تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۴/۰۸ - ۲۲:۱۷ کد مطلب 61894

امضاء نهایی توافقنامه هسته ای تا آخر تابستان انجام می شود

این طبیعت هر گونه مذاکراتی است که اتفاقات از پیش تعیین نشده در جریان آن بیفتد و حتی آن را تحت تاثیر قرار دهد و در مورد مذاکرات هسته ای هم چنین اتفاقی ممکن است بیفتد که البته با توجه به برآیند مذاکرات بعید است اتفاق آنچنانی رخ دهد و بر جریان مذاکرات تاثیر گذار باشد.

به گزارش میدان 72،نماینده سابق ایران در دفتر اروپایی سازمان ملل در پاسخ به این سئوال که به نظر شما توافق در مذاکرات هسته ای ایران با 1+5 در موعد مقرر یعنی 30 ژوئن – 10 تیرماه – انجام می شود یا خیر؟ گفت: به نظر من توافق حاصل می شود، اما امضای نهایی تا آخر تابستان صورت خواهد گرفت.

 

علی خرم در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، در خصوص آخرین روند مذاکرات هسته ای و اینکه در نهایت چه سرنوشتی در انتظار گفت و گوهای ایران و 1+5 است، اظهار کرد: تعداد روز یا ساعت مهم نیست به خاطر اینکه یک قراری هست که بین کشورهای 1+5 و ایران گذاشته شده که تا آن روز این کار را انجام بدهند و در نهایت توافق صورت بگیرد.

 

وی افزود: حالا اگر چند روز هم جریان گفت و گوهای طرفین بیشتر طول بکشد، مشکلی پیش نمی آید. اما اعتقاد من این است که ولی تا اخر تابستان امضای متن توافق نامه بین ایران و 1+5 انجام خواهد شد.

 

این کارشناس مسائل بین المللی با اشاره به این موضوع که مشکل خاصی در جریان مذاکرات وجود ندارد، گفت: آن چیزی که برای آمریکایی ها مطرح است این است که تا یک ماه بعد باید دولت اوباما گزارشی را به  کنگره بدهند پس یک فرجه زمانی از نگاه آمریکایی ها تا یک ماه بعد تاریخ مقرر یعنی 30 ژوئن – 10 تیرماه – وجود دارد و به نظر می رسد از نگاه ایران هم مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد.

 

وی ادامه داد: ایران مایل است هر چه زودتر این مذاکرات به پایان برسد نه تنها ایران بلکه بقیه کشورهای گروه 1+5 هم تمایلشان این است که زودتر این کار به پایان برسد.

 

خرم تاکید کرد: به پایان رسیدن جریان مذاکرات آن هم هرچه زودتر، هدفی است که برای همه طرفین مذاکره ارجح است، اما به این معنا نیست که اگر ان روز – یعنی موعد مقرر مذاکرات – نشد و موکول به روز دیگری شد، یک معضل جهانی به وجود می آید.

 

نماینده سابق ایران در دفتر اروپایی سازمان ملل در پاسخ به این سئوال که ممکن است اتفاق پیش بینی نشده ای جریان مذاکرات را در دقایق پایانی تحت تاثیر خود قرار دهد یا خیر؟ خاطر نشان کرد: این طبیعت هر گونه مذاکراتی است که اتفاقات از پیش تعیین نشده در جریان آن بیفتد و حتی آن را تحت تاثیر قرار دهد و در مورد مذاکرات هسته ای هم چنین اتفاقی ممکن است بیفتد که البته با توجه به برآیند مذاکرات بعید است اتفاق آنچنانی رخ دهد و بر جریان مذاکرات تاثیر گذار باشد.

 

وی در عین حال یادآوری کرد: انجام مذاکرات هسته ای بین ایران و 1+5 هم کار ساده ای نیست و یکی از نفس گیر ترین مذاکرات در تاریخ سیاسی همه کشورها بشمار می آید، لذا ما نباید فقط الان ببینیم، بلکه باید کمی سعه صدر داشته یاشیم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: