تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۴/۱۵ - ۲۳:۲۶ کد مطلب 63414

نوبخت: هدفمندی قطعاً در برنامه ششم تکرار می‌شود

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی در ارتباط با اینکه آیا هدفمندی در برنامه ششم تکرار می‌شود یا خیر، گفت: یکی از بندهای سیاست‌های ابلاغی برنامه ششم در خصوص هدفمندی است، قطعاً در برنامه بعد هم این مورد تکرار می‌شود.

به گزارش میدان72 محمدباقر نوبخت در نشست خبری که به‌منظور تشریح سیاست‌های برنامه ششم ظهر امروز (دوشنبه) در سازمان مدیریت و برنامه ریزی برگزار شد، اظهار داشت: انتظار این است که جهت‌گیری برنامه ششم متفاوت‌تر از برنامه قبل باشد ولی قصدمان این نیست که در محیط بسته خودمان برای ارتقای جایگاه کشور از سال 95 تا 99 تصمیم بگیریم!

* مدل تهیه برنامه ششم تدوین شد

نوبخت با بیان “برای حرکت از وضع موجود به وضع مطلوب قصد داریم از ظرفیت‌های ایرانیان استفاده کنیم” افزود: سیاست‌های کلی برنامه ششم از سوی رهبر معظم انقلاب به قوا و سپس از سوی رئیس جمهور به این سازمان ابلاغ شد؛ مدل تهیه برنامه ششم یک دستورالعمل و نقشه راه از وضع موجود به وضع مطلوب برای دوره زمانی معین است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی ضمن اشاره به اینکه وضع موجود در سال 95 براساس پیشینه‌ای تعریف می‌شود که در برنامه‌های قبلی و شرایط قبلی وجود داشت، تصریح کرد: وضع مطلوب در سال 99 متأثر از هدف نهایی است که برای سال 1404 داریم. در سال 1404 اهدافی تعیین شده که همان اهداف راهبردی سند چشم‌انداز به ما می‌گوید در سال 99 کجا باید بایستیم.

نوبخت سیاست‌های کلی ابلاغی برنامه ششم و دیگر سیاست‌های تعیین شده توسط مقام معظم رهبری را بیانگر وضع مطلوب کشور در سال 99 دانست  و گفت: رشد اقتصادی اولین بند از سیاست‌های ابلاغی در برنامه ششم است که باید آن را در دستور کار قرار دهیم، البته باید متناسب با رشد منبع تعیین شود. دستیابی به رشد 8 درصد نیازمند سازوکارهای مختلف از جمله منابع مالی کافی است.

* رشد 8درصدی چقدر منابع می‌خواهد؟

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی ضمن اعلام “بالغ بر یک‌هزار و 63هزار میلیارد تومان برای تحقق رشد 8درصدی نیاز داریم” گفت: در خوشبینانه‌ترین شرایط 600هزار میلیارد تومان را باید از منابع داخلی و منابع خارجی تهیه کنیم.

وی در ادامه این را هم گفت که با رفع تحریم‌ها فرایند جدیدی در کشور آغاز می‌شود و این برنامه باید ظرفیت مناسب برای بهره‌مندی از آن شرایط را هم در نظر بگیرد.

* لایحه جدا برای احکام تکراری برنامه ششم به مجلس می‌رود

نوبخت با بیان “در نظر داریم تمام احکامی را که در چارچوب سیاست‌های ابلاغی برنامه ششم وجود دارد و در برنامه‌های قبلی نیز وجود داشته است، در قالب لایحه‌ای جداگانه برای تصویب به مجلس ارائه دهیم” گفت: مشابه این کار را در سال جاری برای بودجه هم انجام دادیم.

این عضو کابینه دولت یازدهم ضمن اشاره به اینکه ازآنجایی که سال 95 سال نخست اجرای برنامه ششم است باید بودجه این سال نیز در چارچوب این برنامه نوشته شود، تصریح کرد: میزان رشد بودجه 95 با اقتضای واقعیت‌ها خواهد بود.

وی با تأکید بر “قطعاً نمی‌توانیم رشد متوسط 8 درصد را از همان اول از 3 به 8 درصد برسانیم” گفت: باید برنامه ششم از سال اول در راستای دستیابی به رشد 8درصدی حرکت کند، البته با توجه به منابعی که در اختیار خواهیم داشت.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گفت: ما تدوین برنامه ششم را امسال و بعد از ابلاغ سیاست‌های کلی آغاز نکردیم بلکه از سال قبل تدوین این برنامه در دولت و سازمان مدیریت و برنامه ریزی آغاز شده است. تدوین سیاست‌های کلی 9 ماه طول کشید ولی برنامه‌های عملیاتی را کمتر از این مدت عملیاتی خواهیم کرد.

* هدفمندی قطعاً در برنامه ششم تکرار می‌شود

نوبخت در ادامه به پرسش خبرنگاران پاسخ داد و در ارتباط با اینکه آیا هدفمندی در برنامه ششم تکرار می‌شود یا خیر، گفت: یکی از بندهای سیاست‌های ابلاغی برنامه ششم در خصوص هدفمندی است، قطعاً در برنامه بعد هم این مورد تکرار می‌شود.

وی با بیان اینکه در این سیاست‌ها گفته شده که باید منابع هدفمندی به‌سمت تولید برود، در ارتباط با برنامه مشخص دولت برای ادامه پرداخت یارانه نقدی در طول اجرای برنامه ششم، گفت: این واقعیتی است که از گذشته رسیده و برای اصلاح آن با توجه به اینکه با طیفی از مردم مواجه هستیم که همه متأثر از این تصمیمات خواهند بود (از نوزادان تا کسانی که به خاک سپرده می‌شوند) باید تصمیماتی را بگیریم که در این بین خیلی از افراد و شرایط خاص آنها را فراموش نکنیم. باید با رویکرد مناسب به این موضوع نگاه کنیم.

وی البته از توضیح بیشتر درباره سیاست دولت برای هدفمندی یارانه‌ها در برنامه ششم خودداری کرد و گفت: اجازه دهید تصمیم‌هایی که بناست در برنامه بگیریم، در زمان تدوین آن بگیریم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی همچنین در ارتباط با جامع‌نگر بودن برنامه ششم توسعه نیز گفت: قرار نیست تمام معضلات کشور در برنامه ششم حل شود چراکه چند موضوع مشخص را مد نظر قرار می‌دهیم. البته سیاست‌های برنامه ششم همه جامع‌نگر است.

نوبخت در توضیح درصد تحقق برنامه پنجم توسعه گفت: برای اجرای برنامه پنجم با توجه به تعدد احکام برای تعدادی از مواد فرصت اجرا پیدا نشد، حتی برخی از مواد نیازمند این بود که در زمان مشخصی به اهدافی دست پیدا کنیم اما این برای مواردی عملی نشد.

منبع:تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: