تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۴/۱۵ - ۱۵:۴۵ کد مطلب 63253

عدالت از دیدگاه امیرالمومنین علی (ع)

هر چیزی سر جای خودش قرار بگیرد، نفس سر کش رام می شود و بر سر جای خود می نشیند. مال حلال در وجود مومن قوت عبادت او می شود و بعید نیست که غیر مومنین و غیر پرهیزکاران هر لقمه ای را چاشنی گناهان خود خواهند نمود .

میدان72/مجید قربان نیا: هر چیزی سر جای خودش قرار بگیرد، نفس سر کش رام می شود و بر سر جای خود می نشیند . مال حلال در وجود مومن قوت عبادت او می شود و بعید نیست که غیر مومنین و غیر پرهیزکاران هر لقمه ای را چاشنی گناهان خود خواهند نمود .
امیرالمومنین علی (ع) می فرمایند شما را سفارش می کنم به تقوا و نظم در کارهایتان. نظم از دیدگاه علی (ع) یعنی اینکه هر چیزی سر جای خودش قرار بگیرد. تعبیر امیرالمومنین علی (ع) بسیار ساده و بسیار واضح است و تفکر پیچیده نمی خواهد که روشن کند که مثلا جای کودک پنج ساله کودکستان است نه دانشگاه و استاد دانشگاه توانائی تدریس در مهد کودک را ندارد و بسیاری از این موارد متناقض که در طول تاریخ و حکومت های گوناگون وجود داشته است. پیامبر رحمت می دانست که مسند خلافت جایگاه عدالت است و تکیه بر جای بزرگان نتوان زد به گزاف. اینکه هر چیزی سر جای خودش قرار نداشته باشد مهمترین زمینه مبارزه با ظلم و جور را فراهم می آورد. قیام امام حسین (ع) نمونه بارز مبارزه با ظلم و بی عدالتی در تاریخ بشریت است. یزید و کارگزاران او افرادی فاسد و فاسق بودند که نا عادلانه بر مسند حکومت اسلامی جای گرفته بودند و اعتراض امام حسین (ع) به بی عدالتی نوعی انتظار است در جهت فرارسیدن حق و عدالت. این مسیر ادامه خواهد داشت تا آنکه هر چیزی سر جای خودش قرار بگیرد. مبارزه در این مسیر چه کوچک چه بزرگ به هر حال هر کس می تواند باید تلاش کند تا مسئول نالایق از کرسی مسئولیت خودش پائین کشیده شود و افرادی لایق مدیریت امور مردم را به دست گیرند. این مبارزه تا ظهور عدالت گستر جهانی ادامه خواهد داشت.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: