تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۴/۰۴ - ۱۳:۰۸ کد مطلب 61228

رستگاری خانواده از دیدگاه قرآن

آموزه های قرآن تاثیر و نقش بی بدیلی در رشد و شکوفایی خانواده مومنین ایفا می کند. از منظر قرآن افراد با رعایت محتوای ارزشمند این کتاب آسمانی به رشد و تعالی می رسند.

به گزارش میدان 72 به نقل از ایرنا ، خانواده اعم از پدر و مادر، فرزند یا فرزندان در واقع پایه و بستر یک اجتماع را تشکیل می دهند و از همین رو این اجتماع کوچک از دیدگاه قرآن کریم باید در مسیر رعایت تقوا و حقوق الهی که در آیات و سخنان رسول گرامی اسلام (ص) آمده، حرکت کند.

خانواده در منظر قرآن با توجه به اینکه یک نهاد مقدس به شمار می رود با توسل و انس با قرآن کریم نه تنها در مسیر صحیح و صراط مستقیم گام برخواهد داشت بلکه از تمامی انحرافات و پلیدی های ناخواسته نیز به دور خواهد بود.

یک خانواده با رعایت مبانی اخلاقی و حقوقی که در آیات الهی به آنها تاکید شده از خطرات بسیاری از جمله بیماری های روانی، اعتیاد، طلاق و غیره که در کمین آنان نشسته ؛ در امان خواهند بود.

از دیدگاه قرآن برای داشتن یک خانواده موفق، باید ابتدا گام ها را درست و صحیح برداشت و با انتخاب همسری شایسته و واجد معیارهای قرآنی، فصل های اولیه زندگی را خوب بسازیم تا فصل های بعدی تقویت شود.

داشتن یک خانواده گرم و صمیمی و موفق آرزوی همگان است و از این رو با تقویت ایمان و احترام به اصل تفاوت بین زن و مرد، اصل تعاون را در میان خانواده اجرایی کنیم تا به تفاهم و توازن که خمیر مایه موفقیت است دست یافت.

از نظر قرآن، خانه در مقام و جایگاه بالایی قرار دارد ؛ به قدری که حفظ حریم آن بر همگان توصیه شده است .

رشته حیات خانواده باید چنان استوار باشد که هیچ عاملی نتواند آن را از هم بگسلد. برای حفظ خانواده از فروپاشی باید از همان آغاز مراقب بود و کنترل‏های لازم را انجام داد. عواملی که سبب حفظ خانواده از خطر و آلودگی‏ها می‏شود، بسیار و متنوع است؛ زیرا بخشی از آنها به خود زن و مرد، بعضی به اجتماع و برخی نیز به دولت و حکومت برمی‏گردد.

عواملی چون پاکی، تقوا، حفظ عفت، رعایت حقوق، شرکت در غم و شادی یکدیگر، وجود فرزند، محدود کردن خواسته‏ها، تحمل یکدیگر، پاکی مردم، نظارت اجتماعی، کنترل عوامل مزاحم، کنترل مراکز فساد، اجرای قوانین، ارشاد عمومی، تشویق به ازدواج، آسان‏سازی ازدواج، دادن امتیاز شغلی به متأهل‏ها و کنترل مسئله طلاق، همگی می‏تواند در حفظ و ثبات حیات خانواده مؤثر باشد.

خانواده یک واحد اجتماعی است که هدف از آن در نگاه قرآن، تأمین سلامت روانی برای سه دسته است: زن و شوهر، پدر و مادر و فرزندان. همچنین هدف، ایجاد آمادگی برای برخورد و رویارویی با پدیده های اجتماعی است.

در آیه 74 سوره فرقان آمده است: والذین یقولون ربّنا هب لنا من أزواجنا قرّه أعین و اجعلنا للمتقین إماماً.

و کسانی که می گویند خدای ما ما را از همسران مان نور چشمان ببخش و ما را رهبر پرهیزکاران گردان.این آیه بر اهمیت خانواده و پیش آهنگی آن در تشکیل جامعه نمونه انسانی اشاره دارد، چنان که پیوندهای سالم و درخشان خانوادگی را ایده آل پرهیزکاران معرفی می کند.

بنیان های پدیدآورنده خانواده خود گویای ارزش معنوی و قداست آن است زیرا قرآن مجید خانواده را نهادی مقدس و مبتنی بر چند رکن معنوی می داند که عبارتند از : آرامش و سکون، عشق و دوستی ، مهربانی و شفقت و همیاری که انس و الفت نیز در بطن آن است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: