تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۴/۱۳ - ۱۷:۳۲ کد مطلب 62922

باید و نباید‌های روزه داری برای بیماران دیابتی

باید و نباید‌های روزه داری برای بیماران دیابتی کشور در نشست خبری دیابت و رمضان تشریح شد

به گزارش میدان72 سعید کلباسی متخصص غدد در نشست خبری دیابت و رمضان اظهار داشت: در گذشته دیابت در دو نوع شناخته شده بود ولی امروز دیابت به ۴ نوع تقسیم می‌شود؛ از جمله دیابت نوع یک که بیشتر کودکان و نوجوانان را در بر می‌گیرد و باید انسولین تزریق شود.

وی ادامه داد: ۹۰ درصد بیماران دیابتی نیز دچار دیابت نوع ۲ می‌شوند که بیشتر افراد میانسال و از سنین ۴۵ سال به بالا را می‌گیرد و غالبا کسانی که سابقه خانوادگی مثبت در زمینه دیابت دارند و همچنین فعالیت کم بدنی و اضافه وزن دارند دچار این نوع دیابت می‌شوند که در مجموع ۸.۵ درصد جوامع به این دیابت مبتلا هستند.

کلباسی در ادامه به دیابت بارداری و همچنین دیابت نوع چهارم که همان دیابت ثانویه است که در اثر جراحی و یا مصرف کورتون افراد به آن مبتلا می‌شوند گفت: بر این اساس امروزه در کشور ما ۱۳ درصد جمعیت یزد دچار دیابت هستند و در خاورمیانه نیز ۴۰ درصد بالغین کشور کویت دیابت دارند، در نهایت یک آماری بین ۸ تا ۹ درصد جوامع دچار بیماری دیابت هستند که خوشبختانه تمام درمان‌هایی که در خارج از کشور برای دیابت صورت می‌پذیرد در ایران وجود دارد ولی بهترین درمان دیابت کنترل بیماری است.

این متخصص غدد با اشاره به یکی از گفته‌های مهم پروفسور جاسلین از مطرح‌ترین صاحب‌نظران دیابت در دنیا عنوان کرد: این دانشمند بزرگ عنوان می‌کرد که آموزش خود درمان است و اثر آموزش بر روی درمان بسیار بهتر از آن است که یک بیمار بخواهد به یک پزشک خوشنام مراجعه کند. بنابراین امیدواریم سیستم‌های بیمه‌ای آموزش را سرلوحه فعالیت‌های خود قرار دهند و بعد به موارد درمان بیمار بپردازند. همچنین پزشکانی هم که می‌خواهند در رشته دیابت فعالیت کنند بهتر است آموزش‌های لازم را در انجمن دیابت ایران فرا گیرند.

وی در ادامه با توضیح درباره اینکه در زمینه درمان بیماران هیچ فرقی بین داروهای ساخت ایران و خارجی وجود ندارد، عنوان کرد: روزه گرفتن برای افرادی که دچار بیماری هستند یک فعل حرام به حساب می‌اید بنابراین بر اساس شرعیات نیز این افراد می‌توانند قضای روزه‌های خود را با توجه به گرمای کنونی، در فصل زمستان بگیرند.

کلباسی تصریح کرد: امروزه انسولین‌های جدیدی ساخته شده است که بیماران دیابیتی می‌توانند بعد از تزریق پس از افطار تا زمان سحر کنترل قند خون آنان به صورت منظم صورت پذیرد. همچنین بیماران دیابتی نوع ۲ نیز اگر آموزش لازم را فرا گرفته باشند می‌توانند با استفاده از انسولین‌های جدید روزه بگیرند ولی این مسئله برای همه دیابتی‌ها مصداق ندارد.

این متخصص غدد با تاکید بر ضرورت فرا گرفتن آموزش‌ها و مراجعه به پزشک ۳ ماه قبل از روزه‌داری خاطر نشان کرد: کسانی که عوارض دیابت دارند و یا داروهای متعددی مصرف می‌کنند نباید روزه بگیرند. بنابراین روزه گرفتن برای بیماران دیابتی باید در یک شرایط خاصی صورت پذیرد.

در ادامه نشست خبری دیابت و رمضان، خانم مهندس رجب مشاور تغذیه بیماران دیابتی نیز در توضیحاتی عنوان کرد: یک بیمار دیابتی در صورتی که پزشک وی اجازه روزه گرفتن داده باشد و قند خون بیمار نیز تحت کنترل باشد طی یک پروسه تغذیه‌ای می‌تواند با رعایت تغذیه مناسب روزه بگیرد. از جمله اینکه بیماران دیابتی نباید غذای بسیار چرب و شیرین مصرف کنند.

وی ادامه داد: البته تغذیه افراد سالم و بیماران دیابتی تفاوتی ندارد بلکه بیشترین اهمیت در بیماران دیابتی آن است که اضافه وزن پیدا نکنند و در زمان روزه‌داری دچار یبوست نشوند و غذاهایی مصرف کنند که زودهضم نباشد.

این مشاور تغذیه بیماران دیابتی خاطر نشان کرد: بیماران دیابتی باید یک ساعت و نیم بعد از افطار میوه مصرف کنند. قند خونشان نیز دو ساعت بعد از افطار چک شود. از سبزیجات بسیار استفاده کنند. خوراکی‌های شیرین مانند زولبیا و شله‌زرد مصرف نکنند و حتی چای زیاد و نوشیدنی‌های کافئین‌دار نیز ننوشند ولی می‌توانند آب بسیار بنوشند. از مصرف غذاهای پرادویه نیز خودداری کنند و بیشتر غذاهای پر فیبر، کم‌چرب و دارای نشاسته مصرف کنند. بنابراین توصیه می‌شود پروتئین را در سحر مصرف کنند و از مصرف انواع سوب‌ها نیز بجز سوب‌هایی مانند پای مرغ و قلم خودداری کنند.

منبع:فارس

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: