تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۴/۲۱ - ۱۰:۳۶ کد مطلب 64444

نقد محمد امین خلیل زاده بر یاداشت اخیر نکات پرس؛

از کدام مرکز فرماندهی سخن می گویید؟!

اما مسئله تبین راه آینده قطعا با این چنین نوشتارهای محقق نمی شود چرا که جریان ما از همان مشکل نهادینگی رنج می برد، در واقع مرکز فرماندهی برای صدور فرامین وجود ندارد که بخواهد اجرا شود.

به گزارش میدان ۷۲، محمد امین خلیل زاده از مسئولین سابق جامعه اسلامی دانشجویان و فعالین رسانه ای جریان بهار عدالتخواهی در نامه ای به احسان شریف احمدیان که اخیرا نوشته ای با عنوان”نکند جریان تکفیر، ما را به دام تقدیس انداخته باشد؟!” را در سایت نکات پرس منتشر ساخته، نکاتی را نسبت به این یادداشت مطرح کرده کرده که متن ان در ادمه می آید:

دوست پیدا شده

آقای احسان شریف احمدیان

یادداشت شما با عنوان” نکند جریان تکفیر، ما را به دام تقدیس انداخته باشد؟!” را مطالعه کردم، لازم می بینم در این خصوص نکاتی را به جنابعالی و سایر مخاطبین یاداشت شما یادآور شوم، طبیعی است در این جایگاه از همان موضع شما، که طلبکارانه و البته دلسوزانه، تیغ نقد بر می کشید و چریک وار با شمشیر! بر پیکر زخمی ها می زنید وارد شوم، ابتدا به لحاظ شکلی بر نوع کنش شما نقدی را وارد می دانم و سپس به نقد و شرح محتوای آنچه که به قلم خوب شما نوشته شده می پردازم:

به خوبی از هجمه های مدام و روزمره به جریان ما سخن گفتید و نیک از هدفمند و برنامه دار بودن این هجمه ها حرف زدید، اما امروز با این نوشتار گزکی  به دست این جریان رسانه ای دادید، موضوعی که پیش از این در جریان آغاز فعالیت دور اول نکات پرس نیز تجربه بدی را برایمان آورد، در حالی که کم تر از ۳ ساعت از انتشار مطلب شما گذشته بود به بهانه این نوشتار دکتر احمدی نژاد مورد تخریب قرار گرفت و متاسفانه در دل های شما منشاء آن شد.

بنظر من نه عقل نه منطق به ما اجازه نمی دهد که فضایی را در اختیار مخالفین خود قرار دهیم که برای زیر سئوال بردن جریان ما از آن سوء استفاده کنند، اساسا فضای رسانه ای آن هم رسانه های مجازی که در دسترس عموم قرار دارد جای طرح چنین مسائلی نمی باشد و جای چنین مباحثی فضای جلسات حضوری و نه رسانه ای ما می باشد که خلاء آن احتمالا شما را به این وادی کشانده است که این چنین بنویسید، متاسفانه مطالبه رسانه ای این چنین باعث قرار گرفتن ما در موضع تهمت دشمنان می باشد.

برای نقد مطالب شما و عدم تحریف و درگیر شدن در ارائه تفسیر شخصی مطالب شما را ابتدا ذکر می کنم و سپس ایرادهای ان را متذکر می شوم، اورده اید”  آرزو می کردیم ای کاش هر چه زودتر این جنگ فرسایشی تمام گردد تا به دور از حواشی و درگیریهای روزمره و اغلب بی ثمر، گوشه ای برگزینیم، تجربه ۸ ساله را ورق بزنیم و بدون فضای تقدس یا تعصب دستاوردها و کاستی های گذشته را بیرون بکشیم، نقد کنیم و راه آینده آن گفتمان بی بدیلمان را ترسیم نمائیم”

مسئله آسیب شناسی  اقدام شده امری مهم و ضروری است، موضوعی که در دیداری که بنده هم در ابتدای دوران دولت جدید با دکتر احمدی نژاد داشتم به ان پرداختم و ایشان هم همان موقع بر این امر تاکید داشتند و بنا بر اخبار موثق این موضوع در حال پیگیری می باشد، اما اینکه ایرادهای من و شما دیده شود و شنیده شود مسئله دیگری است که به مشکلی اساسی تری بر می گردد، و ان نبود نهادینگی در جریان مطبوع ما می باشد.

قطعا نه منطقی است و نه میسور می باشد که همه دوستداران جریان نقدهای خود را به صورت شخصی به دکتر احمدی نژاد منتقل کنند، از همین رو نگاه مستقیم و حضور منظم در دفتر دکتر احمدی نژاد بصورت مطرح شده را تکرار مکررات می دانم، مگر انکه سازوکاری جدا شکل بگیرد که خروجی ان مباحث را منتقل کند.

سئوالی که مطرح است این می باشد که ایا جنابعالی که خود در جریان فعالیت های تشکیلاتی در جامعه اسلامی دانشجویان همچون من حاضر بودید چقدر در راه نهادینگی در این جریان و سازمان مند شدن آن فعالیت داشتید؟ تا چه حد از تجربیات فعالیت های تشکیلاتی که داشتیم برای این جریان بهره بردید؟

آورده اید ” به دور از تعصب و تقدس دستاوردها و کاستی های گذشته را بیرون بکشیم” و اینکه ” این که دو سال می گذرد و در جلسات خصوصی با دکتر احمدی نژاد فقط به اظهار علاقه به ایشان می پردازیم و جرات نمی کنیم به صورت جدی سوالات، شبهات و ابهامات ذهنمان را شجاعانه و احمدی نژاد وار از او بپرسیم، نشانه ای از یک هشدار خطرناک نیست؟” از آن جایی که ما در جریانی اعتقادی می باشیم و اعتقادات امری است “مقدس” و “غیرت ساز”  و از همین رو مقدس دانستن ان نه تنها عیب نیست بلکه مقوم و عامل اساسی حرکت ماست، موضوعی است که باید مورد تبیین قرار بگیرید، با این جملات نوعی سوکولاریسم خفیف در حال ترویج می باشد که بنظرم خود از نتایج ان غافل شدید، مگر می شود که هم سیاستی را برمبنای اعتقاداتی دینی جلو برد و هم تقدس ان را در پیشگاه اعضای جریان زیر سئوال برد؟!

از جرات نداشتن خود برای نگفتن حرف هایتان گفتید، مخاطلب این نقد را معلوم کنید، اگر منظورتان دکتر احمدی نژاد می باشد که ایشان چه در دوران ریاست جمهوری خود و چه در حال حاضر پذیرای سخنان مخالفین بوده است، از دوستانمان در شورای مرکزی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان که چندی پیش مهمان ایشان بودند و حتی در انجا حرمت میزبان را شکستند، بپرسید شاید نظرتان در خصوص امکان نقد و ارائه سئوالات چالشی در حضور دکتر احمدی نژاد عوض شود.

شاید هم این نقد به خود شما و عدم جسارت لازم برای طرح این مسائل در حضور ایشان بر می گردد که اگر چنین باشد جای طرح ان در این نوشتار چیست؟

از ترسیم ” راه اینده گفتمان ” گفتید و در جایی دیگر آوردید ” چریک ها همچنان خود را وسط میدان مبارزه می پندارند. منتظرند دشمن تکی بزند و بلافاصله شروع کنند به پاتک! چریک ها نقشه ی واضحی در دست ندارند  آیا تا به حال اندیشیده اند و آیا کسی به آنان گفته است که ۲۳ ماه پیش جنگ در خط مقدم جبهه ها به پایان رسیده است؟ آیا نمی بینند علمدار به خیمه ها برگشته و مدتی است شمشیر را غلاف کرده است؟! آیا با خود نمی اندیشند که هر جنگی نه یک استراتژی که دهها استراتژی دارد و در هر زمانی لازم است تغییر تاکتیک داد و تاکتیک جدیدی برگزید؟ آیا با خود نمی اندیشند که گاهی برای پیروزی و حمله نهایی، عقب نشینی، استراحت، بازنگری در اهداف، بازنگری در تاکتیک ها، تجدید قوا، تغییر سربازان و حتی در صورت صلاحدید و دستور “فرمانده” تعویض “علمدار” لازم است؟!

سئوال من در این خصوص این است که این راه آینده را چه کسی یا کسانی باید ترسیم کنند؟ چه کسی باید این نقشه ها را ترسیم کند؟

آیا با نوشتارهای به ماننده انچه شما منتشر نمودید ” راه ” مشخص می شود؟ بنظر بنده در این نوشتار در مسیر ارائه راهبرد برای جریانمان حرکت کردید که امری لازم و ضروری و نقصیه ای در جریان ما می باشد، اما در میان مسائل دیگر مطرح شده نادیده گرفته می شود؛ بهتر بود که راهکارها و تبیین ها را در نوشتارت جدا می کردید و آنارشیسم ذهنی را برای مخاطبت ایجاد نمی کردید.

اما مسئله تبین راه آینده قطعا با این چنین نوشتارهای محقق نمی شود، چرا که جریان ما از همان مشکل نهادینگی رنج می برد، در واقع مرکز فرماندهی برای صدور فرامین وجود ندارد که بخواهد اجرا شود.

در جای دیگر اوردید: آیا با خود نمی اندیشند که گاهی برای پیروزی و حمله نهایی، عقب نشینی، استراحت، بازنگری در اهداف، بازنگری در تاکتیک ها، تجدید قوا، تغییر سربازان و حتی در صورت صلاحدید و دستور “فرمانده” تعویض “علمدار” لازم است؟!”

نمی دانم از کدام فرمانده سخن می گویید که این چنین از دستورش برای تعویض علمدار حرف می زنید، علمدار این جریان خود هم نماد آن و هم فرمانده آن می باشد. توقع برای دستور گیری از مرکزی غیبی دارید؟ این جریان فرمادهی دارد که خود پرچم را دست گرفته است و برای ان هزینه داده است اما تنهاست و گردان ها و تیپ های لشکر هنوز شکل نگرفته و فرمانده ای ندارند که مرکزی برای ان باشد.

در صورت وجود چنین فرمانده ای که معلوم نیست چه کسی است، اگر دستور به تعویض پرچم دار را بدهد چه کسی را جایگزین آن می کند؟ شما اگر خود چنین نظری دارید و احیانا خود را فرمانده می دانید که مسئله دیگری است.

از برنامه نداشتن  جریان گفتید، در این دیدگاه نظرم با شما مشترک است، اما در صورت این سیاست گذاری، شما خود را موظف به اجرای ان راهبردها می دانید یا نه؟ موضوع مهمی است که بهتر است با خود معلوم کنی و گرنه در مورد معدودی، چون آنچه در خصوص انتشار یادداشت شما پیش امد این سیاست گذاری رخ دهد ان را به تیغ نقد گفتمانی می کشید و از نقد پذیر نبودن جریان می گویید، حال انکه در یک مورد این راهبرد گذاری انجام شده و اتفاقا شما نیز مسیر دیگری خلاف ان را پیش گرفته بودید، موضوعی که انقدر برای شما سنگین است که در نوشتار اخیر هم به ان پرداختید.

بازهم از شما می پرسم در حالی به حق معتقدید جریان قائم به شخص نباشد، کجا و چه کسی باید این “راه آینده ” را مشخص کند که من و شما نسبت به قدم گذاشتن در آن مسیر خود را متعهد بدانیم؟

در پایان تاکید می کنم مشکل بزرگ ما ” نه ترس از بیان مواضع و انتقادها می باشد” و نه “تقدس گرایی” بلکه مشکل نبود مرکز فرماندهی و نقشه راهی می باشد که جریان را جلو ببرد، آسیب شناسی عملکرد و تدوین برنامه برای اینده این گفتمان امری مهم می باشد ولی سازوکار آن چیست؟ و تدوین کنندگان ان چه کسانی باید باشند؟

امیدوارم در اینده شاهد حرکت جدی و تاثیرگزارتری برای کنش هدفمند در عرصه اجتماعی سیاسی از سوی افرادی همچون شما باشیم که این روزها به حق دغدغه بهبود وضعیت جریان بهار عدالتخواهی را دارند.

دوست شما

محمد امین خلیل زاده

قائم مقام سابق جامعه اسلامی دانشگاه فردوسی

 1. ایرانی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  مشکل ما تقدیس نکردن و درک نکردن ارزش های والای دکتر احمدی نژاد است.
  نفهمیدن ارزش داشته هایمان، اوج بی برنامگی و خودباختگی است.

 2. برادر :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  سلام آقای خلیل زاده سعی کنید در پاسخ گویی تان متانت و ادب را رعایت کنید استفاده از عبارت دوست پیدا شده خارج از عرف و اخلاق است
  اینکه خیلی از احمدی نژادی ها سکوت کرده اند دلیل بر پیگیری مسائل نمی شود خوشبختانه شما اگر نگاهی به سابقه تان بیاندازید متوجه می شوید نهایت عمر احمدی نژادی بودن شما به دولت دوم احمدی نژاد می رسد سعی کنید اگر در جای بزرگان قدم می گذارید حریم ها را هم نگه دارید السابقون السابقون اولئک المقربون

 3. حسن :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  با سلام
  واقعا متاسفم برای برخی از مدعیان جریان عدالت طلبی که اصولی ترین فرضیات سیاسی را در نظر نمیگیرند
  برای جریانی که از سوی قدرتمندان سیاسی و مذهبی کشور متهم به انحراف و دروغ گویی و….. شده است اولویت کارسیاسی چیست؟
  وقتی برخی از خودیها در قالب نقد درون گروهی بصورت خفی برخی از کدهای انحراف را مطرح میکنند به کجا باید شکایت برد؟
  اکنون اولویت جریان عدالت طلبی رفع اتهام انحراف خود و اگاهی بخشی به عامه مردم است. مردمیکه هرگز تهمت انحراف دکتر را باور نکرده اند ولی با تبلیغات شیاطین انسی به اطرافیان دکتر به اندازه خود او اطمینان ندارند
  سکوت علی گونه احمدی نژاد و دست تقدیر الهی در این دوسال دارد کار خود را میکند
  کم کم غبار فتنه سال ۹۰ (منحرف خواندن دولت دهم) در حال خوابیدن است. و به مرور دست های پنهان آن فتنه برای مردم و خصوصا بچه حزب اللهی ها آشکار میگردد.
  وقتی مدعیانی مانند حسین قدیانی اصولگرایی را طیفی بین لاریجانی و قالیباف معرفی میکند. و عملکرد این حضرات در مواجهه با دولت روحانی در معرض دید حزباللهی ها است. با دست خود پرده از خیلی از مسائل بداشته میشود.
  وقتی جبهه پایداری دارد به لکه … در جریان اصولگرایی کشور تبدیل میشود. خود حامل نا گفته های بسیاری است
  وقتی ۸ سال دولت مهرورزی به مرض هاری تشبیه میشود. و از خیل مدعیان فقط یک مرد بنام حائری شیرازی موضع میگیرد. برای نادان ترین افراد نیز مشخص میشود که آنان که شعار دولت نهم خوب و دولت دهم بد را میدادند چرا حداقل از ۴ سال اول دفاعی نکردند؟
  چرا مرثیه سرایان فتاح و لنکرانی و صفار هرندی و …. از عملکرد این آقایان در ۴ سال دولت نهم دفاع نکردند و جواب دندان شکنی به راس فتنه ۸۸ ندادند؟
  چرا حضراتی که از دکتر و اطرافیانش توقع عصمت داشتند و از کوچکترین کار آنها پیراهن عثمان تهیه میکردند. اکنون در مقابل شیرین کاری های این دولت و حامیانش سکوت نموده و بعضا دلیل سکوت خود را منویات رهبری میدانند
  کجایند حضراتیکه بخاطر مکتب ایران و گشت ارشاد و … کم مانده بود کفن بپوشند. ولی در مقابل تحریف راه امام سکوت نموده اند؟
  یکی میگوید امام در آخر مخالف شعار علیه آمریکا شده بود
  دیگری مردم شریف کشور را با مردم کوفه یکی کرده مدعی صلح حسنی است.
  گشت ارشاد بلکل تعطیل شده و مسیول قبلی نیروی انتظامی و فعلی آن هیچ مشکلی با تعطیلی قانون حجاب و عفاف ندارند.
  کار بجایی رسیده که محسن رهامی اصلاح طلب مدعی شده که مجلس آینده باید تهی از افراطی های پایداری شود.
  پراکنده گویی بنده را ببخشید
  منظور این است که در لوای نسخه پیچی برای جریان عدالت طلبی و نقد درون گفتمانی حجابی بر این جریان روشنگری الهی نشویم
  هر روزه احزاب چپ و راست و کارگزار با دست خود سندی بر حقانیت دولت مهرورز منتشر میکنند. با هر شرری که به سمت عدالت پرتاب میکنند شعله ای بر می افروزد که چهره سیاه خودشان را عیان میکند.
  ماجرای دکل نفتی – بورسیه ها – آمار دروغین اشتغال دولت قبل و …. همگی به ضد خودشان تبدیل شده است.
  خواهشا بگذارید دست حق کار خودش را بکند
  خود را وسط این معرکه نیاندازید. که بعید است خیری بدست دهید. بلکه شاید کار را خراب بکنید.

 4. امین :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  سلام اقای خلیل زاده
  در ابتدا فکر میکنم لازمه که بدونید وقتی حرف از نداشتن جرئت انتقاد از بعضی رویه های گذشته (درست یا غلط) در حضور دکتر و در جلساتی که با حضور ایشون در دفترشون برگزار میشه،این جرئت نداشتن نه ریشه در عدم جسارت فرد است و نه اینکه دکتر مشخصا فضا را برای نقد بسته است.بحث بر سر این است که خوشبختانه یا متاسفانه اتفاقاتی در قبل روی داده که همچنان هم برای ما توجیه منطقی و قابل قبولی ندارد،ولی متاسفانه فشار منفی فراوان رسانه ها علیه دکتر باعث شده،فضا برای این سوالات و بعضا انتقادات دلسوزانه گرفته شده و امکان حق جویی را از ما سلب کند.به شخصه این فضا را بیشتر ساخته و پرداخته طیف خودمان میبینم.
  بیشتر جلسات برگزار شده با حضور ایشان فقط و فقط به ابراز ارادت و بعضا شعر خوانی برای ایشان دنبال میشود که اگر نبود سخنرانی های خود دکتر،این جلسات هیچ خروجی نداشت.بسته بودن فضای انتقاد در میان خودمان را در شبکه های اجتماعی هم میتوانیم ببینیم.به هرحال مسائلی هنوز هم در میان طرفداران وجود دارد که مطرح شدن آنها و رفع آنها از مهمترین مسائل است.
  چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است،وگرنه چه کسی است که مظلومیت دکتر قلبها را نداند،ولی با تکرار مکررات در این جلسات چه چیزی عاید دکتر،طرفداران و کل جریان خواهد شد؟؟

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: