تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۴/۱۸ - ۱۳:۵۶ کد مطلب 63964

دولت برای سیستانی ها چه کرده است؟

به گزارش میدان72 نماینده مردم زابل و زهک در مجلس شورای اسلامی گفت: در ۲ سال گذشته به دولت بارها نسبت به وضعیت سیستان و بلوچستان و تبعات طئفان های ۱۲۰روزه و افزایش گرد و غبار هشدار داده ایم. سید باقر حسینی با بیان این مطلب اظهار داشت: با توجه به تذکرات متعدد، تنها شاهد وعده […]

به گزارش میدان72 نماینده مردم زابل و زهک در مجلس شورای اسلامی گفت: در ۲ سال گذشته به دولت بارها نسبت به وضعیت سیستان و بلوچستان و تبعات طئفان های ۱۲۰روزه و افزایش گرد و غبار هشدار داده ایم.
سید باقر حسینی با بیان این مطلب اظهار داشت: با توجه به تذکرات متعدد، تنها شاهد وعده های مکرر دولت مبنی بر تثبیت هزار هکتار از شن‌های روان در کف دریاچه هامون بوده ایم که متاسفانه تاکنون اقدامی در این زمینه انجام نشده است.

وی افزود: علاوه بر عوامل خارجی نظیر رعایت نکردن حق آبه ایران از سوی کشورهای همسایه، شاهد خشکسالی‌های پیاپی، خشکی دریاچه هامون و طوفان‌های موسمی هستیم که بروخامت اوضاع افزوده است.

رییس فراکسیون نجات تالاب هامون بیان کرد: بازگرداندن آب به هامون و نجات این دریاچه اهمیت فراوانی دارد اما پیش از آن دولت و سازمان حفاظت از محیط زیست باید چاره ای برای کنترل وضعیت کانون های ایجاد گرد و غبار در داخل و خارج بیاندیشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس توضیح داد: به دلیل وزش طوفان‌ های ۱۲۰ روزه، ماسه ‌های بادی کف دریاچه هامون در هوا پراکنده شده و بر میزان غلظت گرد و غبار افزوده اند به طوری که میزان آلاینده ها اکنون چند برابر حد مجاز است.

وی خاطر نشان کرد: تقریبا ۱۵ماه از سفر هیات دولت به استان می گذرد، اکنون وزرا و دولتمردان باید پاسخ دهند در این مدت زمان چه اقدامی برای حل بزرگترین مشکل سیستان انجام داده اند.

حسینی تاکید کرد: ۱۸ سال است که مردم سیستان شاهد خشکسالی هستند اما عده ای از مسوولان به جای درک این شرایط و یافتن راه حل، سیستان و مردمش را به دست فراموشی سپرده اند.

وی ادامه داد: شرایط آنچنان وخیم است که نفس کشیدن برای مردم سخت شده و بیماری های تنفسی در استان افزایش چشمگیری یافته است اما اکنون هیچ اقدام فوری برای حل این مشکل از سوی دولت انجام نشده است.

حسینی گفت: وضعیت اقتصادی مردم سیستان خوب نیست و با توجه به شرایط جوی امکان استفاده از کولرهای آبی در گرما و گرد و غبار طاقت فرسا وجود ندارد؛ برای حل این مشکل با مکاتبات متعدد خواستار تخفیف در تعرفه برق برای استفاده مردم از کولرهای گازی شده ایم اما تا کنون دولت پاسخی به درخواست نمایندگان استان نداده است.

وی اظهار داشت: سیستان استان مرزی بوده و شرایط خاصی دارد اما سکوت مردم سبب شده تا گوش شنوایی برای شنیدن مشکلات مردم سیستان در میان دولتمردان وجود نداشته باشد.

نماینده مردم زابل و زهک در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: دولت یازدهم باید پاسخ دهد چرا برای حل بحران هامون، تثبیت شن های روان و از بین بردن کانون های بحران گرد و غبار در سیستان اقدامی انجام نداده است.

حسینی بیان کرد: اگر این روند کنترل و مدیریت نشود به حتم شاهد ابتلای تعداد بیشتری از مردم استان به بیماری های تنفسی، ریوی و چشمی خواهیم بود و مهاجرت ساکنان استان و خالی از سکنه شدن روستاها و شهرها دور از انتظار نیست.

منبع:افکارنیوز

  1. سعید :
    آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

    چرا اینجوری شد سایتتون؟ o.O

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: