تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۴/۱۰ - ۰۲:۰۹ کد مطلب 62248

اتحادیه اروپا تعلیق تحریم‌ها علیه ایران را ۷ روز تمدید کرد

اتحادیه اروپا با هدف ایجاد زمینه برای پیشبرد مذاکرات، تعلیق تحریم‌ها علیه ایران را ۷ روز تمدید کرد.

به گزارش میدان 72 نقل از اسکای نیوز، اتحادیه اروپا تعلیق تحریم‌ها علیه ایران را 7 روز تمدید کرد.

اتحادیه اروپا این اقدام را با هدف فراهم کردن زمینه برای پیشبرد مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 اتخاذ کرده است.

امروز 30 ژوئن (9 تیر) است، روزی که ضرب‌الاجل دستیابی به توافقی هسته‌ای بین ایران و گروه 1+5 به پایان می‌رسد. اما در هتل پاله‌کوبورگ، محل مذاکرات هسته‌ای،‌ دیدارها در بالاترین سطح ادامه دارد و هیچ نشانه‌ای از پایان گفتگوها نیز دیده نمی‌شود.

تمدید دست‌کم چندروزه مذاکرات قطعی است و در روزهای آتی مذاکره‌کنندگان گفتگوها درباره مواد اختلافی چون چگونگی رفع تحریم‌ها، PMD یا همان ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران، تحقیق و توسعه هسته‌ای در کشورمان و برخی موارد گفتگو خواهد کرد تا ببینند آیا می‌توانند به توافقی درباره این موضوعات دست یابند یا به زمان بیشتری نیاز است.

دیپلمات‌های کشورمان بارها اعلام کرده‌اند که اگرچه تمرکزشان بر پایان یافتن مذاکرات در ضرب‌الاجل تعیین شده است اما دستیابی به توافق خود مهمتر از زمان است و مذاکرات تا زمان دستیابی به چنین توافقی ادامه خواهد یافت.

امروز علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، هم به‌همراه ظریف به وین آمد، اقدامی که به‌گفته وزیر امور خارجه کشورمان نشان از جدیت ایران در فرآیند مذاکرات دارد. همتای صالحی،‌ ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا، هم اکنون در وین حضور داد و پیش از مذاکرات رسمی با حضور در اتاق صالحی برای وی آرزوی بهبودی هرچه سریع‌تر کرد.

علاوه بر ظریف و کری،‌ سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، هم امروز (سه‌شنبه)، به وین آمد و به ملاقات با وزیر ایرانی رفت. وزرای خارجه اروپایی نیز که به‌مانند ظریف یکشنبه وین را ترک کرده بودند طی روزهای آتی به مذاکرات خواهند پیوست تا همان‌گونه که فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی بیان کرده،‌ در صورت پیشرفت در مذاکرات و تدوین متن “آن را نهایی سازند”.

گزارش‌ها نشان می‌دهند آمریکایی‌ها با زیر پا گذاشتن برخی از اصولی که در تفاهم لوزان (13 فروردین) پذیرفته بودند طی روزهای گذشته سعی داشته‌اند محدودیت‌های جدیدی را به تیم مذاکره کننده کشورمان بقبولانند، اقدامی که با پاسخ قاطع و منفی دیپلمات‌های ایرانی مواجه شده‌ است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: