تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۴/۲۰ - ۰۸:۱۵ کد مطلب 64343

لاریجانی در راهپیمایی روز قدس:

در دولت قبل برای مذاکرات کارشکنی می شد، اما این دولت با تلاش و پشتکار مذاکرات را پیش می برد

در آن مقطع آقای دکتر صالحی در سمت وزارت امور خارجه با همه کارشکنی‌ها تلاش کرد و مراحلی از کار را پیش برد اما در دولت جدید این کار با جدیت و پشتکار قوی دنبال شد و رئیس جمهور، وزیر امور خارجه و تیم مذاکره کننده زحمت زیادی کشیدند تا این کار به سامان برسد.

به گزارش میدان ۷۲، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در سخنان پیش از خطبه نمازجمعه این هفته تهران اظهار داشت: سلام و درود خدا بر پیامبران به ویژه پیامبر خاتم محمد مصطفی(ص) سلام و درود بر اولیای عظیم الشأن و ائمه اطهار، سلام درود خدا بر شهدای عظیم انقلاب اسلامی و امام شهدا و رهبر معظم انقلاب اسلامی آیت الله خامنه‌ای، سلام و درود خدا بر شما مردم قهرمان و روزه دار که با احساس وظیفه دینی نسبت به سرنوشت مسلمانان امروز در مقابل جنایت‌های رژیم صهیونیستی قیام کرده‌اید و روز قدس را گرامی داشتید که یادگار امام راحل ما است.

وی ادامه داد: امید است که همه مسلمانان و همه ملت ایران در ماه مبارک رمضان که ماه اجابت دعا و آیه ادعونی استجب لکم است و ماهی است که شیاطین در زنجیر هستند و درهای رحمت الهی باز است به تمام معنا در درگاه الهی آمرزیده شده باشند که پیامبر(ص) فرمود«خداوند نیامرزد بنده‌ای را که ماه رمضان بر او بگذرد و او درآن ماه آمرزیده نشده باشد».

رئیس مجلس گفت: عبادت خالطانه ملت عزیز در محافل مذهبی باشکوه و گسترده کشور انسان را به یاد سخن شهید بزرگ ماه رمضان امام علی(ع) می‌اندازد که عبادت خالصانه این شب‌ها برای مردان حق را اینگونه توصیف کردند که می‌فرمایند: شبها پاهای خود را برای عبادت جفت می‌کنند و آیات قرآنی را آرام و شمرده شمرده تلاوت می‌کند و با زمزمه آن آیات و دقت در معنای آن غمی عارفانه در دل خود ایجاد می‌کنند و دوای دردهای خویش را به دین وسیله ظاهر می‌سازند و هر چه از زبان قرآن می‌شنوند مثل این است که به چشم می‌بینند.

لاریجانی یادآور شد: این عبارت امام علی(ع) انشاءالله شرایط و حال ملت ایران در ایام ماه مبارک رمضان باشد و این پشتوانه‌ای باشد تا بتوانند جزو اصحاب صادق امام زمان (عج) محسوب شوند.

وی با اشاره به روز جهانی قدس گفت: امروز روز قدس است؛ قصه پرغصه مردم مظلوم فلسطین که ما امروز به حمایت از آنها قیام کرده‌ایم، از حمله محمد علی پاشا والی حکومت عثمانی در کشور مصر آغاز شد. او به قصد کشورگشایی این حمله را به فلسطین آغاز کرد و تا بعدها باعث شد این حمله شرایطی را به وجود اورد که دیگران و غربی‌ها از آن استفاده کردند؛ کوچ یهودیان از کشورهای مختلف به فلسطین، دخالت انگلستان و طرح قیمومیت بر کشورهای منطقه من جمله فلسطین که طرح زوری برای ایجاد دولت صهیونیستی بود و قیام‌ها و انتفاضه‌های مختلفی که انسان نگاه می‌کند، سند بسیار سیاهی برای قرن امروز دنیا ما است که غربی‌ها آن را به وجود آوردند. مخصوصاً در شرایط فعلی که پیچیده تر از گذشته است.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان با بیان اینکه باید به چند مسئله پس از فراز و فرودهایی که در مسئله فلسطین به وجود آمد، توجه شود، خاطرنشان کرد: اولین مسئله این است که چه عواملی موجب شد که رژیم صهیونیستی به وجود بیاید؛ چون مجموعه‌ای از مسائل داخلی امت اسلامی و طراحی که غربی‌ها برای کلیت وضعیت مسلمان کرده بودند باعث بوجود آمدن چنین موضوع شد که رژیم صهیونیستی به وجود آید.

لاریجانی ادامه داد: نکته دوم این است که چه عواملی باعث دوام رژیم صهیونیستی شد؛ خیلی از حوادث مهم و تلخ به وجود آمد که بعد از مدتی به انتها رسید. اما مسئله رژیم صهیونیستی دوام پیدا کرد که باید ریشه‌های آن را مورد توجه قرار داد. نکته دیگر تغییراتی است که در این چند دهه به وجود آمد. شرایط رژیم صهیونیستی مثل گذشته نیست و در چند دهه اخیر شرایطش تغییر کرده است.

وی افزود: چهارم اینکه در شرایط امروز ما با چه شرایطی روبرو هستیم؛ اما در مسئله اول یعنی اینکه چگونه رژیم صهیونیستی به‌وجود آمد چند موضوع مطلب را روشن می‌کند که آن را مطرح خواهم کرد. اول اینکه بپذیریم و شواهد تاریخی نیز این را نشان می‌دهد که تشکیل رژیم صهیونیستی در سرزمین فلسطین امر مجزایی از طراحی که غرب برای سرنوشت مسلمانان داشت، نیست.

رئیس مجلس گفت: بارها شنیده‌اید که می‌گویند مسئله داخلی بوده یا مسئله اعراب است یا از سر غفلت نسبت به طرح‌هایی که غربی‌ها برای مسلمانان دارند این حرف را می‌زنند یا خودشان را فریب می‌دهند. مسئله دخالت انگلستان و غرب در ایجاد رژیم صهیونیستی طرحی برای مسئله سازی و مشغول سازی مسلمانان به موضوعی بود که انرژی آنها را مستهلک کنند و آنها را به داخل کشور خود سرگرم کنند و شواهد زیادی وجود دارد و وضعیت ۶۷ سالی که رژیم صهیونیستی بوجود آمده، این را نشان می‌دهد.

لاریجانی اظهار داشت: یکی از صهیونیست‌های مشهور در همان زمان مطلبی را عنوان می‌کند که تا حد زیادی این نیات را نشان می‌دهد. او می‌گوید ملت‌هایی هستند که قلمروهای وسیعی در اختیار دارند و سرزمین‌های آنها انباشته از گنجینه‌ها و منابع پنهان و آشکار است و آنها بر نقاط و شاهراه‌های ارتباطی جهان مشرفند و تسلط دارند. سرزمین‌هایشان مهد پیدایش تمدن‌ها و مذاهب مختلف است؛ این مردمان اعتقادات، زبان، تاریخ، آرزوها، محرک‌ها و نیروهای مشترکی دارند و هیچ مانعی نمی‌تواند بین آنها جدایی بیاندازد. او می‌گوید اگر روزی این سرزمین‌ها به شکل یک حکومت متحد درآیند، سرنوشت جهان را در دست گرفته و اروپا را منزوی می‌کنند لذا باید با عامل خارجی حائلی در قلب این ممالک ایجاد کرد تا مانع اتحاد و رسیدن آنها به همدیگر شویم.

وی گفت: قصد آنها فقط این نبود که فقط جریانی را در فلسطین به‌وجود آورند بلکه مسئله بزرگتر از این حرف‌ها بود. به همین دلیل ندیدن صورت مسئله باعث شد که در طول این دهه‌ها اراده مسلمانان معطوف به این مسئله که سرگرم کردن مسلمانان به خودشان بود، نشود که هدف غرب نیز همین مسئله بود.

رئیس مجلس درباره چگونگی تشکیل رژیم صهیونیستی گفت: نکته دوم در تشکیل این رژیم و سایه شومی که این رژیم در منطقه ایجاد کرد، بی‌خبری، ناآگاهی و غفلت مسلمانان بود و عقب‌افتادگی علمی، فرهنگی و سیاسی مسلمانان که منجر به فریب خوردن آنها و بسترسازی‌هایی شد که رژیم صهیونیستی بتواند کار را برعهده بگیرد.

لاریجانی اظهار داشت: از ابتدایی که محمد علی پاشا والی حکومت عثمانی در کشور مصر سودای افزایش قلمروی حکومتی را پیدا کرد و به شامات یعنی فلسطین، لبنان و سوریه حمله کرد، بهانه‌ای به دست انگلستان داد که نیت خود را در این مسئله یعنی ایجاد فتنه در منطقه مسلمانان عملیاتی کند و این یک اشتباهی بود که برخی از ملوک می‌کنند و الآن هم این مسئله در منطقه ما وجود دارد؛ یعنی موضوعی را ایجاد می‌کنند و دیگران نیز از آن سوءاستفاده می‌کنند.

وی ادامه داد: بعد از آغاز جنگ جهانی اول انگلستان و کشورهای غربی و متفقین تصمیم گرفتند کشورهای اسلامی را بین خودشان تقسیم کنند و قصد آنها از ایجاد جریان یهودی در فلسطین موضوع مهمتری است و مهمتر این است که می‌خواهند کل کشورهای اسلامی را بیان خودشان تقسیم کنند لیکن در این موضوع مشکلاتی در داخل کشورهای اسلامی نیز وجود داشت.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان افزود: به طول مثال حاکم عربستان و پسرانش فیصل و عبدالله عملاً فریب خوردند یعنی زمانی که عثمانی‌ها در مقابل غربی‌ها ایستاده بودند انگلیسی‌ها شریف مکه و پسرانش را فریب دادند و آنها از پشت به حکومت عثمانی خنجر زدند و جبهه جدیدی را ایجاد کردند. البته بعدها انگلیسی‌ها و فرانسوی‌ها گفتند که ما یک حکومت عربی برای شما درست می‌کنیم و شما حاکم عربی آنها خواهید شد ولی در کنفرانس پاریس طرح بالفور را عملی کرده و کشورهای منطقه را تقسیم کردند و نصیب آنها چیزی نشد اما فریب خوردند و مردم نیز به خاطر اینکه در صحنه نبودند و اطمینان داشتند که عثمانی‌ها می‌توانند کاری کنند، عملاً برای تغییر شرایط ورود نداشتند.

لاریجانی یادآور شد: نکته سوم امید بستن مسلمانان منطقه به امپراطوری‌های پوسیده و ارتجاعی بود. چرا که تصور می‌کردند امپراطوری عثمانی آنقدر قدرت دارد که مقابل غربی‌ها بایستد. در حالی که این امپراطوری در درون خود مشکلات قوی داشت یعنی هم فکر ارتجاعی داشت و هم از مردم دور شده بود و به همین دلیل قدرتی که بتواند در مقابل شرایط غرب بایستد را از دست داده بود و مردم هم کنار بودند.

وی اظهار داشت: علتی که امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب تأکید دارند که مردم در صحنه باشند و همه مسائل را بدانند پندی است که از تاریخ و از وقایع مختلف می‌توان گرفت.

رئیس مجلس گفت: در شرایط به‌هم ریخته مسلمانان، در حوزه غرب جهش علمی و انقلاب صنعتی به وجود آمده بود و آنها پیشرفت‌های نظامی کردند و با تکیه بر این پیشرفت‌ها سودای تصرف مابقی دنیا را پیدا کردند. تصور غربی‌ها این بود که باید شرایط دنیا را تغییر داد. چون اقتصاد قوی و قدرت نظامی داشتند.

لاریجانی اظهار داشت: جدای از تسلط، توهمی برای رهبران غربی به وجود آمد که اصلاً فکر و سطح زندگی مردم در سایر مناطق دنیا را باید عوض کنیم. یعنی مسلمان‌ها را از بین ببریم. حضور آنها فقط این نبود که تعدادی دیکتاتور بکارند که با اسرائیل کنار بیاید بلکه تصور آنها این بود که باید بساط مسلمانان را برچید. لذا بعد از آنکه آنها در جنگ تفوق پیدا کردند سودای صلیبی کردن کل جهان را در سر می‌پروراندند یعنی نابودی مسلمانان.

وی ادامه داد: مسئله اشغال فلسطین و تغییر شرایط در فلسطین، کلید صلیبی‌کردن منطقه بود. البته طرح‌های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی مختلفی را تحت عنوان مدرنیزه کردن منطقه در دست داشتند و در دل آن تغییر رفتار و فکر بود. بارها دیده‌اید که آمریکایی‌ها می‌گویند رفتارشان نسبت به انقلاب اسلامی و ملت ایران باید تغییر کند. وقتی حاق این موضوع را می‌شکافید می‌بینید که مقصود آنها از تغییر رفتار یعنی فکر اسلامی را باید کنار بگذارید و گاهی به ساختار جمهوری اسلامی و حقوق بشر ایراد می‌گیرند اما یک هدف دارند و می‌گویند اسلام را رها کنید. هدف آنها نیز امروز از تغییر رفتار تغییر باوری است که باعث اقتدار نظام اسلامی شد.

رئیس مجلس گفت: لذا مجموعه این عوامل یعنی غفلت در بین مسلمانان، عقب‌افتادگی فرهنگی و طرح بزرگتری که آنها برای سرنوشت مسلمانان داشتند و در دل آن نابودی اسلام بود، باعث شد که از فلسطین آغاز کنند و فلسطین یک شروع بود و یک مسئله محدود جغرافیایی نبود. حالا رژیم صهیونیستی با خرید اراضی و طرح انگلیس و حمایت آمریکا ایجاد شده است.

لاریجانی با طرح این پرسش که چرا رژیم صهیونیستی دوام آورده است، یادآور شد: جواب این موضوع به کالبدشکافی نیاز دارد. نخستین علت دوام این رژیم ضعف و ناتوانی برخی رهبران عرب به خاطر وابستگی، استبداد، فساد و بی‌بند و باری آنها بود و هست. به همین جهت برای دنیا طلبی فریب غرب را خوردند و به رقابت‌های کودکانه بین خودشان پرداختند.

وی با اشاره به جنگ ۷ کشور عربی گفت: جنگ ۷ کشور عربی مصر، سوریه، اردن، عراق، لبنان، عربستان و یمن که در سال ۱۹۴۸ رخ داد، آن زمان ارتش‌های عربی در مرحله اول جنگ پیشرفت کرده و پیروزی بزرگ بدست آوردند و رژیم نوپای صهیونیستی در آستانه نابودی بود ولی به خاطر همین اختلافات و رقابت‌های سنتی اعراب از هم گسست و موفق نشدند و بین فاروق پادشاه مصر و خانواده شریف مکه و سوریه و اردن اختلاف بود و انگیزه اصلی پادشاه اردن این بود که کرانه باختری را ضمیمه خود کند لذا بعد از اینکه پیشرفت کردند و در چند قدمی تلاویو قرار گرفتند، به صورت یک‌جانبه اعلام آتش بس کردند.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان ادامه داد: ارتش عراق آن زمان توانست تا ده کیلومتری نتانیاهو برود اما فریب غرب را خوردند و با فشار شورای امنیت متارکه ۴هفته‌ای را قبول کردند. این ۴ هفته به رژیم صهیونیستی فرصت داد تا خود را آماده کند و پس از ۴ هفته اتحادیه عرب گفت که در همه جبهه‌ها به رژیم صهیونیستی حمله می‌کنیم اما کار از کار گذشته بود چرا که رژیم صهیونیستی از زمان استفاده کرده و خودش را تجهیز کرده بود لذا تمام مناطقی را که به دست آورده بودند از دست دادند.

لاریجانی خاطرنشان کرد: بعد از روی کار آمدن ناصر و شور انقلابی که به‌وجود آمد و بحث ملی شدن کانال سوئز، عملیات مشترک اسرائیل، انگلستان و فرانسه در اکتبر ۱۹۵۶ آغاز شد و توانستند صحرای سینا را به تصرف درآورند و اسرائیل پیشرفت کرد و حتی با کمک انگلیسی‌ها قاهره در آستانه سقوط قرار گرفت البته ناصر پایداری کرد و توانست جلوی این کار را بگیرد؛ اما شرایط اینگونه تغییر کرد و از سال ۱۹۵۶ تا ۱۹۶۷ اسرائیل توانست موتور جنگی خود را کاملاً تجهیز کند.

وی ادامه داد: در ژوئن ۱۹۶۷ رژیم صهیونیستی توانست در کمتر از چند ساعت همزمان فرودگاه‌های مصر، سوریه و اردن را بمباران کنند و نیروی هوایی این سه کشور را از بین ببرد و روز ۸ ژوئن اسرائیل منطقه‌ای به وسعت نوار غزه تا کانال سوئز را اشغال کرد و کرانه باختری را تصرف کرد و آن موقع اسحاق رابین وارد بیت المقدس شد و روز ۱۰ ژوئن بلندی‌های جولان را توانستند از سوریه بگیرند. یعنی ظرف ۱۴۴ ساعت رژیم صهیونیستی توان دفاعی اردن، سوریه و مصر را گرفت. عمده‌ترین دلیل شکست سنگین اعراب فقدان استراتژی مشترک دفاعی و اختلافات سنتی و دنیاطلبی و وابستگی آنها به قدرت‌های غربی بود.

رئیس مجلس گفت: نتیجه اینکه رژیم صهیونیستی در جنگ ژوئن فلسطین از بحر تا نهر را به اشغال خود درآورد. از این به بعد کشورهای عربی فقط در کنفرانس‌ها شرکت می‌کردند به طور مثال در سال ۱۹۶۷ اتحادیه عرب در خارطوم اجلاس اضطراری برگزار کرد و قطعنامه صادر کرد و این قطعنامه مشهور به سه (نه) است. نه به معاهده، نه به مذاکره و نه به شناسایی. معلوم نبود که ضمانت این سه «نه» چیست و چه حادثه‌ای رخ می‌دهد و حادثه‌ای هم رخ نداد. چون فقط یک اطلاعیه صادر کردند.

لاریجانی اظهار داشت: نکته دوم برای بقای رژیم صهیونیستی این است که این باور را در کشورهای اسلامی جا انداختند که در مقابل قدرت نظامی و اطلاعاتی اسرائیل نمی‌توان کاری کرد و مسیر مبارزه باید به مسیر سازش تغییر کند. این بعد از چند جنگ و شکست رخ داد و غلبه تفکر سازش عملاً قدرت کشورهای عربی را در مقابله به صفر رساند. جنگ ۶ اکتبر سال ۱۹۷۶ که ارتش مصر و سوریه عملیات نظامی مشترکی علیه صهیونیست‌ها داشتند، عملاً سادات جنگ را برای خروج حالت نه جنگ و نه صلح به راه انداخت نه برای ریشه کنی صهیونیست‌ها.

وی خاطرنشان کرد: به همین دلیل علی‌رغم غافلگیری و پیشروی دو کشور سوریه و مصر و تحریم نفتی اعراب سادات جنگ را متوقف کرده و ۴۸ ساعت بعد سران سازمان آزادی‌بخش فلسطین را به کاخ خود دعوت کرد و گفت که آمریکا، اروپا و شوروی نامه نوشتند و گفته‌اند که کشورهای عربی باید صلح کنند. شما چه می‌گویید؟ با اینکه در این جنگ دو هزار و ۳۰۰ نفر از صهیونیست‌ها کشته شده بودند و ۱۰ هزار نفر آنها مجروح شده بودند اما عملیات متوقف شد. این عملیات مهم می‌توانستن مقدمه همگرایی کشورهای اسلامی شود و رژیم صهیونیستی به مخمصه بیفتد اما شرایط عکس شد و این عملیات پایه‌ای برای سازش قرار گرفت. چون این تصور در کشورهای عربی به‌وجود آمد که دیگر نمی‌توان مقابل این رژیم ایستاد و باید سازش کرد.

رئیس مجلس گفت: نکته سوم درباره چرایی دوام رژیم صهیونیستی بازیگری این رژیم است. آنها بین دولت‌های آمریکا، شوروی و کشورهای اروپایی چرخش می‌کردند و هر زمان از یکی از آنها استفاده می‌کردند. دیدید که چقدر طرح‌های صلح داده شد، زمانی آمریکا، برژنف، کشورهای عربی و اروپایی چنین طرحی دادند و همین چند سال قبل رئیس جمهور فعلی آمریکا طرحی داده که در کتاب خاطرات وزیر خارجه آمریکا نتیجه مسخره این طرح را مشاهده می‌کنید. اخیراً هم فرانسوی‌ها قطعنامه جدیدی را به عنوان طرح حل مسئله فلسطین داده‌اند و نکبت دیگری را دنبال می‌کنند.

لاریجانی با اشاره به قطعنامه فرانسوی‌ها برای حل مسئله فلسطین گفت: در این قطعنامه عجیب است که می‌خواهند فلسطینی‌ها به سرزمین خود بازنگردند و باز نگشتن فلسطینی‌ها به سرزمین خود را معامله می‌کنند و می‌گویند به شما غرامت می‌دهیم.نکته مهمتر اینکه گفته‌اند در این طرح شرایط امنیتی برای رژیم صهیونیستی می‌تواند جغرافیای این کشور نیم‌بندی که اینها می‌خواستند برای فلسطینی‌ها بوجود آورند را مشخص می‌کنند یعنی حتی کرانه باختری منهای شهرک‌های یهودی نشین را هم نمی‌خواهند به اینها بدهند یعنی فضاحت بزرگتری.

وی ادامه داد: در مقابل برای اینکه دهان سازشکاران فلسطینی را ببندند، گفتند که اگر بعد از ۱۸ ماه این توافق به سرانجام رسید فرانسه رسماً کشور فلسطین را به عنوان یک کشور رسمی قبول می‌کند. این چه خاصیتی دارد که شما بپذیرید یا نپذیرید. پارلمان انگلیس که کشور فلسطین را به رسمیت پذیرفت چه حادثه‌ای برایش اتفاق افتاد که برای فرانسه بیوفتد.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان افزود: اینکه رژیم صهیونیستی در هر دوره و زمانی به یکی از عوامل متوصل می‌شود بازیگری خودش وقت ایجاد کرد تا این رژیم سرپا بماند. با همه فراز و نشیب‌‌ها و تعلل‌هایی که در کشورهای عربی وجود داشت، اما در چند دهه اخیر شرایط رژیم صهیونیستی تغییر کرده است. وضعیت این رژیم و حامیان آن در منطقه به شرایط استیصال رسیده و باید این را خوب درک کرد.

لاریجانی با اشاره به پیروزی انقلاب و تأثیر آن در شرایط رژیم صهیونیستی خاطرنشان کرد: با نتیجه رسیدن انقلاب اسلامی این بیداری به وجود آمد و این حرف ما نیست بلکه زمانی که انقلاب به پیروزی رسید موشه دایان در مصاحبه‌ای گفت انقلاب ایران زلزله خاورمیانه است که اثرات آن بعدها به دولت یهود وارد خواهد شد.

وی گفت: انقلاب اسلامی عملاً جان تازه‌ای به گروه‌های فلسطینی داد و فتحی شقاقی که به شدت مجزوب امام بود و کتابی با عنوان خمینی راه جایگزین را نوشت، توانست یک گروه چریکی را به وجود آورد که بعدها تبدیل به سازمان بزرگ دفاعی شد. و بعد شیخ احمد یاسین روحانی مبارز ظهور کرد بنابراین این حرکت انقلاب اسلامی جریان‌های تازه، انتفاضه و مقاومت‌های بعدی را شکل داد و خودباوری نسبت به قدرت خودشان را به وجود آورد و ضعفی که عامل دوام رژیم صهیونیستی شده بود را از این طریق جبران کرد.

رئیس مجلس تأکید کرد: مهمتر از همه اینکه استراژی مبارزه برعلیه رژیم صهیونیستی زمانی به غلط روی ملی‌گرایی چرخیده بود ولی پاشنه در را روی مسئله اسلامیت بردند و این مهمترین مسئله موتور محرکه ملل مختلف اسلامی مخصوصا فلسطین شد. نقص این حرکت در رفتار خنثی و مخالف دولت‌های اسلامی بود که نتواستند خودشان را با حرکت جهادی فلسطینی‌ها همگون کنند.

لاریجانی یادآور شد: نکته دیگر در این زمینه که شرایط تغییر کرد در نتایج جنگ ۸ ساله ایران و عراق و پایداری ملت ایران در مقابل تهاجم گسترده غربی‌ها و اقمار آنها در منطقه بود و ایستادگی ملت ایران در مسئله هسته‌ای باعث شد که این موضوع در ذهن مسلمانان رفت که اگر می‌خواهید سرنوشت‌تان تغییر پیدا کند، به دست خودتان است و باید مقاومت کرده و مانند ملت ایران در مقابل غربی‌ها بایستید.

وی اظهار داشت: این موضوع را ملت‌ها با شرایط ناتوانی که ارتش سعودی در مقابل تهاجم عراق به کویت و سعودی در جنگ خلیج فارس به وجود آوردند را با جنگ ۸ ساله مقایسه می‌کردند. وقتی عراق به آنها حمله کرد آنها به جای تکیه به ارتش خود و مسلمانان به آمریکا تکیه کردند و گفتند که بیایید به جای ما بجنگید. ملت‌های مسلمان دو رفتار را با هم مقایسه کردند و دیدند کشوری مانند ایران روی پای خود ایستاد و ۸ سال جنگ را در مقابل صف کشورهای غربی و عربی تحمل کرد و موفق شد.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان با اشاره به مذاکرات هسته‌ای گفت: آنها دیدند که ایران در مسئله هسته‌ای ایستاد و از این مرحله عبور کرد. روش دیگر این است که وقتی بحرانی بوجود می‌آید از کشورهای غربی که خودشان بحران را بوجود می‌آورند دعوت می‌کنند که بیایید بحران را حل کنید لذا مردم منطقه امیدوار شدند به اینکه روی پای خودشان بایستند و به فکر جهادی اعتقاد بیشتری پیدا کردند.

لاریجانی گفت: نکته سوم شکست ارتش آمریکا و انگلیس در اشغال عراق و شکست ناتو در اشغال افغانستان بود؛ آمریکا و غربی‌ها با هیاهوی زیاد وارد این منطقه شدند. وقتی که افغانستان را اشغال کردند، گفتند که ماتروریسم را نابود می‌کنیم اما امروز بعد از ۱۲ سال تروریسم افزایش پیدا کرده است. در عراق گفتند که ما برج دموکراسی در آنجا ایجاد می‌کنیم که بر کشورهای اطراف سایه بیاندازد ولی گروه‌های تروریستی که می‌خواستند با آنها مبارزه کنند به جان عراق افتادند و بعد با خجالت از عراق بیرونشان کردند.

وی اظهار داشت: از طرف دیگر رشد علمی مسلمانان در این فاصله چند دهه رخ داد یعنی افزایش آگاهی دهی سیاسی و گسترش رسانه‌های جدید در این کشورها باعث شد که رژیم صهیونیستی امروز در یک بن بست استراتژیک قرار بگیرد. لذا اگر امروز فریاد و غرش می‌کنند، غرش آنها از سر قدرت نیست بیش از آنکه از سر قدرت باشد نشانه ترس و ناامیدی آنها نسبت به آینده مبهمشان است. لذا از هر تحرکی به وحشت می‌افتند.

رئیس مجلس تأکید کرد: امروز با این تحولات ما در شرایط گذار قرار گرفته‌ایم. از ناآگاهی به سمت آگاهی، از خواب به سمت بیداری، از وابستگی به سمت استقلال و از ضعف و ناتوانی به سمت قدرت و توانایی. مسلمانان این تغییر و گذر را طی می‌کنند و این مسیری است که تحولات مهم را در چند دهه اخیر پس از انقلاب اسلامی رقم زد. و این یک واقعیت است و تعریف از خود نیست و ملت ایران نیازمند تعریف از خود نیستند.

لاریجانی گفت: ملت ایران حرکتی را با رهبری امام راحل آغاز کردند که نتایج بزرگی را برای مسلمانان رقم زد لذا امروز صهیونیست‌ها دنبال انتقام از خود اسلام هستند چون می‌دانند این تحول به خاطر ریشه‌های اسلامی بوده است. موثرترین انتقام از اسلام تخریب چهره عقلانی، رحمانی و جذاب اسلام است و آنچه گروه‌های تروریستی امروز انجام می‌دهند چیزی جز انتقام از اسلام نیست آنها با عمل خود به نام اسلام صورت اسلام را تخریب می‌کنند.

وی ادامه داد: مجاهدت که کلید عزت و اقتدار مسلمانان بوده و هست و عامل تحولات اخیر بود، یعنی مبارزه همه جانبه با دشمنان اسلام مثل مجاهدتی که ملت ایران کرد یا مجاهدتی که حزب الله داشت نه ترور و آدم کشی. صهیونیست‌ها برای تخریب تفکر مجاهدانه او را با تروریسم همسان جلوه دادند تا زیربنای تحول اخیر را تغییر دهند لذا تروریست‌ها را حمایت کردند تا بتوانند در میدان عمل اسلام را ترور کنند.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان افزود: آنها به نام اسلام دست به ترور ظاهر و باطن اسلام زدند و اگر امروز می‌بینیم که در منطقه جولان سوریه تروریست‌ها مورد حمایت رژیم صهیونیستی هستند، موضوع غریبی نیست. مأموریت تروریست‌ها این است، لذا شگرد غرب این است که بتواند با جریان تروریستی فضای مبارزه با تروریست و این تنگناها را تغییر دهد.

لاریجانی درباره مذاکرات هسته‌ای گفت: باید توجه کرد که اصل دانش هسته‌ای از دانش‌های پیشرو برای ما است و طی سه دهه اخیر با جدیت ملت و رهبری امام خامنه‌ای به دستاورد بزرگ برای ملت ایران تبدیل شد. غربی‌ها این دستاورد بزرگ فنی را به ایران ندادند. که امروز انقدر راجع به آن حرف می‌زنند. از حدود سه سال پیش از طریق یکی از روئسای کشورهای منطقه آمریکایی‌ها پیگیر بودند که مذاکره برای حل و فصل آن داشته باشند.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری با اینکه در نیت آنها تردید داشتند اما برای اتمام حجت موافقت کردند. درباره این مذاکرات در جلساتی بحث شد و علی رغم بی‌اعتمادی نسبت به آمریکا چاره جویی برای آن درنظر گرفته شد و چارچوبی برای ان مشخص شد تا مذاکرات انجام شود. رهبری معظم انقلاب همانگونه که کشورها را برای دستیابی به این دستاورد ملی بسیج کردند و حمایت‌های ایشان در دولت‌های مختلف کارساز بود، همانگونه که برای ایستادگی در مقابل تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی کشور را بسیج کردند و با سیاست اقتصاد مقاومتی مسیر استقلال کشور را مشخص کردند، برای شکستن تحریم‌ها و حرکت هجومی علیه تحریم‌ها نیز از هیچ کوششی دریغ نکردند.

رئیس مجلس گفت: کسانی بوده و هستند که فکر می‌کردند که اگر دشمنان علیه ایران قطعنامه صادر کنند ما هم می‌ایستیم و کفایت می‌کند. ایستادگی در مقابل اقدامات دشمن لازم است اما کافی نیست. مهمتر طراحی حرکت هجومی نسبت به شکستن تحریم‌ها است که رهبری در این عرصه فرصت را فراهم کردند.

لاریجانی تصریح کرد: سیاست نظام و رهبری همیشه برای کم هزینه کردن مقابله با دشمنان بوده است و راه گفتگو را هرگز نبستند. در زمان عراق نیز در موضوع خود اجازه دادند که مذاکراتی انجام شود اما آنچه موجب شد رهبری معظم با دقت موضوع مذاکرات را مراقبت کند، مخالفت با اصل گفت‌وگو نبود. بلکه نیرنگ بازی آمریکا بود که البته برخی در گذشته این امر را به درستی فهم نمی‌کردند.

وی با اشاره به دوران وزارت صالحی در وزارت امور خارجه گفت: در آن مقطع آقای دکتر صالحی در سمت وزارت امور خارجه با همه کارشکنی‌ها تلاش کرد و مراحلی از کار را پیش برد اما در دولت جدید این کار با جدیت و پشتکار قوی دنبال شد و رئیس جمهور، وزیر امور خارجه و تیم مذاکره کننده زحمت زیادی کشیدند تا این کار به سامان برسد. البته کار سختی است چرا که گاهی حریف نیاز خود را به عنوان امتیاز میدان مذاکره می‌آورد و باید از خلال مطالب گوناگون دستاوردهای فنی حفظ و تحریم‌ها شکسته شود.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان با اشاره به اینکه چارچوب‌هایی برای مذاکرات هسته‌ای مشخص شده است، یادآور شد: شب گذشته وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه خود اعلام کرد که مذاکرات به پیش رفته ولی نمی‌توان تا ابد مذاکرات را ادامه داد. شاید چنین تلقی دارند که علی رغم پیشرفت مذاکرات در بخش پایانی آن اینگونه ژست‌ها چانه زنی بیشتری کنند. باید بدانند که این مسائل کاملاً روشن است و ایرانی‌ها و تیم مذاکره کننده قلب سلیمی دارند ولی ساده لوح نیستند و می‌توانند این مسائل را از هم مجزا کنند.

لاریجانی خطاب به گروه ۱+۵ گفت: مگر خودتان تقاضای مذاکره نداشتید؟ اینجا میدان آزمون شما است اگر مذاکرات را به بن بست بکشانید این شما هستید که در مقابل انعطاف ایران دچار اشتباه استراتژیک می‌شوید و نتیجه آن هم به نفع شما نخواهد بود چون همه نیروهای فعال در بخش هسته‌ای آمادگی کامل دارند که با سرعت بیشتری فناوری هسته‌ای را شتاب ببخشند. بعد از سه سال مذاکره و وقت‌گیری این گونه حرف‌زدن غیرمسئولانه و چانه زنی بلاوجه است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: مجلس شورای اسلامی چارچوب مذاکرات را با تدوین قانونی مشخص کرده است و با دقت مسیر مذاکرات و سرنوشت آن را زیرنظر خواهد داشت. خوشبختانه امام خامنه‌ای با رهبری هوشمندانه و طراحی سازوکار مناسب هدایت امور را در دست دارند و همه قوا پشتیبان تیم مذاکره کننده برای به نتیجه رساندن مذاکرات هستند و امیدوارم بتوانیم به توافقی برسیم که مطلوب ملت عزیز باشد.

منبع: تسنیم

 1. ایرانی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  آقا بالاخره دکتر احمدی نژاد مشتاق رابطه با آمریکا بود یا در راه رابطه با آمریکا کارشکنی می کرد؟؟؟؟
  کاسه هایتان …. که این همه ….

  درود بر شهید مظلوم تهمت و مرد مردم، دکتر محمود احمدی نژاد که نامش تا ابد بر سر در کشور ایران می درخشد.

 2. عاشق دکتر :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  اقای احمدی نژاد به ملت گفتند که حاضر نشدند پای هیچ سندی که به ضرر ملت وکشو ربزرگ ایران بوده را امضا کنند

  حالا شماها بشینید توافق ژنو و لوزان و حالاهم وین رو ماستمالی کنید

 3. ناشناس :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  دردولت قبل هیچ کس دلواپس نبود دردلت قبل رهبری هیچ وقت نگفت من بدبینم چون انها فقط روی هسته ای مذاکره می کردنند ودرضمن صنعت هسته ای هرروز هم پیشرفت می کرد ای خدا این … است یا …. چگونه این حرفها رامیزنندو….

 4. ایوب!صبرکن،محمود میاد! :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  برای کاشت یک نهال عدالت باید دل هزار طلحه وزبیر را شکست.حضرات سیاست!میدونیم که هنوز از…. . ولی خدا وکیلی بعد از گذشت اینهمه سال باید هنوزم … رو به دل داشته باشین؟

 5. اسی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  به امید خدا رسوایی و بی آبرویی شما در این دنیا را خواهیم دید.

 6. رضا حبیبی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  صحبت رهبری را راجع به عده ای در دولت قبل هم مذاکره با امریکا را میخواستند اما من خوشبین نیستم را الان فهمیدیم ممنون جناب لاریجانی که بزرگی محمود را بزرگتر کردی!

 7. رضا حبیبی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  نقل به مضمون کردم البته حرف اصلی بسیار بدتر بود!

 8. حسین :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  پس شماها چکار می کردید

 9. رسول :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  با سلام. خدایا بخودت پناه می آوریم از مظلومیت امیر المومنین علی (ع) اللهم عجل لولیک الفرج

 10. مهدیار :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  آقای احمدی نیاد به جهت کارشکنی در مذاکره با شیطان به تحمل نیش زبان سیاسیون نان به نرخ روزخور به مدت (بدون قید مدت) مجکوم می شوید.
  اوکی ؟ ok

 11. علی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  درود بر نماد غیرت ومردانگی دکتر احمدی نژاد

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: