تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۴/۰۲ - ۱۷:۰۳ کد مطلب 60953

خاطرات متناقض ری شهری و اتهام سهل انگاری، قبل از دریافت نامه رهبری!

آنچه که واضح است این می باشد که بر فرض ارسال نامه ای از سوی رهبری به رییس جمهور در این خصوص، که دور از انتظار نبوده و روالی عادی بین شخص اول و دوم مملکت می باشد، در تاریخ مذکور در خاطرات نبوده است. به همین دلیل اتهام “سهل انگاری” در نگه داری نامه ها یا اتهامات دیگر از پایه سست و بی ارزش می باشد.

به گزارش سرویس سیاسی میدان 72، اخیرا نقلی از کتاب خاطرات حجت الاسلام ری شهری در رسانه ها منتشر شده که با اندکی تامل بر روی آن، با واقعیت فاصله ی زیادی دارد. حجت الاسلام ری شهری به استناد خاطره ای مجهول، دولت سابق را متهم به سهل انگاری می کند.

وی در جلد پنجم کتاب خاطره اش که دقیقا همین امسال (سال 94) منتشر شده آورده است:

به‌ هرحال در وضعیت جدید با پیشنهاد آقای مشایی و پذیرش آن از سوی آقای احمدی‌نژاد، دولت به فکر ادغام کل سازمان حج و زیارت در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری افتاده بود و در تاریخ شنبه 29 فروردین 88 نیز اعلام شد که در شورای اداری دولت، ادغام این دو سازمان مورد تصویب قرارگرفته است.

بلافاصله بعد از اعلام این خبر، طی تماس تلفنی با آقای حجازی، ماجرا را پرسیدم. ضمناً من شنیده بودم جلسه مزبور به ریاست آقای احمدی‌نژاد برگزارشده بود اما آقای حجازی اظهار داشت: سه‌شنبه هفته قبل ( سه شنبه 25 فروردین 88) در جلسه شورای اداری به ریاست آقای دکتر داودی معاون اول رییس‌جمهور، ادغام این دو سازمان با یکدیگر به تصویب رسید که به دلیل مخالفت آیت‌الله خامنه‌ای با آن، قرار شد این مصوبه اعلام نشود ولی آقای احمدی‌نژاد برخلاف نظر قبلی، امروز دستور اعلام این خبر را داد.

پس‌ از آن در تاریخ جمعه 4 اردیبهشت 88 اطلاع دادند آقای بقایی قائم‌مقام آقای مشایی در سازمان میراث فرهنگی، پیگیر ملاقات اینجانب برای برکناری آقای قهرودی بودند که من به ایشان پیغام دادم: با توجه به نظر مخالف مقام معظم رهبری با ادغام، ما نمی‌توانیم اقدامی دراین‌باره انجام دهیم.

بقایی نیز گفته بود: نظر مقام معظم رهبری به ما ابلاغ نشده است.

اتفاقاً آن شب آقای حجازی را دیدم و پاسخ آقای بقایی را با ایشان در میان گذاشتم و ایشان گفت: هفته قبل نظر مقام معظم رهبری طی نامه‌ای به‌صورت کتبی به رییس جمهوری ابلاغ‌شده و فردا هم مجدداً نسخه‌ای از این نامه را ارسال خواهیم کرد.

من تا آن موقع از این موضوع بی‌اطلاع بودم و لذا برایم سؤال شد که چگونه علی‌رغم ابلاغ نظر رهبری، آقای احمدی‌نژاد دست به چنین اقدامی زده است؟! البته پیش از آن‌هم سابقه داشت که وقتی ایشان با نظری مخالف بود، بعضی از نامه‌ها گم می‌شد!

(کتاب خاطره‌ها، محمدی ری‌شهری، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ۱۳۹۴، صص ۷۵۶-۷۵۷)

تناقض اول: جلسه شورای اداری در تاریخ مذکور در خاطره برگزار نشده است!

آنچه که جناب حجت الاسلام ری شهری در خاطرات خود مدعی شدند در گزارش روزانه سایت رسمی نهاد ریاست جمهوری وجود ندارد. با رجوع به تاریخ سه شنبه 25 فروردین 88، جلسه ای از هیات دولت یا شورای اداری چه به ریاست شخص رئیس جمهور و چه به ریاست معاون اول رئیس جمهور ثبت نشده و و دکتر احمدی نژاد نیز مشغول شرکت در همایش ایرانیان مقیم خارج از کشور و استقبال از رئیس جمهور ارمنستان بوده اند. (+)

همچنین بنابر گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت و خلاف آنچه که آقای ری شهری در خاطره خود ذکر کرده اند، مصوبه مذکور شورای اداری به ریاست دکتر پرویز داودی معاون اول رئیس جمهور با اختلاف چند روزه از تاریخ شنبه 29 فروردین که آقای ری شهری ذکر کرده، در تاریخ پنجشنبه 3 اردیبهشت 88 برای اجرا ابلاغ شده و در پایگاه اطلاع رسانی دولت قرار گرفته است. (+)

در ضمن اینکه این خبر، صبح شنبه 5 اردیبهشت 88 به استناد گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت توسط رسانه ها منتشر شده است. (+)

ری شهری خطاب به قهرودی: بر اساس نظر نماینده ولی فقیه به کار خود ادامه دهید

حجت الاسلام ری شهری در شنبه 5 اردیبهشت 88 و پس از اعلام خبر توسط رسانه ها، نسبت به مصوبه دولت واکنش نشان داده و دفتر وی که نظر حجت الاسلام ری شهری را به رئیس سازمان حج و زیارت ابلاغ کرده از مصطفی قهرودی خواست بر اساس نظر نماینده ولی فقیه با جدیت به کار خود ادامه دهد. (+)

این در حالیست که وی در خاطرات خود گفته در رور شنبه 29 فروردین این مصوبه از سوی دولت ابلاغ شده بوده است!.

تناقض دوم: 20 روز اختلاف با ادعای ری شهری!

اما جالب اینجاست که تنها نامه “دفتر مقام معظم رهبری” که آنهم خطاب به حجت الاسلام ری شهری و نه رئیس جمهور سابق می باشد، در تاریخ 13 اردیبهشت 88 به ایشان ابلاغ شده است.

ضمن اینکه هیچ نامه ای در تاریخ ادعا شده جناب ری شهری به رییس جمهور سابق در سایت رسمی دفتر مقام معظم رهبری موجود نیست که بتوان ادعای آقای ری شهری را ثابت کند که اصلا آیا نامه ای کتبی هم از جانب مقام معظم رهبری وجود داشته یا خیر.

دفتر مقام معظم رهبری طی نامه‌ای خطاب به حجت الاسلام ری شهری می نویسد:

جناب حجت الاسلام و المسلمین ری شهری دامت توفیقه نماینده محترم ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی

سلام علیکم

مقام معظم رهبری خطاب به جنابعالی فرمودند:

جناب حجت الاسلام ری شهری دامت افاضاته

درباره جابجایی سازمان حج و زیارت به جناب آقای رییس جمهور موکد تذکر داده شد که الحاق این سازمان به مجموعه گردشگری شایسته نیست مقرر گشت وضعیت به شیوه سابق باقی بماند لذا مقتضی است جنابعالی برنامه های خود را طبق روال سابق ادامه دهید.

وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس محترم سازمان حج و زیارت در جریان امر قرار گیرند.

مراتب برای اطلاع و اقدامات لازم اعلام می گردد.

دفتر مقام معظم رهبری(+)

اتهام سهل انگاری قبل از دریافت نامه از سوی رهبری!/ دولت نامه فرستاده نشده را گم کرده! 

حجت الاسلام ری شهری با نقلی از سوی مهندس بقایی مبنی بر اینکه نامه مقام معظم رهبری به دولت گم شده است، دولت را متهم به سهل انگاری و مفقود شدن نامه رهبری می کنند.

این در حالی است که هیچ نامه ای مکتوبی در آن تاریخ از سوی مقام معظم رهبری خطاب به دولت و رئیس جمهور منتشر نشده که بتوان ادعای ایشان را به وسیله آن اثبات کرد.

تنها نامه ای که به صورت رسمی و مکتوب در این خصوص از ناحیه ی مقام معظم رهبری منتشر شده، همان نامه ای است که خطاب به حجت الاسلام ری شهری و با اختلاف 20 روزه با تاریخ قید شده در خاطره ی ایشان می باشد.

آنچه که واضح است این می باشد که بر فرض ارسال نامه ای از سوی رهبری به رییس جمهور در این خصوص، که دور از انتظار نبوده و روالی عادی بین شخص اول و دوم مملکت می باشد، در تاریخ مذکور در خاطرات نبوده است. به همین دلیل اتهام “سهل انگاری” در نگه داری نامه ها یا اتهامات دیگر از پایه سست و بی ارزش می باشد. چه بسا پس از تاریخ مذکور نامه ای ارسال شده و بدست رئیس جمهوری رسیده و ایشان هم طبق آنچه که رهبری در نامه خود به آقای ری شهری نوشته اند عمل کرده است. چرا که طبق متن نامه ی رهبری به آقای ری شهری و بر اساس تذکر رهبری به آقای رئیس جمهور، مقرر شده که وضعیت به شیوه ی قبل باشد. در واقع رهبری تلویحا در این نامه خبر از قرار بین خود و آقای رئیس جمهور داده که انجام خواهد شد. اما این تذکر و قرار بین رهبری و رئیس جمهور، لزوما نمی تواند در تاریخ مذکور در خاطرات آقای ری شهری اتفاق افتاده باشد. و هیچ سندی هم برای اثبات نقل ایشان وجود ندارد. و وقتی در تاریخ قید شده در خاطرات نبوده باشد، “گم شدن نامه رهبری” یک اتهام بزرگ به دولت زنده کننده ارزش های انقلاب اسلامی می باشد.

رئیس دفتر رئیس جمهور سابق ادعای حجت الاسلام ری شهری را تکذیب کرد/ ادعای مذکور عاری از حقیقت است

عبدالرضا شیخ‌الاسلامی رئیس دفتر رئیس جمهور سابق در سال 88 در تاریخ 2 تیر 1394 با صدور اطلاعیه‌ای ادعای گم شدن نامه رهبر انقلاب در دفتر دکار محمود احمدی‌نژاد را تکذیب کرد.

متن این تکذیبیه به شرح ذیل است:

پیرو انعکاس مطلبی با عنوان “گم شدن نامه رهبر انقلاب در نهاد ریاست جمهوری” که به نقل از جناب آقای ری‌شهری در برخی پایگاه‌های خبری بازتاب یافت، به اطلاع می‌رساند که همه کسانی که اندک آشنایی با سیستم مکاتبات اداری دارند، می‌دانند که اساساً مفقود شدن مکاتبات رسمی و اداری در دفتر رئیس جمهور وجود ندارد چرا که همه نامه‌های اداری ابتدائاً در سیستم دبیرخانه ثبت می‌شود و هرگونه اقدام بر روی نامه‌های واصله پس از ثبت در سیستم به عمل می‌آید.

بنابراین ادعای مذکور عاری از حقیقت می‌باشد. کما اینکه ما تاکنون هیچ گزارشی از مفقودی نامه‌ها در این سیستم نداشته‌ایم. بدیهی است که اینگونه اظهارات که موجب تشویش اذهان عمومی است، قابل پیگیری و تعقیب قضایی می‌باشد. شایسته است تمامی افراد به ویژه افراد صاحب نام و متشخص در بیان مطالب، موازین اخلاقی را رعایت نمایند.

عبدالرضا شیخ‌الاسلامی

رئیس دفتر رئیس جمهور در سال 88

استعفای قهرودی و ری شهری، موافقت سریع رهبر انقلاب 

خاکسار قهرودی در تاریخ 12 دی 88 از سمت خود استعفا داده و وزیر ارشاد ضمن پذیرش استعفای ایشان، طی حکمی علی لیالی را به سمت معاون وزیر و رئیس سازمان حج و زیارت منصوب کرد.(+)

همچنین دو روز بعد در تاریخ 14 دی 88 حجت الاسلام ری شهری از نمایندگی ولی فقیه در سازمان حج و زیارت استعفا داده و رهبری هم بدون هیچ درنگی استعفای ایشان را می پذیرند.(+)

و چند روز پس از استعفای حجت الاسلام ری شهری، در تاریخ 20 دی 88، رهبری عزیز حجت الاسلام قاضی عسکر را به سمت نماینده خود و سرپرست حجاج ایرانی منصوب می کنند.(+)

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: