تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۴/۱۳ - ۱۹:۰۱ کد مطلب 62995

حذف IP نسخه چهار، سه سال زمان می‌برد

مدیر کل مدیریت یکپارچه شبکه ملی اطلاعات سازمان IT گفت: برای گذر از IPv۴ به IPv۶ باید تغییرات زیادی انجام گیرد و از این رو، دو سه سال طول می‌کشد تا کم‌کم IPV۴ حذف شود.

به گزارش میدان 72، بهنام ولی‌زاده با بیان اینکه برای گذر از IPv۴ به IPv۶ باید تغییرات زیادی انجام گیرد، اظهار کرد: این تغییرات در حد شبکه ارتباطی نیست بلکه دیتاسنترها، هاست‌ها و تمام نرم‌افزارهای تحت وب باید این تغییرات را همزمان پشتیبانی کنند.

مدیر کل مدیریت یکپارچه شبکه ملی اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیان این مطلب گفت: از این رو، دو سه سال طول می‌کشد تا کم‌کم IPV۴ حذف شود.

وی افزود: کار در بحث زیرساخت ارتباطی ساده‌تر است و تقریباً تجهیزاتی که در چند سال گذشته توسط اپراتورها اعم از شرکت ارتباطات زیرساخت، شرکت مخابرات ایران و شرکت‌های مخابرات استان‌ها، اپراتورهای PAP و اپراتورهای همراه خریداری، نصب ‌و راه‌اندازی شده است یعنی بیش از ۹۰ درصد تجهیزات قابلیت پشتیبانی دارند و کمتر از ۱۰ درصد تجهیزات قدیمی ممکن است، نتوانند پشتیبانی کنند.

ولی زاده دشوارترین بخش مهاجرت را نرم‌افزاری برشمرد و گفت: مشکل اینجاست که اکثر نرم‌افزارهای کاربردی اداری مثل سیستم برنامه‌ریزی، مالی، نیروی انسانی، تردد و غیره که تحت وب و داخلی هستند، پشتیبانی نمی‌کنند و با این تغییر، دیتاسنترها و نرم‌افزارهای تحت شبکه باید مهاجرت کنند.

او با بیان اینکه مهاجرت کامل و یک دفعه با توجه به موضوع فوق امکان ندارد، تصریح کرد: از این رو، باید به صورت دو پشته‌ای (Dual Stack) جلو رفت و همزمان هم IPv۴ و هم IPv۶ پشتیبانی کرد.

وی گفت: امسال کار شروع شده و کم‌کم شبکه را تغییر می‌دهیم و در دو سال آتی پشتیبانی همزمان خواهیم داشت.

ولی زاده با اشاره به تناسب سرمایه‌گذاری به نسبت بازدهی ادامه داد: فناوری این حوزه روز به روز در حال تغییر است و باید متناسب با تغییرات آن جلو رفت و نباید به گونه‌ای سرمایه‌گذاری کرد که عملاً بعدها بی‌فایده باشد.

وی از تصویب دستورالعملی در شورای عالی فناوری اطلاعات کشور در سال گذشته خبر داد و افزود: طبق این برنامه هیچ دستگاهی اجازه خرید تجهیزات و نرم‌افزارهایی که IPv۶ را پشتیبانی نکنند، ندارد.

وی در عین حال از برخی شرکت‌های تولیدکننده نرم‌افزارهای داخلی یاد کرد که کار در این خصوص را شروع کرده و امکان دارد تا یکسال دیگر بتوانند محصولی عرضه کنند که IPv۶ را هم پشتیبانی کند.

منبع: الف

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: