تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۴/۰۹ - ۱۸:۱۰ کد مطلب 62037

“استیضاح بدون ویرایش” علی کردان، کتابی که هرگز منتشر نشد!

تیرماه سال 1390 رسانه ها از انتشار قریب الوقوع کتابی سخن گفتند که به قلم یک خبرنگار-مجری به نام مرتضی مصباح راد در حال تالیف است، کتابی که با گذشت چهارسال هرگز منتشر نشد.

به گزارش میدان 72به نقل از دولت بهار، تیرماه سال 1390 رسانه ها از انتشار قریب الوقوع کتابی سخن گفتند که به قلم یک خبرنگار-مجری به نام مرتضی مصباح راد در حال تالیف است، کتابی که با گذشت چهارسال هرگز منتشر نشد.

مرتضی مصباح راد 27 خرداد 1390 در وبلاگش نوشت:

فکر نوشتن کتابی در خصوص مرحوم کردان از آنجایی شروع شد که مشاهده کردم آنچه در مورد مرحوم کردان در عرصه خبری و در میان برخی افراد و آنچه در میان مردم مطرح می شود با آنچه واقعیت است تفاوت بسیاری دارد.
در ابتدای نوشتار کتاب استیضاح بدون ویرایش در مقابل خود زمینی پر فراز و نشیب را دیدم و من نیز مانند بسیاری از کسانی که اولین کتاب خود را منتشر می کنند سرشار از فرصت ها و چالش ها بودم که آیا می تواند تاثیری در میان همه مردم داشته باشد؟ آیا می توانم آن را بدون مزاحمت بد اندیشان به پایان برسانم؟ و هزاران سوال دیگر که مانند خوره به جان فکرم افتاده بود.

در تالیف این کتاب تنها واقعیت ها را بیان می کنم شاید بخشی از این واقعیت ها دفاع از مرحوم کردان باشد، اما هدف اصلی بیان سخن له و یا علیه مرحوم کردان نیست، هدف اصلی من در تالیف این کتاب رمزگشایی از استیضاح مرحوم کردان به عنوان بخشی از تاریخ جمهوری اسلامی ایران است.

طرح اولیه را نوشتم و برای آنکه کتاب با دقت بیشتری نوشته شود در اوایل اسفند ماه سال ۸۹ آن را به یکی از دوستان در دولت ارائه کردم طرح چند روزی توسط برخی مسئولان دولت از جمله آقای نورالدینی و جناب آقای صالحی مرام مورد مطالعه قرار گرفت و البته شنیدم که این طرح به دست آقای بهداد و دیگر دوستان در دولت رسیده است.

در ادامه کار با فرزند مرحوم کردان (آقای مرتضی کردان) در این خصوص تماس گرفتم و برای صحبت در مورد برخی مسائل در خصوص تالیف این صحبت کردم که ایشان در تماسی که روز بعد با من گرفتند اعلام کردند که با آقای تقوی فرد تماس بگیرم در این خصوص با ایشان صحبت کنم.

البته چون اینجانب ایشان را می شناختم هرگز تماسی نگرفتم، اما از قضا فرزند مرحوم کردان با ایشان در خصوص این کتاب تماس گرفتند، اما هرگز تصور نمی کردم تماس آقای مرتضی کردان و صحبت در مورد کتاب من با سردبیر روزنامه بامداد منجر به نوشتار رمانی ۲ جلدی از سوی ایشان شود.

البته اینجانب از هر نوع حرکت و تلاش برای ثبت بخشی از تاریخ ایران که استیضاح مرحوم کردان نیز شامل آن می شود استقبال کرده و در این راستا به دوستان کمک خواهم کرد، اما بهتر است به خاطر تفاوت کارهای انجام شده دوستان از طرح های خود در این راستا استفاده کنند.

بار دیگر تاکید می کنم که اینجانب به عنوان خبرنگاری که در حوزه های مختلف فعالیت داشته است از هرگونه حرکت و تلاش و طرح های متفاوت برای ثبت تاریخ ایران که شامل وقایع و حتی اشخاص می شود استقبال می کنم.

البته باید متذکر شوم که بنده هرگز قصد نداشتم این موضوع را از همان آغاز یعنی اواخر بهمن ماه ۱۳۸۹ رسانه ای کنم تا کار راحت تر و بدون مزاحمت بد اندیشان طی شود، اما با رسانه ای شدن تالیف رمان ۲ جلدی توسط یکی از دوستان رسانه ای لازم دیدم توضیحاتی را ارائه کنم تا در آینده شائبه ای با انتشار کتاب اینجانب به وجود نیاید.

هر فصل از این کتاب برای خود مقدمه ای دارد که چگونه آن فصل تالیف شده و در راه تالیف هر فصل چه جریاناتی در مقابلم قرار گرفته و چه موانعی را پشت سر گذاشته ام.

بالاخره نوشتن کتاب را در اواسط اسفند ماه سال ۱۳۸۹ آغاز کردم.

امیدوارم آنچه را بگویم که ارزش گفتن داشته باشد و آنچه که ارزش گفتن دارد را بگویم.

پس از انتشار این مطلب سایتها در تیرماه 1390 نوشتند: 

“قرار است بزودی کتابی از سوی نزدیکان رئیس جمهور و با قرائت دولت درباره مرحوم کردان منتشر شود.

نام این کتاب “استیضاح بدون ویرایش” است که با نظارت دولتی ها منتشر می شود.نویسنده این کتاب در وبلاگ خود نوشته است: امروز در جلسه هیئت دولت با احمدی نژاد رئیس جمهور مظلوم کشورمان در خصوص تالیف کتاب رمزگشایی از استیضاح کردان با نام “استیضاح بدون ویرایش” صحبت کردم.

از طرح و هدفم از این کتاب گفتم و او با آرامش کامل به حرفهایم گوش داد مردی که همیشه از بی خوابی و فعالیت زیاد حالت چشم هایش خستگی را فریاد می زند.

رئیس جمهور در پایان صحبت هایم طرح خلاصه کتاب “استیضاح بدون ویرایش” را که البته ۳ صفحه بود مطالعه کرد و در پایان با استقبال از تالیف این کتاب برای موفقیت بنده و این کتاب دعا کردند.

همچنین احمدی نژاد در پایان بر مظلومیت مرحوم کردان تاکید کرد و گفت: کار بسیار خوبی انجام می دهید مرحوم کردان واقعا مظلوم بود.

همچنین میرتاج الدینی نیز به نویسنده این کتاب گفته است خاطراتی را در مورد مرحوم کردان نوشته ام اما تصور می کنم در حال حاضر زمان باید بگذرد تا عرصه ای برای انتشار آن فراهم شود.
در صورت موافقت ایشان قرار است این نوشتارها در خصوص مرحوم کردان در کتاب “استیضاح بدون ویرایش” درج شود.”

پس از انتشار خبر، مرتضی مصباح راد در وبلاگ “کتاب کردان” توضیحی نوشت”

“سایت خبری جهان نیوز در خبری در مورد کتاب “استیضاح بدون ویرایش” که رمزگشایی از ماجراهای رخ داده حول محور مرحوم کردان است نوشته است: قرار است بزودی کتابی از سوی نزدیکان رئیس جمهور و با قرائت دولت درباره مرحوم کردان منتشر شود.
این سایت خبری همچنین در بیان مطالبی خلاف واقع در این خبر ادامه می دهد: این کتاب “استیضاح بدون ویرایش” است که با نظارت دولتی ها منتشر می شود.

این خبر در مدت زمان کمی به صورت گسترده در سایت های خبری دیگر مانند خبر آنلاین، رجانیوز، افکار نیوز، آینده، آتی نیوز ، آفتاب نیوز ، عصر ایران ، فردانیوز ، بی باک نیوز و دیگر سایت های خبری درج شده است.

لازم به ذکر است این کتاب از سوی نزدیکان رئیس جمهور در حال تالیف نیست و هیچ فردی در نهاد ریاست جمهوری دخالتی در انتشار و تالیف و جمع آوری مطالب ان ندارد.

همچنین باید اعلام کنم هیچگونه کمک مالی در حال حاضر از سوی دولت به اینجانب به عنوان مولف این کتاب پیشنهاد نشده است و اینجانب از هزینه شخصی خود این کتاب را در مراحل تالیف دارم.

در این کتاب هیچگونه قرائتی از سوی دولت مردان وجود ندارد و تنها وزرا و معاونین و مشاوران رئیس جمهور مظلوم کشورمان نظرات خود را برای درج در این کتاب مطرح می کنند، همانطور که نمایندگان مجلس نظرات خود را در مورد موضوع کردان، و مقصران اصلی و دلیل رخ دادن چنین ماجرایی و عوامل پشت پرده و دیگر مسائل مطرح می کنند.”

اما آخرین خبری که نویسنده درباره این کتاب در وبلاگ کتاب کردان نوشته مربوط به آبان 1390 است که در آن آمده است:  ”

“کتاب استیضاح بدون ویرایش به دلایل مشکلات مالی و عدم حمایت دوستان آقای کردان در “د” و “م” مدتی متوقف شد.
با تلاش های خودم و با کار و تلاش و البته از جیب شخصی هزینه آغاز دوباره تالیف این کتاب تامین شده و به زودی با جمع آوری مطالبی از احمد توکلی که بروجردی ایشون رو لیدر اصلی استیضاح خوانده بودند و همچنین مطالبی از علی مطهری، زاکانی و دیگر نمایندگان مجلس و اعضای دولت آغاز شده است. پیش از پایان سال ۹۰ برای اخذ مجوز و همچنین چاپ کتاب که البته با اسمی جدیدی خواهد بود اقدام خواهم کرد.”

پس از این تاریخ دیگر خبری از کتاب کردان در هیچ رسانه ای منتشر نشد.

راز آخرین مصاحبه ناتمام علی کردان

وقایع مربوط به ماههای پایانی عمر علی کردان به طرز اسرارآمیزی در هاله ابهام که سرنوشت نامعلوم کتاب کردان بخش کوچکی از آن است.

آخرین مصاحبه ناتمام کردان نیز بخش دیگری از این ماجراست که پیش از این دولت بهار به آن پرداخته بود.

یاسر مرادی پس از مرگ کردان در یادداشتی با عنوان “کردان و عذاب وجدان برخی سیاسیون و رسانه‌ها” نوشت:

“روز گذشته خبری که این روزها احتمال شنیدن آن دور از ذهن نبود، بالاخره منتشر شد: “علی کردان دار فانی را وداع گفت”.

موضوعی که ذهن نگارنده را به خود مشغول کرد، این بود که رسانه‌ها و جرایدی که در این مدت بی‌رحمانه کردان را مورد هجمه قرار داده بودند و یا به عبارت بهتر روند مرگ جسمی وی را تسریع بخشیدند، چگونه با این خبر مواجهه خواهند کرد.
واقعیت این است که مرگ روحی کردان ماه‌ها قبل رخ داده بود و آنچه در این مدت شاهد آن بودیم، تنها مرگ جسمی وی بود که روندی شتابان به خود گرفت.
نکته جالبی که از کنکاش فوق حاصل شد چیزی نبود جز آنچه گمان آن می رفت و آن این که “ما ایرانی‌ها مرده پرستیم”. تحقیقا تمامی رسانه‌های الکترونیک و جراید امروز صبح با نحوه پرداخت خود به خبر فوت کردان به نوعی ضمن نشان دادن شوک خود از این اتفاق، سعی در تصحیح افکار عمومی در این زمینه داشتند.
این مساله در کامنت‌هایی که در سایت‌های پربیننده خبری گذاشته می‌شود، با سهولت بیشتری قابل مشاهده بود.
آری همکاران رسانه‌ای ما و سیاسیون در آزمون برخورد با مساله کردان باختند. نگارنده این یادداشت به هیچ وجه قصد تبرئه و حمایت از مرحوم کردان و اقدام وی را ندارد و در زمان وزارت وی نیز انتقادات جدی را متوجه ایشان می‌دانست اما آنچه مسلم است اینکه اشتباه کردان نهایتا در حد تلاش برای کسب مدرکی بود که مقدمات آن را نگذرانده بود و شاید استحقاق آن را نداشت که خود نیز به این مساله اذعان و طی نامه‌ای رسمی به مجلس از آن عذرخواهی کرد ولی ما رسانه‌ها به کمک خوراکی که سیاسیون برای ما فراهم ‌کردند، چه بر سر این فرد آوردیم. ما نه تنها مرزهای اخلاقی را یکی پس از دیگری در این ماجرا دریدیم بلکه با شخصی و حتی خانوادگی کردن این مساله کاری‌کردیم که کردان در آخرین سخنان دفاعیه خود در مجلس به خوبی از آن پرده برداشت و درخصوص آزار و اذیتی که به خانواده وی روا داشته شده، از سیاسیون و رسانه‌ها گله کرد.
عبارت “سیاست پدر و مادر نمی‌شناسد” در عالم سیاست بسیار مصطلح است اما در کشور ما که معتقد به مردم سالاری دینی و حکومت اسلامی هستیم، نباید اینچنین باشد که به خاطر بازی‌های سیاسی و به بهانه اشتباه شخصی چهره‌ای که 30 سال مخلصانه به نظام خدمت کرده، همه چیز وی را زیر سوال ببریم و او را از زندگی ساقط کنیم.
قطعا این حق قانونی مجلس بود که رای اعتماد خود به کردان را پس بگیرد اما مسائلی که درباره زندگی شخصی وی در مطبوعات و جراید و فضای سیاسی کشور مطرح شد چه وجوبی داشت که مطرح شوند؛ امری که متاسفانه پس از برکناری کردان از وزارت کشور نیز ادامه یافت و تا این اواخر نیز شاهد آن بودیم. اخباری که نشان می‌داد مخالفت‌ها با کردان نه به خاطر برکناری وی از وزارت کشور بلکه بدلیل مشکلات شخصی با وی بود.
آری دوستان رسانه‌ای بدانید که بیماری کردان درحدی نبود که به این زودی وی را از پا درآورد اما پس از جلسه استیضاح، روند پیشرفت بیماری وی شدیدا سرعت گرفت.
این مرقومه را با خاطره‌ای از آن مرحوم که در آخرین روزهای زندگی وی رخ داد، به پایان می‌برم. چندهفته پیش روز جمعه از دفتر ایشان برای انجام مصاحبه تماس گرفتند و بنده هم این موضوع را منوط به بررسی‌های اولیه کردم اما دفتر ایشان بر انجام هر چه سریعتر این مصاحبه تاکید داشت.
هرچند نتوانستم در این مصاحبه حضور یابم اما سرانجام این مصاحبه روز یکشنبه 10 آبان طی سه ساعت و نیم انجام و با عنوان “آنهایی که با انقلاب بودند، آنهایی که با انقلاب ماندند”، منتشر شد که حرف‌های ناگفته کردان از خیلی از مسایل سیاسی 30 ساله کشور و به اعتقاد بنده و وصیت نامه سیاسی وی بود.
زمانی که مصاحبه منتشر شد و خواستیم به ایشان اطلاع دهیم مطلع شدیم که در بیمارستان بستری شده و حال وی وخیم است .گویی این مسایل قبل از مرگ بر سینه کردان سنگینی می‌کرد و می‌خواست سخنانش را با خود به دیار باقی نبرد.
حال ما رسانه‌ها و سیاسیون ماندیم و عذاب وجدانی که برایمان باقی ماند، و باید دید که آیا از این ماجرا درس می‌گیریم یا این که کردان‌های دیگری خواهیم ساخت و…”

به گزارش دولت بهار، همان گونه که یاسر مرادی گفته ، قرار بود مصاحبه در جلسات آتی ادامه یابد که با مرگ کردان انجام نشد، اما نکته مهم تری نیز هست که یک منبع آگاه به دولت بهار گفت. وی گفت نه تنها بخش دوم مصاحبه که آماده انتشار و به اذعان یاسر مرادی، “در حال تکمیل” بود، هرگز منتشر نشد، بلکه فایل صوتی و متن پیاده شده نیز توسط یک فرد از ایرنا خارج شد و هرگز برگردانده نشد. در این مصاحبه اسرارآمیز، کردان بخشی از حرفهایش را زد و پشت پرده بسیاری از وقایع تاریخ انقلاب و چهره واقعی برخی افراد را برملا ساخت اما هرگز موفق به انتشار آن نشد و پیش از انتشار بخش اصلی آن با دار فانی را وداع گفت، ضمن آن که بخش نخست مصاحبه نیز اکنون در آرشیو ایرنا یافت نمی شود…

سرنوشت عجیب رمان ناتمام درباره علی کردان

همان طور که مصباح راد در وبلاگ خود نوشته یک نویسنده دیگر نیز همزمان در حال نوشتن رمانی درباره علی کردان بود، رمانی که بخش اعظم آن نوشته شده بود و ناگهان ناپدید شد! نام نویسنده رمان ناتمام: محمدرضا تقوی فرد…

شاید روزی ناگفته های این رمان منتشر شود، رمانی به نام “آخرین ماموریت دشوار”!

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: