تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۴/۰۸ - ۰۱:۳۰ کد مطلب 61745

ظریف برای مشورت به تهران بازگشت

 محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان محل مذاکرات در وین را ترک کرد و راهی تهران شد.

به گزارش میدان 72، خبرگزاری ایسنا اعلام کرده است که وزیر امورخارجه برای مشورت بیشتر عازم تهران شده است، اما ظریف می گوید که این برنامه ای از پیش تعیین شده بوده است.

ظریف پیش از ترک وین در این باره گفت:  «اگر در وین بمانم کار زیادی نخواهم داشت و باید منتظر همکاران بمانم تا کارهایی را انجام دهند و از هفته گذشته هماهنگ شده بود که دوشنبه در تهران باشم.»

او افزود: «برخی از وزیران خارجه 1+5 امروز وین را ترک و مجددا باز می گردند که ممکن است برخی از آنها دیرتر از سه شنبه به وین بازگردند و این قراری بوده است که از قبل ما گذاشته بودیم و آقای جان کری احتمالا به خاطر وضعیت جسمانی اش در وین می ماند.»

به گفته وزیر خارجه؛ قرار از ابتدا این بود که یکی دو روز در اینجا گفت وگوی سیاسی داشته باشیم و دستورالعمل لازم را به هیات های مذاکره کننده دهیم و روی متن ها کار کنیم.

ظریف در پاسخ به این پرسش که چقدر برای رسیدن به توافق جامع امیدوارید؟ گفت: «ما همیشه گفتیم اگر طرف مقابل اراده سیاسی داشته باشد رسیدن به توافق جامع کاملا میسر است، علت اینکه می گویم طرف مقابل، چون به اراده خودمان اعتماد داریم و می دانیم که مردم ایران، رهبر معظم انقلاب و ریاست محترم جمهوری و سایر مقامات کشور همه خواهان یک توافق عزت مند و با دوام هستند.»

طریف روز گذشته وارد وین شد. چهارنشست به جان کری وزیر خارجه امریکا و مذاکرات دو جانبه با وزیران خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان، هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نیز معاون وزیر خارجه چین از برنامه های ظریف طی روزهای شنبه و یکشنبه بود.

معاونان ظریف اما در وین خواهند ماند و مذاکرات برای نگارش متن توافق جامع را که طی دو روز اخیر متوقف شده بود از سرخواهند گرفت.

سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی تاکنون هشت دور با هلگا اشمید معاون هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای نگارش متن توافق جامع مذاکره کرده اند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: