تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۴/۰۸ - ۱۲:۱۹ کد مطلب 61813

استفاده بهینه از ظرفیت مساجد برای ترویج آموزه های قرآنی

استاد الهیات دانشگاه شهید بهشتی درباره نقش مساجد در توسعه فرهنگ قرآنی گفت : باید از ظرفیت های مساجد در جهت ترویج آموزه های قرآنی و توسعه فرهنگ دینی در جامعه استفاده بهینه کرد.

به گزارش میدان 72 به نقل از ایرنا ، حسن حسینی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا افزود: مساجد و کانون های دینی با توجه به تنوع فعالیت های خود، می توانند علاوه بر جذب مخاطبان به ویژه قشر جوان، تاثیر بسزایی در نهادینه سازی فرهنگ قرآنی در جامعه داشته باشند.

وی اظهار داشت: فرهنگ اسلامی با تاکید بر انجام مناسک عبادی به صورت جمعی در مساجد بر ایجاد تعاملات اجتماعی، گسترش روابط عاطفی، احساس مسوولیت، مشارکت اجتماعی و بوجود آمدن ارزش های دینی و اخلاقی نیز اشاره کرده است.

حسینی با بیان اینکه اقامه نماز جماعت، فضای جامعه را آکنده از رافت می کند، ادامه داد: در چنین فضایی، تحقق اهداف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و غیره فراهم می شود، لذا نقش مساجد به عنوان رکن و محور توسعه فرهنگ دینی و قرآنی روشن است.

این استاد الهیات اضافه کرد: مساجد سراسر کشور باید به عنوان محور اصلی درس و بحث درباره آیات الهی و سخنان پیشوایان دینی باشد، زیرا این مکان از گذشته تاکنون مرکز اصلی علمی و موجب پرورش استعدادها و بروز خلاقیت ها در جامعه اسلامی بوده است.

حسینی با اشاره به جذب جوانان برای شرکت در فعالیت های مساجد، گفت :حضور و تمایل قشر جوان برای فعالیت های مرتبط با مسجد بستگی به نحوه برخورد مسوولان و مبلغان دینی دارد،اگر نیازهای آنان پاسخ داده شود، مساجد بسیار موثرتر از دیگر مکان ها و نهادهای فرهنگی در توسعه جایگاه قرآنی تاثیرگذار خواهد بود و آرامش معنوی این مکان با هیچ نهاد دیگری قابل مقایسه نیست.

وی ،ترویج آموزه های قرآنی را در جهت توسعه همه جانبه فرهنگ اسلامی دانست و افزود: باید شاخص های توسعه فرهنگی را در آموزه های تمدن ساز و امت ساز قرآن جستجو کرد، حتی در ابعاد هنری که اکنون به عنوان شاخص های اصلی فرهنگی شمرده می شود، قرآن به آن موارد توجه داشته است.

حسینی تصریح کرد: مشارکت سیاسی، آزادی بیان، تساوی در برابر قانون، آموزش، پژوهش، انتشار کتب و مقالات از مواردی است که اگر برگرفته از آموزه های قرآنی باشد، فرهنگ دینی در جامعه توسعه می یابد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: