تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۴/۱۶ - ۱۷:۱۰ کد مطلب 63461

گلایه محمد شریعتمداری از عناوین جعلی

معاون اجرایی رییس جمهور در پست اخیر صفحه اینستاگرامش به گلایه از نسبت دادن عناوین نابجا به افراد، پرداخت.

به گزارش میدان72 محمد شریعتمداری در این زمینه نوشت: چرا در ایران کم کم تیترهاى “دکتر ، مهندس ، آیت الله و سردار ” علامت تشخص شده است ؟! تا جائیکه در مجالس و خطاب ها ، حتى اگر کسانى داراى این تیتر ها نیستند، حال بعنوان احترام یا شاید در دل استهزاء ، همه شخصیتهاى کشورى را با این تیترها میخوانند.

1118417_593

گاهى تیتر دکتر تزئینى بر تیتر آیت الله هم میشود ، حالا چه صاحبش بواقع داراى این تیتر (پى اچ دى ) باشد یا نباشد. در حالیکه در اغلب ممالک دنیا چنین نیست ؟ نه در امریکا به اوباما و کلینتون کسی دکتر میگوید و نه در سوریه کسى بشار اسد را به دکتر اسد میخواند . در گذشته در کشور خودمان ایران عزیز نیز چنین نبود.

در بیمارستان براى تمایز رده هاى پزشکى، پزشکان را آقاى دکتر میخواندند تا از سایر مشاغل پزشکى ، نرس و بهیار و … تمیز داده شوند . یا در یک محیط عملیات مهندسى، وشرکتها، براى تمایز بین تکنسین ها و مهندسین و … این تیتر استعمال میشده ومیشود.

در محیط هاى نظامى که موضوع روشن است و آیت الله هم جز به بسیار معدود از علما و فقط مراجع عظام تقلید کسى آیت الله نمیگفت و تازه عموماً در مکتوبات کاربرد داشت و در محضر، همه “اقا یا حاج اقا ” بودند . نام نیک امام راحلمان را پیش از انقلاب همه بیاد دارند . اما معلوم نیست چرا و از کى این عناوین ابزار تشخص شد؟! و چه خوب که ، مگر در ضرورتهاى محیطى ، بتوانیم این عادت بد را که گاهى موجب تمسخر و استهزاء هم میشود کنار بگذاریم .

منبع:مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: