درباره این مسابقه گفت: «سکوت رسانه های غربی درباره این مسابقه مشکلاتی به وجود آورد که حتی هنرمندان را هم تحت تاثیر قرار داد. به عنوان مثال ما در مسابقه کاریکاتور داعش شرکت کنندگان بسیاری از کاریکاتوریست های عرب داشتیم. حتی ما از مصر هم شر%D