تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۴/۰۴ - ۰۰:۲۹ کد مطلب 61148

صادق خرازی: نباید سوءمدیریت‌ها و سوءتدبیرها را با آب تحریم شست/ «ندا» از رفقا نامردی دید

ندا هم از رفقا نامردمی دید هم از رقبا ناجوانمردی تحمل کرد. متاسف هستم بگویم قبل از آنکه بدانند هدف ندا چیست شروع به تهدید و اهانت می‌کنند.

به گزارش میدان72 سیدمحمدصادق خرازی رییس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان طی گفتگویی تفصیلی با روزنامه اعتماد به بیان نقطه نظرات خود پیرامون عملکرد حزب ندا، روند مذاکرات هسته‌ای، هجمه منتقدان به حزب تازه تاسیس ندا و همچنین تبیین خط انحراف در کشور پرداخت.
در ادامه گزیده ای از گفتگوی مشروح خرازی را ملاحظه می‌کنید؛
  • من در همایش تشکیلاتی حزب ندای ایرانیان گفتم که تلاش ما معطوف به این است که انحراف از کشور رخت بربندد. مساله ما شخص احمدی‌نژاد نیست، چرا که معتقدم احمدی‌نژاد یک بازنشسته سیاسی است و نظام به او فرصت بازگشت دوباره به قدرت را نخواهد داد.
  • سوال)  مخالفان‌تان می‌گویند شما مبتکر نگارش نامه به جورج بوش، رییس‌جمهور وقت امریکا در سال ٢٠٠٣ بودید. نامه‌ای که هرگز درباره‌اش توضیحی ندادید؟   بله، من درباره این نامه و مذاکرات پیرامون آن سکوت کرده‌ام. این نامه و نقش خود را نه تایید کرده‌ام و نه تکذیب و هر کس از من گفته‌ای درباره این نامه نقل کند، درست نیست و خلاف و دروغ بین است وقابل پیگرد حقوقی است. من آنها که این نامه یا گفته‌ای درباره آن را به من نسبت دهند، تحت تعقیب قضایی قرار می‌دهم.
  • من این دلواپسان را ارجاع داده‌ام به مذاکرات انجام شده در دولت قبل. بروند و متن قول و قرارهای مذاکره‌کنندگان سابق را بررسی کنند. متن مذاکرات هسته‌ای فعلی هم موجود است و شاید روزی منتشر شود، آن زمان همین دلواپسان شرمنده چنین تهمت‌ها و بهتان‌هایی خواهند شد که به ناحق به شریف‌ترین فرزندان این ملت زده‌اند.
  • بازرسی از مراکز نظامی مورد تایید هیچ‌کس نیست. هم مقام معظم رهبری با آن مخالفت کرده‌اند و هم فرماندهان گفته‌اند اجازه آن را نخواهند داد. تیم مذاکره‌کننده هم گفته که با آن موافقت نکرده و مذاکره نخواهد کرد. البته گفته‌های وزیر خارجه امریکا در هفته گذشته که آنها دیگر درصدد تحقیق پیرامون گذشته برنامه هسته‌ای ایران نیستند، پیام روشنی دارد. امریکا دیگر نمی‌خواهد خود را به ادعاهای ثابت نشده گذشته مشغول کند، بلکه آینده را در نظر می‌گیرد.
  • نه می‌توان نقش تحریم‌ها را تنزل داد و نه باید چنان نقشی به تحریم‌ها داد که گویی همه مشکلات ما و سوءمدیریت‌ها و سوءتدبیرهای مسوولان همه با آب تحریم شسته شود. از نظر استراتژیک نادیده گرفتن نقش تحریم‌ها یا پررنگ کردن این عامل، هر دو به یک میزان به سیاستگذاری‌ها لطمه می‌زند. نمی‌توان همه مشکلات را به گردن تحریم‌ها انداخت و از پاسخگویی درباره ضعف‌ها و سوءمدیریت‌ها فرار کرد یا نقش تحریم‌ها را چنان نادیده گرفت که گویی هر آنچه هست، به خاطر سوءتدبیر مسوولان فعلی است.
  •  سوال) شما تمام قد از دولت روحانی حمایت می‌کنید؟  حمایت ما از دولت مشروط است؛ تا مادامی که بر وعده‌های خود با مردمی که حماسه ٢۴ خرداد را خلق کردند، پایبند باشد. چنان که رییس‌جمهور محترم گفته، دولت وعده‌هایش را فراموش نکرده است؛ پس ما هم قاطعانه از این دولت که میراث‌دار معضلات اساسی است، حمایت می‌کنیم.
  • سوال)  این حمایت منتهی به سهم‌خواهی خواهد شد؟  این را از روز اول تشکیل حزب ندا می‌گفتند، ادعای برخی این بود که چون من سهمی از دولت نگرفته‌ام، به سمت تاسیس حزب رفتم. کمااینکه حتی به فرض صحت چنین خواسته‌ای، با اصول دموکراسی در تغایر نیست، اما گویندگان هدفی بزرگ‌تر را فدای گرفتن پست و مقام می‌کنند. من اگر پی کسب پست بودم، این راهش نبود؛ اگر می‌خواستم عهده‌دار مقامی شوم، در دوران خانه‌نشینی اصلاحات، یار و همراه سید اصلاحات نمی‌شدم.
  • در عصر برخورد با اصلاح‌طلبان، تقیه پیشه می‌کردم، نه اینکه سینه بیمارم را سپر کنم و به میدانی پا بگذارم که در آن می‌شد با سکوت، حداقل از گزند اتهام‌ها دور ماند. رسیدن به پست، راه آسان‌تر و مسیر هموارتری دارد تا قدم گذاشتن در مسیر ایجاد یک تشکیلات مدنی. متاسفانه همان کسانی که دارای شان سیاسی برای من بودند و به هنگام نیاز پاشنه در دفتر و منزل را برداشته بودند تا دیدند ما به دنبال این هستیم که جریان جدیدی با نگاه اصلاحات سامان بدهیم به بدگویی و ناسزاگویی روی آوردند. ندا هم از رفقا نامردمی دید هم از رقبا ناجوانمردی تحمل کرد. متاسف هستم بگویم قبل از آنکه بدانند هدف ندا چیست شروع به تهدید و اهانت می‌کنند.
  • جالب است در بستر انتقاد از عملکرد اصلاحات و اصلاح‌طلبان اگر انتقاداتی که برادران‌مان عبدی و عارف به صورت صریح دارند از زبان ندا گفته شود موضع می‌گیرند و اهانت می‌کنند ولی اگر از زبان این دوستان باشد زبان تکریم وتایید به‌کار می‌گیرند. ما اصلاحات را نه‌تنها قبول داریم بلکه وجود آن را برای کشور ضرورت محض می‌دانیم منتها حرف‌مان این است نمی‌توان مدعی اصلاح‌طلبی بود ولی رفتار و هنجارهای خط‌شکن را توصیه کرد.

منبع:مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: