تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۴/۰۵ - ۲۲:۳۷ کد مطلب 61373

«تفاهم لوزان» و چند نکته

دولت جمهوری اسلامی خود را از حق غنی سازی بالای 4درصد محروم کرده است در حالی که طرف مقابل نه تنها خود را ملزم به لغو تحریم‌ها نمی داند بلکه تعلیق آن را منوط به تایید بازرسان نموده است. سوالی که مطرح می باشد این است، بر فرض که این سال‌ها نیز به اتمام برسد ، بعد از این سال‌ها تکلیف غنی سازی چه می شود آیا محدودیت کاملا رفع می شود و ایران قادر به تولید اورانیوم با غنای بالاتر را خواهد داشت؟

میدان 72/یاسین قاسمی  : با توجه به کوشش دلسوزانه گروه دیپلماسی دولت جناب آقای دکتر روحانی در گفتگوهای 9 روزه در کشور سوئیس، در این مقاله سعی بر آن شده است بدون هر گونه نگاه سیاسی و حزبی و بنا بر اصل انصاف به تحلیل این بیانیه مطبوعاتی پرداخته شود تا ابهاماتی که در آن وجود دارد، رفع شود. آنچه که در این بیانیه مطبوعاتی آمده و بر اساس فکت شیت‌هایی که وزارت امور خارجه آمریکا منتشر کرده ؛ دارای تناقضات بسیاری است که موجب آن شده تا این تحلیل حاصل شود. در این مقاله سعی خواهد شد تا به بررسی داده‌ها و ستاده‌های طرفین گفتگو بپردازد، چرا که گفته‌های مسئولین آمریکایی به گونه‌ای است که آنها را بسیار خوشحال و راضی کرده است.

نکته نخست
در قسمتی از بیانیه مطبوعاتی لوزان آمده است که “رآکتور تحقیقاتی پیشرفته آب سنگین در اراک با همکاری مشترک بین المللی بازطراحی و نوسازی خواهد شد به گونه ای که پلوتونیوم با قابلیت تسلیحاتی در آن تولید نگردد.” با توجه به توافقنامه ژنو قرار بر آن بود که آب سنگین اراک، همان آب سنگین باقی بماند اما اکنون موافقت شده که آب سنگین بازطراحی شود و به نوعی تحت نظر بین المللی، تغییر کاربری دهد. در همان قسمت گفته شده “راکتور تحقیقاتی پیشرفته آب سنگین به گونه‌ای باید باشد پلوتونیوم با قابلیت تسلیحاتی در آن تولید نگردد” ؛ سوال بسیار مهمی که در اینجا مطرح می باشد این است که آیا جمهوری اسلامی در نیروگاه‌های هسته‌ای خود پلوتونیوم با قابلیت تسلیحاتی تولید می کرده است که اکنون در بیانیه اینگونه آمده است؟!

نکته دوم
در ادامه آمده است که “اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی مورد توافق واقع شده است” ؛ سوالی که از تیم دیپلماسی باید پرسید، این است که آیا در مهرماه 1382 و در جریان حضور همزمان وزاری امور خارجه بریتانیا، فرانسه و آلمان در تهران، تیم مذاکره‌کننده ایران به سرپرستی دکتر روحانی، دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی، در اقدامی که هدف آن “اعتمادسازی” با کشورهای اروپایی بود، تصمیم گرفته نشد که به طور “داوطلبانه” پروتکل الحاقی را امضا و اجرا کند؟! کشورهای اروپایی و غربی در قبال این “اعتمادسازی” به چه اقدامی روی آوردند؟ جز آن که پرونده اتمی ایران را به شورای امنیت ارجاع دادند؟ آیا در عرصه سیاست خارجی نباید از گذشته عبرت گرفته شود؟ این نکته را باید توجه داشت که پذیرفتن داوطلبانه پروتکل الحاقی، به کشورهای اروپایی و آمریکا این اجازه را خواهد داد تا به هر مکانی که تمایل داشته باشند از جمله مراکز نظامی، تسلیحاتی و تحقیقاتی را بازدید نمایند ؛ این امر به مثابه مانیتورینگ جمهوری اسلامی توسط دشمنان قسم خورده خود می باشد!

نکته سوم
در مورد اعمال تحریم های اقتصادی، مالی و… در بیانیه اینطور آمده است که “اتحادیه اروپایی، اعمال تحریم های اقتصادی و مالی مرتبط با هسته ای خود را خاتمه خواهد داد و ایالات متحده نیز اجرای تحریم های مالی و اقتصادی ثانویه مرتبط با هسته ای” آنچه که در فرمایشات رهبر معظم انقلاب آمده، این است که لغو تحریم‌ها باید از موضوعات مذاکرات باشد نه به عنوان نتیجه مذاکرات! در ادامه آورده شده است که “همزمان با اجرای تعهدات عمده هسته ای ایران به نحوی که توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی راستی آزمایی شود، متوقف خواهد کرد.” اینکه پس از راستی‌آزمایی تحریم‌ها متوقف شود دال بر لغو چند مرحله‌ای تحریم ها را نشان می دهد!

نکته چهارم
در قسمت بعدی بیانیه آمده است که “یک قطعنامه جدید شورای امنیت سازمان ملل متحد صادر خواهد شد که در آن برجام تائید شده، (کلیه قطعنامه های قبلی مرتبط با موضوع هسته ای لغو خواهد گردید) و برخی تدابیر محدودیت ساز مشخص، را (برای یک دوره زمانی) مورد توافق، لحاظ خواهد کرد.” اکنون باید اضافه کرد چرا فقط تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای باید برداشته شود؟ آیا آمریکا و هم پیاله‌هایشان، توان آن را ندارند که همان ساختار تحریم‌ها را روی موضوعات حقوق بشر و موشک‌های بالستیک و به گفته خودشان که همان حمایت از تروریسم می باشد، پیاده کنند؟! در ادامه باید افزود که این (دوره زمانی خاص که مورد توافق) لحاظ خواهد شد، چند ماهه و یا چند ساله است؟ طبق فکت شیتی که وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرده است که برخی مفاد توافق برای 10سال(یعنی در 10 سال آینده تنها 5060 عدد سانتریفیوژ، اورانیوم غنی‌سازی خواهد کرد(، 15سال(یعنی ایران موافقت کرده دستکم به مدت 15 سال، بالای 3.67درصد غنی‌سازی نکند) در صورتی که در توافقنامه ژنو، ایران به مدت 6ماه متعهد شد تا بالاتر از 5درصد به غنی‌سازی اورانیوم نپردازد.

دولت جمهوری اسلامی خود را از حق غنی سازی بالای 4درصد محروم کرده است در حالی که طرف مقابل نه تنها خود را ملزم به لغو تحریم‌ها نمی داند بلکه تعلیق آن را منوط به تایید بازرسان نموده است. سوالی که مطرح می باشد این است، بر فرض که این سال‌ها نیز به اتمام برسد ، بعد از این سال‌ها تکلیف غنی سازی چه می شود آیا محدودیت کاملا رفع می شود و ایران قادر به تولید اورانیوم با غنای بالاتر را خواهد داشت؟

نکته پنجم
در فکت شیتی که وزارت امور خارجه آمریکا منتشر کرده، اینطور آمده است که ” تمهیدات مهم بازرسی و شفاف‌سازی پس از 15 سال نیز ادامه خواهد داشت” حال باید گفت که آیا با قبول حضور بدون هیچ چون و چرای بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی آن هم به طور مداوم(15سال)، به زودی شاهد حضور جاسوسانی برای شناسایی مناطق حساس کشور و همچنین شناسایی دانشمندان هسته‌ای خود به منظور ترور نخواهیم بود؟ در ادامه باید اذعان کرد که آیا پس گذشت 15سال، شفاف‌سازی از سوی جمهوری اسلامی صورت نپذیرفته است؟

اگر نگاهی واقع‌بینانه نسبت به این بیانیه مطبوعاتی و فکت شیت‌های وزارت امور خارجه ایران و آمریکا داشته باشیم، این پیام را با خود حمل خواهد کرد که جمهوری اسلامی به دلیل تأثیرگذاری عمیق تحریم‌ها بر اقتصاد داخلی از تمامی خطوط قرمز خود به راحتی می گذرد تا وضعیت اقتصاد بهبود یابد؛ البته بر همگان واضح و مبرهن است که مشکلات اقتصادی ما آنچنان به تحریم‌ها باز نمی‌گردد بلکه تدابیر داخلی و تکیه به اقتصاد نفتی است که ما را دچار مشکلات فراوانی کرده است، دولت باید از نگاه بچه پولدار ملی(اقتصاد نفتی) خارج شود و به تولید داخلی و روی آوری به اقتصاد مقاومتی اهتمام بورزد. اینکه خطوط قرمز را خودمان تعیین و پس از مدتی به راحتی از کنار آن گذر کنیم، دیگران(کشورهای غربی) ما را جدی نخواهند گرفت و همواره سعی بر آن دارند که از ما امتیازات زیادی بگیرند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: