تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۴/۱۰ - ۰۲:۱۱ کد مطلب 62247

لاوروف فردا وین را ترک می‌کند

وزیر امور خارجه روسیه فردا وین را ترک خواهد کرد.

به گزارش میدان 72، “سرگی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه فردا محل مذاکرات هسته‌ای را ترک خواهد کرد.

وزیر امور خارجه روسیه پیشتر اعلام کرد که پیشرفت در مذکرات هسته‌ای میان ایران و گروه1+5 حاصل شده و بحث درباره برخی مسایل فرآیندی همچنان ادامه دارد.

وی در نشست خبری در حاشیه مذاکرات هسته ای بین ایران و گروه 1+5در وین گفت: موضوع تحریم ها علیه ایران به طور مستقل بین ایران و واشنگتن و اتحادیه اروپا بررسی می شود.

وزیر خارجه روسیه در مصاحبه با اسپاتنیک تصریح کرد که توافقنامه نهایی در خصوص برنامه هسته ای ایران باید در شورای امنیت سازمان ملل تصویب شود.

لاوروف در ادامه افزود: اگر توافقنامه ایران نیاز به قطعنامه شورای امنیت داشته باشد، این کار باید انجام شود.

امروز 30 ژوئن (9 تیر) است، روزی که ضرب‌الاجل دستیابی به توافقی هسته‌ای بین ایران و گروه 1+5 به پایان می‌رسد. اما در هتل پاله‌کوبورگ، محل مذاکرات هسته‌ای،‌ دیدارها در بالاترین سطح ادامه دارد و هیچ نشانه‌ای از پایان گفتگوها نیز دیده نمی‌شود.

خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس خبر داد که  مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 تا 7 جولای (سه‌شنبه 16 تیرماه) تمدید شد.

در روزهای آتی مذاکره‌کنندگان گفتگوها درباره مواد اختلافی چون چگونگی رفع تحریم‌ها، PMD یا همان ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران، تحقیق و توسعه هسته‌ای در کشورمان و برخی موارد گفتگو خواهد کرد تا ببینند آیا می‌توانند به توافقی درباره این موضوعات دست یابند یا به زمان بیشتری نیاز است.

دیپلمات‌های کشورمان بارها اعلام کرده‌اند که اگرچه تمرکزشان بر پایان یافتن مذاکرات در ضرب‌الاجل تعیین شده است اما دستیابی به توافق خود مهمتر از زمان است و مذاکرات تا زمان دستیابی به چنین توافقی ادامه خواهد یافت.

امروز علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، هم به‌همراه ظریف به وین آمد، اقدامی که به‌گفته وزیر امور خارجه کشورمان نشان از جدیت ایران در فرآیند مذاکرات دارد. همتای صالحی،‌ ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا، هم اکنون در وین حضور داد و پیش از مذاکرات رسمی با حضور در اتاق صالحی برای وی آرزوی بهبودی هرچه سریع‌تر کرد.

علاوه بر ظریف و کری،‌ سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، هم امروز (سه‌شنبه)، به وین آمد و به ملاقات با وزیر ایرانی رفت. وزرای خارجه اروپایی نیز که به‌مانند ظریف یکشنبه وین را ترک کرده بودند طی روزهای آتی به مذاکرات خواهند پیوست تا همان‌گونه که فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی بیان کرده،‌ در صورت پیشرفت در مذاکرات و تدوین متن “آن را نهایی سازند”.

گزارش‌ها نشان می‌دهند آمریکایی‌ها با زیر پا گذاشتن برخی از اصولی که در تفاهم لوزان (13 فروردین) پذیرفته بودند طی روزهای گذشته سعی داشته‌اند محدودیت‌های جدیدی را به تیم مذاکره کننده کشورمان بقبولانند، اقدامی که با پاسخ قاطع و منفی دیپلمات‌های ایرانی مواجه شده‌ است.

منبع:تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: