تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۴/۰۲ - ۱۷:۱۱ کد مطلب 61027

مراسم گرامیداشت شهدای 72 تن در گلزار شهدا برگزار می‌شود

مراسم گرامیداشت شهید سیدمحمد حسینی بهشتی و ۷۲ تن از یاران ایشان به مناسبت سی و چهارمین سالروز حادثه انفجار دفتر حزب جمهوری روز پنجشنبه چهارم تیرماه ساعت ۱۷ در گلزار شهدای تهران برگزار می‌شود.

به گزارش میدان 72 به نقل از رسا، مراسم گرامیداشت شهید آیت‌الله سیدمحمد حسینی بهشتی و 72 تن از یاران ایشان روز پنجشنبه چهارم تیرماه با حضور خانواده معظم شهدا، ایثارگران و جانبازان برگزار می‌شود
این مراسم به مناسبت سی و چهارمین سالروز حادثه انفجار دفتر حزب جمهوری و به شهادت رسیدن دکتر بهشتی و 72 تن از یارانش، ساعت 17 روز پنجشنبه بر سر مزار این شهیدان برقرار می‌شود.

این مراسم با قرائت قرآن آغاز خواهد شد و در ادامه زیارت عاشورا و مدیحه‌سرایی توسط مداح اهل بیت(ع) سید محمد محمودی قرائت می‌شود. همچنین در حاشیه این مراسم مزار این شهدای بزرگوار غبارروبی، گلباران و عطر افشانی می‌شود.

این مراسم به همت بنیاد شهید و امور ایثارگران تهران بزرگ و شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران برگزار می‌شود.

آیت الله دکتر سید محمد حسینی بهشتی در دوم آبان سال 1307 در محله لومبان اصفهان به دنیا آمد. شهید بهشتی تحصیلات خود را تا پایان سال دوم دبیرستان در آن شهر گذراند. به خاطر علاقه شدیدی که به علوم اسلامی داشت به حوزه علمیه اصفهان وارد شد. دروس علمی را تا اواخر سطوح عالیه در همان حوزه خواند و در سال 1325 راهی حوزه علمیه قم گردید. ایشان پس از طی یک سلسله آموزش ها و کسب فیض از محضر اساتید و مراجع، به خصوص امام خمینی(ره) با عده­ای از فضلای حوزه، درس اصول و فقه آیت­الله داماد را که مورد علاقه طلاب جوان بود بنیانگذاری کرد. همچنین به همراه دوستان دیگرچون آیت­الله شهید مطهری و فقهای دیگر در درس خارج امام خمینی(ره) حاضر شدند.

شهید بهشتی پس از اخذ دیپلم در سال 1330 دوره لیسانس دانشکده الهیات و معارف اسلامی و همچنین در سال 1338 دوره دکترای این دانشکده را به پایان رسانید. وی از سال 1330 تدریس در دبیرستان­های قم را آغاز کرد و در سال 1333 دبیرستان دین و دانش قم را تأسیس نمود. از جمله خدمات فرهنگی ارزنده شهید بهشتی، می توان ایجاد امکانات آموزش زبان و علوم روز را برای فضلای حوزه علمیه قم نام برد. در همین رابطه کانون اسلامی دانش آموزان و فرهنگیان قم را پایه گذاری کرد. شهید بهشتی در سال 1342 مدرسه علمیه حقانی را تأسیس کرد و به کمک جمعی از فضلای حوزه علمیه اقدام به تشکیل گروه تحقیقاتی پیرامون حکومت در اسلام نمود. در همان اوقات توسط سازمان امنیت «ساواک» از قم به تهران انتقال یافت و در سال 1343 در تهیه برنامه جدید تعلیمات دینی مدارس شرکت کرد و یک سال بعد یعنی در سال 1344 به آلمان عزیمت کرد. در آنجا علاوه بر یک سلسله آموزش­ها و حرکتها که به طور طبیعی ناشی از اصالت فکری و عمق مغز ایدئولوژیک وی بود به بنیانگذاری گروه فارسی زبان در انجمن­های اسلامی دانشجویان در اروپا اقدام کرد.

شهید بهشتی در سال 1349 به تهران بازگشت و جلسات تفسیر قرآن ایجاد کرد. در همین رابطه با همکاری شهید دکتر باهنر و دیگران در آموزش و پرورش مشغول تهیه کتاب تعلیمات دینی مدارس شدند. در آذرماه 1357، ضمن تلاش گسترده­ای جهت ایجاد روحانیت مبارز تهران به اتفاق شهیدان استاد مطهری و دکتر مفتح و آیات عظام مهدوی کنی و امامی کاشانی کوشید و جمعی دیگر از علمای مبارز در سراسر ایران به عنوان یک هسته اساسی از آن حمایت کرده و به آن پیوستند. طی سال­های 1329 تا 1332 در دفاع از حکومت ملی دکتر مصدق به همراه روحانیت مبارز از چهره­های فعال و کارسازی بود که در به راه انداختن تظاهرات ضد رژیم در اصفهان نقش مهمی داشت.

بهشتی تنها، مرد علم و بیان و قلم نبود، بلکه در میدان مبارزه نیز مردانه جنگید. به ویژه از آغاز قیام امام خمینی(ره) در سال 1341، به همکاری با جمعیت­های مؤتلفه اسلامی برخاست و به عضویت شورای روحانیت آن انتخاب گردید.

او در برگزاری راه­پیمایی­های عظیم چهارم شوال و تاسوعا و عاشورای 57 نقشی مؤثر داشت. سخنرانی­های پرشور شهید مخصوصاً در روز 16 شهریور در مسجد صاحب الزمان(عج) تحرک فراوانی به مردم داد. هنگامی که امام(ره) در پاریس بودند، برای تبادل نظر با امام(ره) به آنجا رفت و سپس به فرمان امام(ره) به عضویت شورای انقلاب اسلامی ایران برگزیده شد. نقش مؤثر و رهبری کننده ایشان در آن زمان کاملاً محسوس بود. شهید بهشتی هنگام شهادت علاوه بر رهبری حزب جمهوری اسلامی و عضویت شورای انقلاب، رییس دیوان عالی کشور نیز بود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: