تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۴/۰۸ - ۲۲:۳۰ کد مطلب 61892

استقرار تانک های ترکیه در مرز سوریه

در بحبوحه گفت‌وگوها درباره مداخله نظامی ترکیه در سوریه، ارتش ترکیه برای ایجاد «منطقه حائل نظامی» در حال استقرار تانک‎های خود در مرز دو کشور است.

به گزارش میدان 72 به نقل از پرس تی وی نوشت: به گزارش خبرگزاری فرانسه، ارتش ترکیه از روز دوشنبه (8 تیر) انتقال نیروهای خود به شهر مرزی شانلی‌اورفه را آغاز کرده است.

طول منطقه حائل مورد نظر 110 کیلومتر و عرض آن 28 کیلومتر خواهد بود و بین شهرهای کارکامش و اونکوپینار کشیده می‌شود.

این در حالی است که گفت‌وگوهای مقام‌های ترکیه درباره مداخله نظامی در سوریه همچنان ادامه دارد. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، روز دوشنبه ریاست جلسه شورای امنیت ملی ترکیه را برعهده داشت و در این جلسه ایجاد منطقه حائل نظامی را ضروری دانست.

خبرگزاری فرانسه اعلام کرد نیروهای ترکیه مقابل شهر مرزی کوبانیِ سوریه در حال مستقر شدن هستند.

تانک‌های ترکیه در نزدیکی مرز سوریه

 

در همین حال، روزنامه «یِنی شفق» ترکیه می‌گوید آنکارا اقداماتی را برای جلوگیری از پیشروی‌های احتمالی گروه تکفیری داعش و گروه‌های کُرد انجام داده است.

اردوغان نیروهای کُرد سوریه را به تلاش برای تشکیل دولت در شمال این کشور متهم می‌کند و می‌گوید آنکارا برای جلوگیری از تشکیل چنین دولتی در نزدیکی مرزهای خود از هیچ اقدامی دریغ نخواهد کرد.

وی روز جمعه گفت، آنکارا «هرگز اجازه تشکیل چنین دولتی در شمال سوریه و جنوب ترکیه را نخواهد داد. ما به مبارزه با آن ادامه می‌دهیم، بدون آن که هزینه‌ها را در نظر بگیریم.»

رئیس جمهور ترکیه همچنین نیروهای کُرد را متهم کرد که به دنبال «تغییر بافت جمعیتی منطقه هستند» و افزود ترکیه از این موضوع چشم‌پوشی نخواهد کرد.

در همین حال، روزنامه «تودی زمان» ترکیه اعلام کرد، دولت آنکارا از پیروزی‌های نیروهای کُرد سوریه مقابل تروریست‌های داعش «ناراحت» است.

احمد داووداغلو، نخست وزیر ترکیه نیز یک‌شنبه پیش قول داد برای حفاظت از منطقه مرزی ترکیه با سوریه «همه اقدامات لازم» را انجام دهد.

ترکیه یگان‌های مدافع خلق را شاخه سوری حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) می‌داند. ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا، پ‌ک‌ک را در فهرست سیاه سازمان‌های تروریستی قرار داده‌اند.

اردوغان بارها گفته است که پیروزی‌های مبارزان کُرد می‌تواند به تسلط پ‌ک‌ک بر شمال سوریه منجر شود.

آنکارا از سال‌ها پیش با حزب کارگران کردستان ترکیه که از دهه 1980 به دنبال خودمختاری هستند درگیر مبارزه مسلحانه است.

همچنین، ترکیه یکی از حامیان اصلی تروریست‌های مخالف حکومت بشار اسد است و بر اساس گزارش‌ها، به آن‌ها آموزش نظامی می‌دهد و کمک تسلیحاتی می‌کند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: