تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۴/۰۸ - ۱۶:۳۷ کد مطلب 61869

جنتلمنیسم حزب ندا در خطر ادبیات ناصحیح!

سیدمحمدصادق خرازی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و از چهره‌های محوری حزب ندای ایرانیان، در بخشی از گفت‌وگوی اخیر خود با روزنامه اعتماد و در پاسخ به این صحبت خبرنگار اعتماد که می‌گوید: «مخالفان‌تان می‌گویند شما مبتکر نگارش نامه به جورج بوش، رییس جمهور وقت آمریکا در سال ٢٠٠٣ بودید. نامه ای که هرگز درباره‌اش توضیحی ندادید» ابراز می‌کند:

به گزارش میدان72 وی می گوید: «بله، من درباره این نامه و مذاکرات پیرامون آن سکوت کرده‌ام. این نامه و نقش خود را نه تایید کرده‌ام و نه تکذیب و هر کس از من گفته‌ای درباره این نامه نقل کند، درست نیست و خلاف و دروغ بین است و قابل پیگرد حقوقی است. من آنها که این نامه یا گفته‌ای درباره آن را به من نسبت دهند، تحت تعقیب قضایی قرار می‌دهم»!
*انگاره روزنامه اعتماد مبنی بر اینکه صادق خرازی هرگز درباره این نامه توضیحی نداده است صحیح نیست زیرا صادق خرازی چند سال قبل در جلسه‌ای در بنیاد باران پیرامون این مسئله توضیحاتی را ارائه کرد و همین توضیحات حتی در برخی کتاب‌های چاپ شده در سال‌های اخیر نیز موجود است.

او در آن جلسه و در اشاره به نامه ۲۰۰۳ گفته بود:

«ما برای اعتمادسازی اقدام به نگارش این نامه کردیم…در سال ۲۰۰۳ دیوار بی‌اعتمادی بلندی میان ایران و امریکا وجود داشت و هر لحظه ممکن بود امریکا به ما حمله کند! به همین خاطر به پیشنهاد من دولت هشتم نامه‌ای به آمریکا نوشت و همراهی‌اش با برخی سیاست‌های خاورمیانه‌ای آمریکا مثل سازش در فلسطین و لزوم تبدیل حزب‌الله لبنان به یک حزب سیاسی و شفاف سازی فعالیت‌های هسته‌ای ایران را اعلام کرد اما دیوار بی‌اعتمادی میان ایران و امریکا به قدری بلند بود که آمریکایی‌ها حتی نامه را بررسی نکردند»!

از چیستی ماجرای نامه مشهور به «نامه ۲۰۰۳» که بگذریم، صحبت‌های آقای خرازی و تهدید پی‌گیرندگان نقش خرازی و صحبت‌های وی در قبال نامه مذکور به تعقیب قضایی! به هیچ وجه زیبنده کسی نیست که به گفته خودش قصد دارد در حزب ندا ۵ هزار جنتلمن تربیت کند!

اینکه کسی (بویژه یک دیپلمات یا سیاستمدار) در مقطعی عملی انجام داده؛ باید همواره درباره آن، توضیحات لازم (اعم از اقناع، مقاومت و یا عذرخواهی) را در چنته داشته باشد نه اینکه در پیشگاه افکار عمومی؛ نقش خود را در آن اقدام نه تأیید کند نه تکذیب!

همچنین است که هرکس که قصد دارد مقطعی از تاریخ سیاسی ایران را مورد مطالعه و سؤال قرار دهد؛ نباید فی‌الفور مخالف شخصیت‌های اصلی آن رخداد قلمداد و به تعقیب قضایی تهدید شود.

انتظار این بود که آقای خرازی که در میان اصلاح‌طلبان به نجابت و برخوردهای منطقی‌تر شهره است؛ نسبت به این انگاره نیز موضع می‌گرفت.

شرط اول جنتلمنیسم در میان معتقدانش، رعایت برخی واضحات و ثوابت است که خدشه‌دار شدن آنها را نمی‌شود در پشت میتینگ‌های سیاسی و سخنرانی‌های پرطمطراق پنهان کرد.

محمدصادق خرازی پیش از این در اشاره به منتقدان مذاکرات هسته‌ای دولت یازدهم؛ دلواپسی را فریب مردم دانسته و در یک صحبت دیگر نیز از این گفته بود که منتقدان رفتارهای هسته‌ای دولت هیچگاه انصاف را رعایت نمی‌کنند!

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: