تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۴/۱۴ - ۱۳:۰۲ کد مطلب 62826

بازخوانی رسوائی آمریکا و غرب در بازرسی های شیطنت آمیز و تکرار آن برای ایران

ریتر، بازرس سابق سلاح کشتار جمعی سازمان ملل متحد در عراق، بار دیگر با استفاده از تجارب گذشته خود متوجه شد که کاخ سفید با بزرگ نمائی از برنامه اتمی ایران و سلاح اتمی در آن کشور، ایران را در مرکز هدف خود قرار داده و همان امور سابق در مورد عراق بار دیگر در محل اجرا برای ایران قرار دارند.

به گزارش سرویس بین الملل میدان۷۲، حدوداً ۱۹ ماه پیش بود که جریان مذاکرات هسته ی کشورمان وارد مرحله ی تازه ای شد و گرچه قبل و بعد از این مذاکرات اندیشمندان و پژوهشگران غربی و شرقی بسیاری در نحوه ی مذاکرات و اصل اتهام زنی و امتیاز گیری غرب بویژه آمریکا هشدارهای لازم را داده اند اما ضرورت دارد بار دیگر بر اساس آرشیو دقیق موجود و مستند از قطعنامه های شورای امنیت بیانیه و جلسات سازمان ملل و آژانس هسته ای و گزارش مذاکرات جاری و سابق و بازرسی ها و نظرات پژوهشگران بی طرف بین المللی سیر تحولات دیدگاه غرب نسبت به دستیابی به انرژی هسته ای در کشورمان را در مقایسه با سایر کشور ها مورد بازخوانی و مطالعه علمی قرار دهیم.
با توجه به سیر مذاکرات و قطعنامه های شورای امنیت ، تهدیدها و اظهارات دولتمردان آمریکا و شرکاء… بنظر می رسد که در مقام مقایسه در موارد مشابه بسیاری شرایط وضعیت پرونده هسته ای کشورمان در حالت فعلی با همان چوبی رانده می شود که بر سر سایر کشورها منجمله کشور عراق از دهه ی نود میلادی فرود می آمد.
در این زمینه کتب و مقالات و گزارشات زیادی را می توان معرفی کرد و در این عرصه به عمق واقعیت های موجود دست یافت ذیلاً مواردی را جهت تبین موضوع مطرح می نمایم:

آغاز ماجرای عراق: شورای امنیت با قطعنامه ۶۸۷ (۱۹۹۱) تا ۱۵ روز بعد، عراق را ملزم کرد تا به مدیر کل آژانس اتمی طی گزارشی همه سایت ها و کمیت و انواع مواد در اختیار را همراه با آغاز عملیات بازرسی فوری از تاسیسات اعلام شده و اعلام نشده بر اساس نظر کمیسون خاص، که آژانس نیز پس از ۴۰ روز جمع بندی گزارش ها را به شورای امنیت ارائه کند.

عراق چند بار بازدید از اردوگاهها و پایگاههای نظامی را رد کرده است و در چند مورد بازدید سرزده از یک پایگاه نظامی و عکس برداری از آن باعث ایجاد حواشی بسیاری شده است. ( گزارش آژانس آوریل ۱۹۹۲)

میانه ی ماجرا: بیانیه آژانس اتمی( ۱۹۹۸/۶۹۴) : در بازدیدهای کارشناسان ما از تاسیسات مورد نظر درعراق ” نشانه ای ” از تجهیزات ممنوعه یا مواد یا فعالیت های مرتبط مشاهده نگردیده است اما این وضعیت بمثابه بیان “عدم وجود” فعالیت پنهانی اتمی در عراق نیست ؟!

پایان ماجرا: کشتار و قتل عام مردم عراق. «عراق یک تهدید هسته ای در حال حاضر است.


نام کتاب “عراق محرمانه” : داستان ناگفته توطئه برای تضعیف اطلاعات سازمان ملل متحد و سرنگونی صدام
نویسنده: اسکوت ریتر
Front Cover
ریتر اسکوت افسر نیرو دریائی سابق آمریکاست که سازمان سیا از او خواسته بود سکوت کند و جلوی زبانش را بگیرد. پس از جنگ سال ۱۹۹۱ خلیج فارس، بعنوان کمک بازرس سلاح سازمان ملل متحد به عراق رفت و خود را در مرکز یک بازی خطرناک بین رژیم عراق و ایالات متحده قرارداد. ریتر می خواهد در این کتاب نشان دهد که واشنگتن در خلع سلاح تنها علاقه مند بکار گیری عامل جاسوسی و ضد جاسوسی به عنوان یک ابزار برای دستور کار خود است.
ریتر و تیم او مصمم به پیدا کردن حقیقت در مورد سلاح های عراق کشتار جمعی (WMD) بودند و سازمان سیا نیز به همان اندازه مصمم به متوقف کردن آنها بود. در حقیقت، آنچه که ما اکنون می دانیم، این است که عراق در حال بازی یک بلوف مرگبار بود و در واقع هیچ سلاح های کشتار جمعی در اختیار آنها نبود. اما این امر در امریکا برای تغییر رژیم از خط خارج شده عراق یک نمودار محرمانه ترسیم شده بود که بازگشتی نداشت.
ریتر به ما نشان می دهد که جهان سراسر فریب و خیانت است، که در آن همه چیز به نظر گروهی از کاراکتر های موساد، MI6 و CIA ، وابسته است که آنها به طور دائم با بحث های جاری در مورد سلاح کشتار جمعی سرنوشت عراق را تحت تاثیر قرار دادند.
“ریتر” بازرسی که ده سال در عراق فعالیت کرده بوده و هیچ چیزی را نیافته بود. با صداقت واقعیت ها را گفت و نوشت.

یاداشت داوننگ استریت، نیز بر عدم وجود اسلحه کشتار جمعی در عراق بعد از اشغال دلالت دارد.
عنوان کتاب ” نوع دیگری از جنگ ” : تحریم های سازمان ملل علیه رژیم عراق » براساس اتفاقیه لاهه در سال ۱۹۰۷ هرگونه مجازات اقتصادی علیه هر کشوری که بسبب آن مردم آن کشور در قبال آن قضیه ی مسئولیتی ندارند و شهروندان آن کشور به دردسر افتند ممنوع است.
Front Cover
نوع دیگری از جنگ: تحریم های سازمان ملل علیه رژیم عراق
“هانز فون اسپونیک ” هماهنگ کننده کمک های انسانی عراق در برنامه نفت مقابل غذا قبل از اشغال عراق بود او با شک و تردیدی که از نحوه فعالیت (و غیر اخلاقی بودن تحریمها ) بعنوان وسیله ای جهت تحمیل تصمیم های سیاسی در قرن ۲۱ داشت بعنوان اعتراض با یا آوری قرارداد لاهه ۱۹۰۷ درممنوعیت تحریم اقتصادی علیه مردم یک کشور از سمت خود استعفا کرد.

جنگ علیه عراق: چیزهائی که تیم بوش نمیخواهند شما آنها را بدانید.
ویلیام ریورس پیت در این کتاب می نویسد: چگونه جهان غافل شد، و اشتبای فاحش نو محافظه کاران را نادیده گرفت.
Front Cover
بوش علت شکست در عراق را بر اثر” اطلاعات بد گروههای جاسوسی می داند.” گروههای که به هر جا خواستند بدون موانعی سرک کشیده و بازرسی کردند. آیا این مجموعه های اطلاعاتی شایستگی آنرا دارند که امنیت کشور خود را در آینده تامین کنند و ما از عملکرد آنان خیالمان راحت باشد؟
تحلیل همانند این کتاب و سایر نوشته های ریتر در خصوص اسلحه ی کشتار جمعی عراق را می توانید در کتابهای “رولف ایکوس” و “هانز فون اسپونیک” نیز ببینید .
بر اساس اسناد و شواه موجود اوباما دنباله رو سیاست های و مجری یاداشت های بوش است.
آژانس هسته ای گزارش وجود سلاح های هسته ای درعراق را نفی کرد.
http://www.washtimes.com/national/20020927-500715.htm9-30-1998

نام کتاب : هدف ایران است.
حقائق از تلاش های کاخ سفید برای تغییر نظام در ایران
سپتامبر ۲۰۰۶
Target Iran: The Truth About the White House's Plans for Regime Change by Scott Ritter - from ExtremelyReliable and Biblio.com
ریتر، بازرس سابق سلاح کشتار جمعی سازمان ملل متحد در عراق، بار دیگر با استفاده از تجارب گذشته خود متوجه شد که کاخ سفید با بزرگ نمائی از برنامه اتمی ایران و سلاح اتمی در آن کشور، ایران را در مرکز هدف خود قرار داده و همان امور سابق در مورد عراق بار دیگر در محل اجرا برای ایران قرار دارند.
این کتاب “با ارزیابی گزارش های آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا ” در خصوص مخمصمه ایران و سیاست تغییر نظام ایران بوسیله بوش و امکانات ایران در تهدید منافع و امنیت ملی آمریکا را مورد مطالعه و بررسی قرار داده است . سکوت ریتر وسیمور هیرش در اتحادیه فرهنگ اخلاقی نیویورک در سال گذشته سیاست خارجی آمریکا در خصوص عراق، و اخیرا ایران در ۱۶ اکتبر، مورد بحث گفتگو قرار داده اند که در سال ۲۰۰۶ این کتاب حاصل آن بوده است.

نتیجه: اکنون برماست که با توجه به ثبت تاریحی وقایع ناگوار در دوران معاصر حاصل از نقش آژانس انرژی هسته ای و شورای امنیت و کمیته های مختلف سازمان ملل و دول غربی نسبت به برنامه های مسالمت آمیز هسته ای سایر کشور ها و اعمال انواع فشارها و تحریمها و جنایت ها در این عرصه مطالعات جدی و بررسی مفیدی بر روی منابع در دسترس داشته باشیم.

تهیه و ترجمه: عبدالمجید اورا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: