تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۴/۱۷ - ۱۸:۲۹ کد مطلب 63682

مرندی:مذاکرات درحال پیشرفت‌است اما با‌ سرعت‌کم

کارشناس مسائل بین الملل گفت: برای تیم مذاکره کننده ایرانی زمان اهمیت ندارد و مهم این است که توافق خوب حاصل شود.

به گزارش میدان72 محمد مرندی رئیس دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران و از همراهان تیم مذاکره کننده کشورمان در گفت و گو با خبرنگار اعزامی برنا به وین در خصوص روند پیشرف مذاکرات گفت: مذاکرات به خوبی در حال پیشرفت است اما سرعت مذاکرات و نتیجه گیری بسیار کند است.

وی با اشاره به تمدید پیاپی مذاکرات اظهار داشت: برای تیم مذاکره کننده ایرانی زمان اهمیت ندارد و مهم این است که توافق خوب حاصل شود حالا در دو روز آینده یا روزهای بعد از آن و مردم شریف ایران هم نباید از تیم مذاکره کننده انتظار داشته باشند که مذاکرات هر چه سریعتر به توافق برسد و همان طور که یکی از اعضای تیم مذاکره کننده گفته است نباید سدی مثل ضرب الاجل را در برابر مذاکرات قرار دهیم.

مرندی ادامه داد: در این چند روز پیشرفت های زیادی حاصل شده که باعث شده تیم های مذاکره کننده پای میز مذاکره باقی بمانند و تمام تلاش خود را  می کنند تا مذاکرات در همین روزها به نتیجه برسد.

وی در خصوص تفاوت دیدگاهی که مقامات 1+5 دارند و هر کدام یک نظر دارند و هر کدام مشکل مذاکرات را در یک مسئله متفاوت می دانند، تصریح کرد: به نظر من این یک جنگ روانی است که از سوی غربی ها در حال اجرا شدن است و رسانه های آنان هم در همین چارچوب شعله این جنگ را بیشتر می کنند و مردم ما نباید در گیر این جنگ رسانه ای آنان شوند.

این کارشناس مسائل بین الملل در خصوص احتمال رسیدن به توافق تا روز جمعه گفت: احتمال این امر بسیار زیاد است ولی نباید توقع داشته باشیم که حتما و تحت هر شرایطی در این روز مذاکرات به نتیجه برسد.

وی در رابطه با احتمال شکست مذاکرات و نحوه بازتاب آن گفت: طرف های غربی در طول مذاکرات 13 سال اخیر سعی کرده اند به دنیا بگویند ایران مقصر اصلی در رابطه با عدم توافق است در صورتی که هرگز ما مقصر نبوده ایم، حال با گذشت سه سال از تغییر روند جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات احیانا اگر مذاکرات شکست بخورد مردم دنیا متوجه خواهند شد که مانع اصلی در رسیدن به توافق آمریکا زیاده خواهی هایش بوده است.

منبع:مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: