تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۴/۰۸ - ۲۳:۰۱ کد مطلب 61954

پول چایی را هم از «معلمان» می‌گیرند!/ چرا استیضاح فانی رای نیاورد؟

رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس گفت: دولتمردان در جهت رایزنی با نمایندگان و عدم رأی استیضاح فانی فعال شد و حتی مدیران ارشد وزارت آموزش و پرورش نیز که دو سال است با کم تحرکی خود زمینه استیضاح را فراهم کرده بودند فعال شدند و تلاش کردند نمایندگان را قانع کنند و آنها را استیضاح منصرف نمایند.

به گزارش میدان 72، سید حسین نقوی حسینی، رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس در گفتگو با خبرنگار سیاسی «خبرگزاری دانشجو» پیرامون شرایط استیضاح وزیر آموزش و پرورش و انتظارات بعد از آن گفت: پس از طرح نگرانی های مختلف مطالبه جدی از سوی جامعه ارزشمند، فرهیخته، متدین و انقلابی فرهنگیان کشور به ویژه برخی نمایندگان دلسوز مجلس نسبت به روند آموزش و پرورش، استیضاح آقای فانی در دو نوبت و دو شکل تهیه و تنظیم و به امضای جمعی از نمایندگان محترم رسید و طی فراز و نشیب های مختلف بالاخره دو شکل استیضاح در هم ادغام و یک متن تهیه و با 63 امضا تحویل هیئت رئیسه مجلس شد.

 

وی در ادامه با تأکید بر این مطلب که پس از اعلام وصول طرح استیضاح مورد استقبال خانواده بزرگ فرهنگیان نیز قرار گرفت، بیان کرد: هیئت رئیسه مجلس تلاش های گسترده ای را آغاز کرد تا از اعلام وصول استیضاح خودداری کند.

نقوی حسینی در ادامه با بیان این مطلب که هیئت رئیسه از سویی دیگر تلاش های بسیاری را به کار گرفت تا اهداف استیضاح را پیگیری و رفع مشکلات مطرح را مورد توجه قرار دهد، اظهار داشت: هیئت رئیسه جهت حل مشکلات کمیته مشترکی، متشکل از نمایندگانی از هیئت رئیسه مجلس، کمیسیون آموزش و تحقیقات، دولت و وزرات آموزش و پرورش تشکیل داد تا مطالبات معلمان به طور جدی پیگیری کنند.

وی گفت: ارتقا و بهبود منزلت و معیشت فرهنگیان که از اولویت های استیضاح کنندگان بود در دستور کار کمیته مشترک قرار گرفت.

موافق طرح استیضاح فانی در ادامه بیان داشت: مطابق آئین نامه داخلی مجلس جلسه مشترک وزیر آموزش و پرورش و استیضاح کنندگان نیز در کمیسیون آموزش و تحقیقات تشکیل شد اما استیضاح کنندگان قانع نشدند و بالاخره استیضاح از سوی هیئت رئیسه مجلس اعلام وصول شد و مطابق آئین نامه داخلی مجلس پس از اعلام وصول استیضاح از سوی هیئت رئیسه تا روز استیضاح فرصتی ده روزه فراهم شد.

وی افزود: در این فرصت ده روزه اتفاقات زیادی در مجلس رخ داد و دولت نیز در جهت رایزنی با نمایندگان و عدم رأی استیضاح فانی فعال شد حتی مدیران ارشد وزارت آموزش و پرورش نیز که دو سال است با کم تحرکی خود زمینه استیضاح را فراهم کرده بودند فعال شدند و تلاش کردند نمایندگان را قانع کنند و آنها را از استیضاح منصرف نمایند.

نقوی حسینی در ادامه بیان کرد: در این  بین وعده و وعیدهای زیادی داده شد خواسته های برخی از نمایندگان مورد تمکین قرار گرفت فراکسیون رهروان هم فعال شد تا به هر شکل ممکن جلو استیضاح گرفته شود به طوری که 12 نفر از امضا کنندگان امضا خود را پس گرفتند و برخی از استیضاح کنندگان که اعلام آمادگی برخی سخنرانی در موافقت با استیضاح کرده بودند عقب نشینی کردند و اعلام انصراف نمودند.

رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس با تأکید بر این مطلب که فراکسیون در آینده جزئیات بیشتری از فراز و فرودهای مذکور را به اطلاع خانواده بزرگ فرهنگیان خواهد رساند، گفت: به هر حال با مقاومت و ایستادگی جمعی از نمایندگان استیضاح صورت گرفت و استیضاح کنندگان با دفاع جانانه از منافع و مطلبات فرهنگیان کشور و طرح مشکلات نگران کننده آموزش و پرورش و مدیریت فعلی آن تلاش کردند درد دل معلمان را شفاف و روشن بیان کنند که قطعا ایثارگری آنان در خاطره فرهنگیان کشور باقی می‌ماند.

نماینده مردم ورامین در خانه ملت بیان کرد: استیضاح به هر شکل ممکن صورت گرفت اما با رأی نمایندگان وزیر آموزش و پرورش ابقا شد تا مدیریت وزارت آموزش و پرورش، دولت و مجلس در قالب کمیته مشترک مسائل و مشکلات مطرح شده را پیگیری و راه حل های مناسب آنها را پیدا و عملی سازند.

نقوی بار دیگر با تأکید بر این مطلب که اینک دولت و مجلس و به ویژه وزیر و مدیران ارشد آموزش و پرورش در معرض آزمون بزرگی قرار گرفته اند اذعان داشت: فراکسیون فرهنگیان به عنوان صدای معلمان در مجلس و خانواده یک میلیون و صد هزار نفری فرهنگیان منتظر اقدامات عملی، ملموس و نتیجه بخش هستند و فرهنگیان کشور باید تغییر و تحول و اصلاح و ارتقا منزلت و معیشت خود را سر سفره های خود حس کنند.

وی در ادامه تأکید کرد: با وعده وعید مشکل فرهنگیان حل نمی شود. فراکسیون امیدوار است تشکیل کمیته مشترک دولت و مجلس وعده های آنان با هدف عبور از استیضاح نبوده باشد و تصمیماتی عملی، واقعی و ملموس برای فرهنگیان گرفته شود.

رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس در خصوص مهمترین مطالبات فرهنگیان در حال حاضر از دولت و مجلس گفت: در ملاقاتی که معلمان با مقام معظم رهبری داشتند، اولین موضوع مورد تاکید مقام معظم رهبری توجه ویژه دولت به معیشت فرهنگیان بود.

وی افزود: مقام معظم رهبری در این دیدار اشاره داشتند که هزینه، در آموزش و پرورش سرمایه گذاری است و به عنوان یک مطالبه جدی، از دولت خواستند به معیشت فرهنگیان بپردازد.

نقوی حسینی گفت: موضوع بعدی تبعیض ها و بی عدالتی بین فرهنگیان با سایر کارکنان دولت است. در طول یکسال تبعیض ها و تفاوت ها را بررسی و احصا کرده ایم که  19 تبعیض آشکار را در فهرستی که سایر کارکنان دولت از آنها بهره مند هستند آورده ایم اما معلمان از آنها بی بهره اند، این گونه تبعیض ها قابل قبول نیست. از جمله موارد این تبعیض ها عبارتند از: بیمه تکمیلی، کمک هز ینه رفاهی، بن کالا، هزینه ایاب و اذهاب، حق مسکن، فوق العاده شغل مدرک تحصیلی، پاداش پایان سال، فوق العاده ویژه، فوق العاده جذب و…. و بالاخره اینکه یکی از مهمترین مطالبه فرهنگیان کشور ارتقا منزلت و جایگاه معلم است.

وی افزود: بی انگیزگی که امروزه بر معلمان حاکم شده است به منزلت آنها مربوط می شود و معتقدیم اجرای نظام ارزشیابی ناکارآمد، بی ثباتی در برنامه های آموزشی، تراکم دانش آموز در کلاس های درس، عدم تناسب محتوای کتب با ساعات درس و ده ها اشکال دیگر باعث کاهش منزلت معلم شده است.

رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس در خاتمه گفت: وقتی امروز پول جایی زنگ تفریح معلم را از وی مطالبه می کنند وقتی معلم از پس هزینه های بهداشتی و درمانی خود برنمی آید و معلم از مسکن و رفاه برخوردار نیست نباید انتظار داشت که معلم از منزلت و جایگاه برخوردار باشد دولت باید در این زمینه ها اقدام جدی کند و با کمک مجلس به رفع تبعیض ها، بی عدالتی ها بپردازد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: