تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۴/۱۵ - ۱۶:۴۲ کد مطلب 63272

استراتژی ایران برای شکست دادن آمریکا

هیچوقت چالش های جدی به مجرد اینکه آمریکا قدم به خاک و دروازه ایران بگذارد تمام نخواهد شد؛ چون باید باقیمانده این سرزمین را هم به زانو در آورد و بار دیگر ایران به عامل استفاده از جغرافیا در این راستا علاقمندی نشان می دهد.

به گزارش سرویس بین الملل میدان72، از سال 2009 که باراک اوباما در منصب ریاست جمهوری قرار گرفت بطور مستمر تفکر آغاز حملات با بمباران هوائی بوسیله ایالات متحده برای ممانعت ایران در دستیابی به سلاح اتمی مرور می شد. و این رویکرد به طیف سیاسی خاصی در آن کشور اختصاص نداشت، اغلب قاطع تصمیم سازان سیاسی آمریکا و قانون گذاران و نخبه های سیاسی، از این موضع حمایت می کردند.

با همه ی این اوصاف، همگی متفق القول بودند ضربات بمباران هوائی علیه تاسیسات هسته ی ایران تنها تأثیر محدودی بر برنامه ی هسته ی ایران خواهد داشت. و اینگونه حملات فقط باعث تعویق افتادن احتمالی زرادخانه ی اتمی ایران برای سالهای معدودی می شود؛ ایران قادر خواهد بود دوباره تاسیسات اتمی خود را در زمان کوتاهی در پاسخ به اقدامات خصمانه ی آمریکا با رهائی از قید بند تحریم ها مجدداً ایجاد نماید و تنها راه جدی و قطعی منع ایران از دستیابی به سلاح اتمی اشغال این کشور مطرح شد، گرچه این راه حل از حمایت گسترده ای در داخل ایالات متحده برخوردار بود؛ ولی هیچگاه این گزینه برای هیچ مراقب و ناظر نظامی جدی اوضاع ایران تقریبًا عملی نبود.

بدون شک درد سرهای آمریکا پس از دو جنگ عراق و افغانستان مزید برعلت بود؛ و اضافه بر آن ماجرای به مراتب عمیق تر از آن وضعیت قبلی بود و ارتش آمریکا بخوبی میدانست که قادر نیست که ایران را بسرعت به زانو درآورد، آنهم با هزینه و تلفاتی پائین مانند آنچه که در عراق و افغانستان اتفاق افتاده بود. درواقع، ایران می توانست هزینه و خسارت سنگینی را به ارتش امریکا، حتى قبل از این اشغال تقریباً محال وارد کند و قدرت ایران در دفاع از خود در مقابله با اشغال آمریکا از محدوده جغرافیای بزرگش شروع می شد. و در این رابطه استرافور روشن می نویسد: “ ایران قلعه ی است که در سه جهت از کوههای صعب العبور احاطه شده، و از جهت چهارم به اقیانوس متصل است؛ و با وجود اراضی کویری در مرکز آن، بغایت شکست دادن ایران مشکل است “.

اشغال سرزمین های ساده تر برای کشورهای اشغالگر دائمًا بیشتر از این حیث \”مطلوبتر\” بنظر می رسد، گرچه حمل و نقل مهمات مورد نیاز در تهاجم خشکی آبی در وضعیت عادی هم بسیار مشکل است باید اشاره کرد. در دوره معاصر برای حمل و نقل دقت بسیار بالائی مورد نیاز است؛ ایالات متحده ترجیح می داد در اشغال نظامی ایران، همانند اشغال عراق در سال 2003 فقط از یک نقطه مرزی به عملیات مورد نظر دست بزند.

اما با بد شانسی در این خصوص گزینه های بسیار کمی در دسترس بود و در وهله اول، شروع به اشغال ایران از سمت غرب افغانستان، تفکر قابل قبول تری برای ارتش آمریکا که در انجا اردو زده بود بشمار می رفت. ولی متاسفانه، این روش نمی توانست راه حل نهائی خوبی باشد.

بویژه از نظر لجستیک، عملیات ایجاد قدرت نظامی عظیم دلخواه در غرب افغانستان، خود به تنهائی کابوسی حقیقی بشمار می رود، بخصوص هنگامیکه روابط آمریکا با روسیه مختل شده بود  و مهمتر از آن بستر نامناسب جغرافیائی منطقه مرزی أولًا سلسله جبال کوچک مشرف بر طول منطقه مرزی با ایران و ثانیاً جهت رسیدن به شهرهای اصلی ایران پس از عبور از مرزهای افغانستان نیازمند عبور از دو منطقه صحرائی بزرگ دشت لوت و دشت کویر می بودیم ….

اما مرزهای غربی ایران، مطلقاً مشوق خوبی برای ورود نظامی به خاک ایران نیست. در شمال غرب ایران با و جود ترکیه، که هم پیمان ایالات متحده در ناتو بشمار می رود، قبل از این هم آمریکا نتوانسته بود رضایت کامل ترکیه را در استفاده از خاک آن کشور برای اشغال عراق بگیرد و صرف نظر از این حقیقت، کوههای زاگرس، که مرزهای ایران و ترکیه و بیشتر نواحی مرز عراق را تحت پوشش دارد، هرگونه عملیات نظامی گسترده را خلال این مسیر فوق العاده سخت می کند.

تنها استثنای مرزی غرب ایران در جنوبی ترین نقطه غربی این کشور است، جائیکه دو رودخانه دجله و فرات بهم می پیوندند و گذرگاه آبی اروند را پدید آورده اند. مسیری که صدام حسین در تهاجم به ایران در دهه ی 80 انتخاب کرده بود و متاسفانه، همانطور که برای صدام اتفاق افتاد، این بخش از سرزمین ایران سرزمین باتلاق هاست و دفاع از آن ساده است. و علاوه برآن، پس از زمانی کوتاه که از این قسمت عبور کنید و به خاک ایران وارد شوید تازه نیروهای مهاجم به زاگرس می رسند.

با این اوصاف، این منطقه از زمانهای گذشته نقطه ضعف ایران محسوب می شده و یکی از علت های اینکه ایران روابط و نفوذ خود را در تشیع عراق و دولت بغداد توسعه می دهد همین است و بر همین اساس ایران تا حد بسیار چشمگیری در این راه موفق بوده است و توانسته است راه ورودی از عراق را بعنوان پایگاه احتمالی آمریکا در تهاجم به ایران از آن کشور ببندد.

پس از این تنها راه باقیمانده برای ایالات متحده در اشغال ایران، سواحل جنوبی است، که به طول 800 مایل تقریبا امتداد دارد. اما ایران برای پوشش این امر نیز حدود 25 سال تدارکات لازم را در دستور کار قرار داده است و دقیقاً بر دستیابی به اجرای توانمندی های استراتژیک برای ممانعت از ورود ایالات متحده به این منطقه تمرکز لازم را معمول داشته و اقدامات لازم را برپا داشته است و دراین راهبرد تعداد بسیار زیادی از موشک های دقیق زن، وقایق های تند رو، پهپادها، زیردریائی، مینها و تله های انفجاری را آماده بکارگیری در نبرد احتمالی علیه آمریکا کرده است .

دائمًا اینچنین خواهد ماند، ایران در دفاع ضمن بهره گیری ازعامل جغرافیا همانطور که در کتاب “انتقام جغرافیا”، نوشته رابرت کاپلان آمده است: سواحل ایران سراسر مملو از خلیج های کوچک، خورها و جزایری است که اماکن ممتاز و برجسته ای برای اختفاء قایق های تندرو و انتحاری بشمار می آیند. و این اماکن بویژه نقاط پر رونقی و مهمی برای پنهان کردن سیستمهای موشکی و بویژه زمین به زمین که قابل شلیک هستند قابل ملاحظه خواهد ماند.

درسال 2012، مرکز محاسبات استراتژیک و بودجه نظامی (CSBA) پیرامون امکان استفاده ایران از استراتژی A2/AD – ضد ایالات متحده گزارش داد:

“ ایران استراتژی ترکیبی را برای مواجه با عملیات نظامی آمریکا در خلیج فارس مهیا کرده است و این استراتژی (مخلوطی) امتزاجی از تاکتیکهای غیرنظامی و اسلحه پیاده نظام برخوردار از قدرتمندی پیشرو در عرصه ی تکنولوژیک است تا توانائی پیشگیری و متوقف کردن ارتش آمریکا در رسیدن به پایگاههای نظامی ایران را ساماندهی کرده باشد، و همچنین ابتکار عمل خود را در استفاده از مانور دهی در تنگه هرمز پیچیده تر از قبل کرده باشد. ممکن است ایران در اجرای استراتژی خود همه ی معیارهای جغرافیائی و سیاسی در منطقه خلیج فارس برای متوقف کردن فعالیت عملیات نظامی آمریکا بکار بندد و شاید این روش در جوهره ی صرف استراتژی موفق جنگی برای ایران نباشد، ولی مطمناً هزینه ی سهمگینی شامل خسارات و تلفات و طولانی کردن مدت دخالت نظامی را به آمریکا تحمیل می کند و این خود به تنهایی فرصتی را برای ایران خلق کرده تا “بدون نگرانی” به اظهار تنفر و اعمال خصومت خود با آمریکا ادامه دهد “.

هیچوقت چالش های جدی به مجرد اینکه آمریکا قدم به خاک و دروازه ایران بگذارد تمام نخواهد شد؛ چون باید باقیمانده این سرزمین را هم به زانو درآورد و بار دیگر ایران به عامل استفاده از جغرافیا در این راستا علاقمندی نشان می دهد، و با اینکه اکثر شهرهای اصلی ایران در نیمه شمالی این کشور متمرکز است حتی در بهترین شرایط تحرک نظامی سخت ترین چالش خواهد بود. در توضیح این نکته باید گفت : مساحت آن کشور یعنی: “ایران رتبه 17 از حیث حجم سرزمین بین کشورهای جهان را داراست. با مساحت 1684000 کیلومتر مربع، که در مجموع از کشورهای فرانسه، آلمان، هلند ،بلژیک ، اسپانیا و پرتغال  بر روی هم بزرگتر است“.

پس با وضعیت موجود، نیروهای آمریکائی حتی در بهترین شرایط به اقدام نظامی علیه ایران نمی توانند بپردازند و مهم اینکه در واقع، سپاه پاسداران ایران از زمانی طولانی به آموزش های گسترده در پروژه دفاع شهری، حملات چریکی و جنگ های نامنظم علیه نیروهای مهاجم آموزش لازم را ارائه کرده است. و این طرح در گفتمان دفاعی سپاه پاسداران ایران “دفاع موزائیکی” نامیده شده است و تلاشی مشترک میان سپاه پاسدارن، نیروهای بسیج و سایر نیروهای مسلح ایران بشمار می آید . که ” کونل ” این طرح را بشکل زیر تشریح کرده است:

“طرح دفاع “موزائیکی” به ایران اجازه می دهد تا نهایتاً با استفاده از عمق استراتژیک و جغرافیائی گسترده خود در تنظیم جنبش مسلحانه ضد نیروهای اشعالگر هرگاه که خطوط پشتیبانی تهاجم دشمن به داخل ایران پای بگذارد، در هر لحظه و هر بخش نیروهای ویژه سازماندهی شده از سوی سپاه پاسداران عملیات دشمن را به تنگنا و مخمصه بیاندازد. و نیروهای سپاه و بسیج با دیدن آموزش های لازم قبلی به ایجاد کمین در مسیر زرهپوش ها و هلیکوپترها و هواپیماهای دشمن خواهند پرداخت و شایان ذکر است که مانورهای مرتبط از سوی این نیروها در قالبی زنده و رزم جدی انجام شده است و این سبک رزمایش نشاندهنده این است که ایران عزم خود را جزم کرده تا بمحض اینکه نیروهای دشمن به شهری وارد شوند در آنجا نیروهای مهاحم را از همه قدرت جابجایی و تحرک و دستیابی به پشتیبانی هوایی محروم کند”.

موسسه ی اطلاعاتی و استراتژیک استرافور آمریکا (شنبه 20 /6 /2015)

گزارش بوسیله سایت: ناسیونال اینترست
National Interest

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: