تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۴/۱۱ - ۱۷:۳۲ کد مطلب 62609

به دلایل زیر تحریم ها را برنخواهند چید ؟

“هنری کیسنجر درسال ۲۰۰۹، هنگامیکه فرمانده عالی “ناتو” بودم به من گفت : “هر راه حل تنها یادآوری ورود به مشکل بعدیست برای پیشگیری ازآن “. و اگر ما نتوانیم قضیه ی هسته ی را با ایران حل کنیم ، مشکلات بزرگ آینده نیز در برابر ملت بلندپرواز (ایران)، که به تامین مالی و ثروث کافی رسیده باشد حل نخواهد شد.

به گزارش سرویس بین الملل میدان ۷۲، بازگشت امپراطوری پارس: چرا غرب باید از بلندپروازی های اقلیمی ایران نگران باشد؟

نویسنده جیمز استافریدس

James Stavridis

جیمز استافریدس فرمانده بازنشسته نیروی دریایی ایالات متحده و ناتو فرمانده عالی ناتو که اکنون به عنوان رئیس آموزشکده “فلچر “حقوق و دیپلماسی در دانشگاه تافتس است.

مقدمه : غربی ها آنقدر بر “پروژه ایران هراسی” و “ایرانو فوبیا “کار کرده اند که دیگر به باور خودشان آمده که وضع اینچنین است و اکنون فرمانده سابق نیروی دریائی ایالات متحده و ناتو به صراحت از برداشتن تحریم ها علیه ایران وحشت دارد و توصیه های غیر اخلاقی اش را در مقاله زیر به دولتمردان کشورش بخوانید!

جیمس استافریدیس – فورین پلیسی

عناوین: ایران قدرتمند با رهبری کاریزماتیک سعى بر توسعه ی گستره کشورش را دارد، ایران به اقدامات خود بر هیمنه و تسلط بر مجموعه ی گسترده از پایتخت های کشورهای اقلیمی از بغداد تا بیروت ادامه داده است، طرق تجارت باز شده، و از این مسیر ثروث در حال بیرون زدن و سرازیر شدن بسمت مردم آن کشور است، و این روند می تواند ماجراجوئی های ایران را دامن بزند. آیا این عناوین آشنا نیست؟

در واقع، این عناوین از زمان تأسیس امپراتوری فارس از حوالی ۲۵۰۰ سال قبل از سوی کورش ( یا سایروس “سیروس”) بزرگ تاکنون مطرح بوده است و این إمپراطوری در زمان خود بر ۴۰ درصد از ساکنین جهان پادشاهی می کرد و این بالاترین آمار از نظر حجم تحت پوشش بوده است که یک امپراتوری در طول تاریخ گستره سیاسی داشته است و امپراتوری فارس از مناطق مشرف بر شرق دریای مدیترانه تا ساحل خلیج فارس امتداد داشته است، که این محدوده در امروز شامل لیبی، بلغارستان، ترکیه، مصر، سوریه، لبنان، عراق، عمان، امارات متحده عربی، خود ایران و افغانستان می شده است.

ما مایل نیستیم که حتی به موضوع امپراتوری ایران امروز فکر کنیم، اما چاره ی نیست. ایرانی ها این کار را مطمناً انجام خواهند داد.
در واقع، این امر نسج یافته در ژن ملی و آینده نگری فرهنگی آنان نهفته است و ما سخت نیازمند تصمیم سازی در خصوص کیفیت تعامل با واقعیت توسعه دامنه نفوذ ژئوسیاسی ایران هستیم، که توسعه ی این نفوذ فقط به محض برداشته شدن تحریم ها شدت خواهد گرفت.

و استراتژی ژئوسیاسی تهران، بر اعتقادات شیعی بعنوان یک جنبش دینی تکیه داشته، و همچنین بصورت مستقیم همواره در کتب سه امپراتوری اول پارس که حدوداً هزار سال طول کشید ترسیم گردیده و به آن اشاره شده است که ایران برای تسلط اقلیمی، و دراختیار داشتن دامنه نفوذ گسترده جهانی و توسعه مرکز قدرت ذاتی خود بین شرق و غرب، که نه بعنوان” پُل ” بلکه بعنوان قدرت پایه در این میانه بشمار آید تلاش داشته و خواهد داشت.
در زمانیکه غرب به قضایای مهم در حوزه سعی ایران برای دستیابی به سلاح کشتار جمعی توجه خود را معطوف کرده است و تلاش دارد بشکلی صحیح این قضایا را از منظر دیپلماسی حل کند، درکنار آن ما باید درک تامه ی از بلند پروازی های امپرطوری ایران، و چگونگی دستیابی ایران به بخش بزرگی از این آرزو بلافاصله پس از لغو تحریم های اقتصادی داشته باشیم.

و اکنون فقط با نظری اجمالی و سریع پیرامون منطقه خاورمیانه می توان مىزان قدرت ایران امروز علی رغم تحریم های اقتصادی شدید را دریافت . در حقیقت، ایران با موفقیتی عمیق بر سیاست پایتخت چهار کشور منطقه نفوذ و تسلط یافته است، و ایران درکابل، و بحرین. مراکز ثقلی نیز دست یافته است و اگر تحریم ها علیه این کشور برچیده شود چه اتفاقی می افتد؟

نویسنده می پرسد پس ما باید چکار کنیم؟

۱: ما به هم پیمانان خود اطمینان می دهیم که شرایط آنان را درک کرده و فعالیت های ایران را تحت نظر داریم و از جهت اسلحه با تکنولوژی عالی و مربی و مشاوران متمرکز در منطقه و توزیع و حضور دائم واحدهای نطامی آمریکا و حمایت سیاسی از آنها در مقابل ایران کاملا با آنها هماهنگ می مانیم .

۲: همکاری تنگاتنگ در فضای مجازی و اینترنت و جنگ سایبری با هم پیمانان عرب و اسرائیل .

۳: واشنگتن تلاش مضاعفی را در خصوص جمع آوری اطلاعات با کمک جاسوسان علیه ایران معمول نماید .

۴: غرب نیازمند به حفظ کانال باز برای گفتگو با ایران است و این روند را باید فعالترکند “تابه پاسخ سئوال های اساسی خود” دست یابد؟

هنری کیسنجر درسال ۲۰۰۹، هنگامیکه فرمانده عالی “ناتو” بودم به من گفت : “هر راه حل تنها یادآوری ورود به مشکل بعدیست برای پیشگیری ازآن “. و اگر ما نتوانیم قضیه ی هسته ی را با ایران حل کنیم، مشکلات بزرگ آینده نیز در برابر ملت بلندپرواز (ایران)، که به تامین مالی و ثروث کافی رسیده باشد حل نخواهد شد، نه تنها به آرزوهای واضح و روشنی در سطح منطقه، بلکه در عرصه جهانی نیز به آرزوهای خود دست خواهد یافت. اینرا گفتم منتظر باشید!

تهییه و ترجمه: عبدالمجید اورا – نجوای کنگان

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: