تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۴/۲۲ - ۱۸:۵۷ کد مطلب 64650

بنده آیت‌الله مصباح را صد در صدمتدین و درست کار می‌دانم و اعلمیتش را تائید می‌کنم

آیت‌الله محی‌الدین حائری شیرازی از علمای برجسته اخلاق و عضو مجلس خبرگان رهبری است. او استاد اخلاق دولت شهید رجایی و دولت احمدی‌نژاد بوده است. آیت‌الله حائری می‌گوید برای اینکه تعصب به افراد و گروه‌های سیاسی را دور شدن از عدالت و اخلاق می‌داند، هیچ‌گاه خود را در یک طیف یا گروه سیاسی خلاصه نکرده است و در رقابت‌‌های سیاسی نیز تلاش کرده نظرش را با پرهیز از سیاسی‌ کاری بگوید. چندی پیش بخش اول مصاحبه آیت‌الله حائری شیرازی با خبرگزاری تسنیم منتشر شد و متن کامل بخش پایانی این مصاحبه از نظرتان می‌گذرد:

احمدی‌نژاد مانند شهید رجایی دل به اخلاق نمی‌داد

آیت الله حائری شیرازی در ادامه با انتقاد از اینکه احمدی‌نژاد توجه لازم را به کلاس اخلاق نداشت، گفت: آنگونه که شهید رجایی به مباحث اخلاقی دل می داد و مطلب را دنبال می کرد، آقای احمدی نژاد چنین احساس نیازی نمی‌کرد و در برخی موارد ممکن بود از مشایی بیشتر از بنده و امثال آقای تهرانی، تاثیر بگیرد. متاسفانه ایشان در اکثر مواقع بعد از اینکه کلاس تمام می‌شد، به هیئت دولت می‌رسید.

آیت الله حائری شیرازی در پاسخ به این سؤال که گفته می شود در  انتخابات رئیس مجلس خبرگان رقابتی که بین مرحوم آیت الله مهدوی کنی و هاشمی رفسنجانی بود و شما در تیم هاشمی بودید، گفت: مرحوم آیت الله مهدوی کنی به آیت الله هاشمی حسن ظن داشت؛ البته رقابت اصلا میان آنها شکل نگرفت؛ آقای هاشمی هم اگر فردی غیر از مرحوم آیت الله مهدوی کنی مطرح می شد رقابت می‌کرد وحضور می یافت؛ اما چون آیت الله مهدوی کنی حضور یافتند کاندیدا نشد. در انتخابات بعدی خبرگان هم چنین بود، خب بنده آیت‌الله یزدی متدین و مومن می‌دانم و معتقدم ایشان خیلی متدین هستند اما مدیریت آقای هاشمی را قبول دارم. بماند که برخی بزرگان قم می‌گفتند در این شرایط مدیریت اصلاً مطرح نیست و باید به کسی رای بدهیم که به ولی‌فقیه نزدیک‌تر است که این هم از مباحث مطرح در انتخابات خبرگان بود.

وی افزود: بعد از شهادت آیت الله دستغیب بنا به اصرارهای ایشان (آیت‌الله یزدی) بنده امام جمعه شدم، آقای یزدی از دوستان من است، منتهی موضوع مدیریت نیز مورد توجه است. البته اینکه عده ای میگویند آقای هاشمی از مقام معظم رهبری دور است چنین چیزی درست نیست و تاکنون هم ثابت نشده است؛ اینکه به این نتیجه برسیم که این آقایان دنبال این هستند که از هم چیزی را بقاپند اشتباه می‌کنیم.

* روحانیون الگوی مردم‌ هستند، حرمت هم را حفظ کنند

عضومجلس خبرگان در ادامه با بیان اینکه در گذشته علما حرمت یکدیگر را حفظ می کردند و اگر قرار بود که و از همدیگر با اسم به نیکی یاد می‌کردند و هنگام انتقاد اسم نمی‌بردند، به اظهارات آیت الله هاشمی در خصوص  اینکه ” اگر افراد ناصالح کاندیدا شوند شرکت می‌کنم” اشاره کرد و گفت: این تعبیرهایی است که گاهی مطرح می‌شود؛ رقبای آقای هاشمی برخی تعبیرها را بعضا خطاب به ایشان می‌گویند و ایشان هم گاهی کم لطفی‌هایی به بزرگان می‌کند؛ مثلاً ایشان به یک بزرگی کم‌لطفی می‌کند و می‌گوید، روحانی کم‌فروش و این بزرگ هم از آقای هاشمی به عنوان انسان غافل یاد می‌کند. مردم ما روحانیون را الگوی اعمالشان قرار می‌دهند ما نباید به گونه‌ای با هم صحبت کنیم که در جامعه بار منفی داشته باشد.

*برخی افراد تقلب را دیدند و سندی نداشتند؛ ولی مسکن مهر را نمی‌بینند

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه در نامه به آقای هاشمی رفسنجانی نوشتم، صبر کنید فعلی‌ها شق‌القمری کنید و بعد موضع بگیرید”، گفت: سؤال من این است چطور برخی که تقلب را دیدند و برایش هیچ سندی ارائه نکردند، مسکن مهر و صاحبخانه شدن عده ای را ندیدند؛ خب شما که دوسال است ممکلت و حکومت را در اختیار دارید، وزارت کشور و دولت دست شماست چرا در این ۲ سال نتوانسته‌اید حتی یک سند برای ادعای تقلب ارائه کنید؟ چرا ادعایتان را ثابت نمی‌کنید. تعجب می‌کنم که شما خانه داران افراد را در مسکن مهر را نمی‌بینند اما می‌گوید تقلب را دیده‌ایم.

*هاشمی در نامه به رهبری عجله کرد/نمی‌خواهد ضربه بزند فکر می‌کند کارش درست است

وی در پاسخ به این سؤال که منظورتان از کسانی که از تقلب حمایت کرده و اکنون مسکن مهر را نمی‌بینند، آقای هاشمی رفسنجانی است؟ گفت: همه کسانی که آن ادعا را کردند باید پاسخگو باشند. منظور من کل افرادی است که اینگونه ادعا کردند، است. آقای هاشمی اوایل می‌گفتند بگذارید رهبری خودشان این مسائل را حل می‌کنند، ما از آقای هاشمی یک چیزهاییش را نشنیده می‌گیریم و چیزهایی از آن را شنیده که این جوانمردی است؟ درباره آن نامه بدون سلام که در سال ۸۸ خطاب به رهبر معظم انقلاب نگارش شد هاشمی عجله کرد اما اینکه برخی می‌گویند ایشان قصد داشت با این کار به انقلاب ضربه بزند، درست نیست، ایشان فکر میکرد این کار درست است.

عضو خبرگان رهبری در پاسخ به سوالی درباره تحریف امام، تصریح کرد: اولا باید بگویم در رابطه با امام و خط مشی آن باید تنها حرف رهبر حجت است. ما نمی‌دانیم چرا برخی اینگونه صحبت می‌کنند. فرض بر اینکه آنچه درباره امام می‌گویند همان باشد که آنها گفته‌اند. خب امروز حرف چه کسی حجت است؟ امروز تنها حرف و مشی رهبر معظم انقلاب اسلامی حجیت دارد و اگر هم برخی می‌گویند امام در زمانی چنین و چنان فرموده، خب فرض که درست است چه هدفی دارند؟. امروز فقط و فقط حرف ولی‌فقیه زمان که رهبر معظم انقلاب اسلامی است، موضوعیت دارد.
حائری شیرازی درباره برخی ادعاها مبنی بر مخالف امام با شعار مرگ بر آمریکا، گفت: دربرخی جاها می‌گویند امام نظرش مخالف شعار مرگ بر آمریکا بود و ..؟ امام آن موقع ولی فقیه بود، نظرش هم فرض محال آن بود ولی در حال حاضر ایشان (رهبر معظم انقلاب) ولی فقیه است که نظرش در حال حاضر اصل است، آن موقع امام ولی فقیه بود و حرفشان حجت بود و اکنون نیز حرف ولی فقیه حجت است، اگر کسی با مدرک سخنانی از امام را نقل کند آن صحیح است در غیر این صورت، اگر سخنانی مخالف سخنان امام اما به نقل از ایشان بدون مدرک زده شود قطعا آن سخنان اعتبار و وجاهت قانونی ندارد و در مظان تهمت قرار می‌گیرد مومن نباید بدون سند حرف بزند، خود ایشان هم اگرمتوجه شود می‌گوید نظر بنده این نبود، فرض می‌گیریم که امام در زمان خود چنین حرفی را زده باشند در حال حاضر به فرمایش امام که پشتیبان ولایت فقیه باشید باید به حمایت از رهبرمعظم انقلاب پرداخت و پشتیبان ایشان بود.
*مصباح را ۱۰۰ درصد متدین می‌دانم؛ او مطهری زمان و در اخلاص کم‌نظیر است
حائری شیرازی با بیان اینکه، برخی از اختلاف سلیقه‌ آقای هاشمی و آقای مصباح بزرگنمایی می‌ کنند، گفت: بنده آیت‌الله مصباح را صد در صدمتدین و درست کار می‌دانم و اعلمیتش را تائید می‌کنم اما از جهتی معنایش این نیست که آقای هاشمی را در دیانت سست می‌دانم. این حرفها را درست نمیدانم که برخی به دنبالش هستند. اختلاف نظر بین بزرگان وجود دارد و نظراتشان را می گویند، آقای مصباح، مطهری زمان ما است و در اخلاص کم نظیراست و اما این معنایش این نیست که هاشمی دنیا پرست و و ریاست طلب است؛ اختلاف نظرها وسیع است.

وی با بیان اینکه،علت محبوبیت مقام معظم رهبری رهبری خلوص در کلام است، گفت: ایشان زبانشان را کنترل می‌کنند در دورانی هم که نماینده مجلس بودند همین گونه بود و امروز هم که به عنوان ولی امر مسلمین هستند به حد زیادی کلامشان را کنترل می‌کنند. یعنی خیلی مراقب هستند که چه می‌فرمایند، خیلی دقت می‌‌کنند به همین خاطر است که در جامعه محبوبیت دارند ما باید در این ماه رمضان دعا کنیم که خدا ما را مالک زبانمان قرار دهد.

وی در ادامه با بیان اینکه مخالفت با تندروی علیه احمدی‌نژاد به معنای حمایت کامل از او نیست، گفت: معتقدم احمدی نژاد فعلی همان احمدی نژاد سابق است و آن دوره هم همین وضعیت را داشت و اکنون هم همانگونه است، ایشان نه سقوط کرد و نه صعود؛ احمدی‌نژاد دلش می خواست در دوره ریاست جمهوی خدماتی انجام دهد ولی شتابش زیاد بود و علت شتابش نیز به این خاطر بود که زمان ظهور را نزدیک می‌دید و دلش می‌خواست قدم‌هایی را بردارد و احساس می‌کرد وقت زیادی نداریم و از آن جهت هم بود که وزرایش را عوض می‌کرد و بابت همین‌ها بود که می‌گفت تعارف  با کسی نکنیم.

استاد اخلاق دولت دهم در پاسخ به این پرسش که آیا بعداز پایان ریاست جمهوری احمدی نژاد دیداری با وی داشته اید؟ گفت: خیر، دیداری نداشته ام و پیشم نیامد که دیداری داشته باشیم، فقط در مجلس ترحیم والده ایشان آقای احمدی نژاد را دیدم و صحبتی خاصی هم میان ما صورت نگرفت.

این استاد حوزه گفت: احمدی نژاد قصد داشت بگوید در این دوره وقت کم داریم و باید عجله کنیم ؛ وقتی انسان می دود به چیزی می رسد اما اینکه می خواست عمدا مردم را در این کار بگذارد یا عمدا نقدینگی را زیاد کند، این چه حرفی است؟ او دلش می خواست مردم صاحب خانه شوند و توانست وام دهد و برخی با ۵میلیونی صاحب خانه شدنداما می گویند افسانه؛ این چه نوع بیان است؟ تعجب می‌کنم این‌هایی که می‌گفتد دولت قبل با تقلب بالا آمد، این خانه‌ها را که دیده اند را منکر می‌کنند اما  اکنون  که دو سال است کشور را در دست دارند چرا هیچ اقدامی برای اثبات ادعایشان نمی‌کنند؟

* آمریکا بدنبال بهره برداری از دعوای موافقین و مخالفین توافق درداخل کشور است

آیت‌الله محی‌الدین حائری شیرازی عضو مجلس خبرگان رهبری در مورد نتیجه مذاکرات،گفت: ما دعایمان این است که بتوانیم دراین مذاکرات یک نتیجه خوبی داشته باشیم و این هم نیست که عده ای بگویند موافقت بد و عده ای دیگر بگویند موافقت خوب.

وی با بیان اینکه ” آمریکا بدنبال بهره برداری از دعوای موافقین و مخالفین توافق درداخل کشور است و به همین دلیل این کار را کش می دهد”، تصریح کرد: محاصره اقتصادی،  مقدمه کار دشمن است، اما ذی‌المقدمه این‌ها، اختلاف داخلی در کشور است.

این استاد حوزه علیمه تصریح کرد: مهمتر از اینکه نتیجه چه خواهد شد این است که همه ما تلاش کنیم و به اتحاد و همدلی وفادار بمانیم و اجازه ندهیم دشمن در مذاکرات هسته‌ای به هدف خود که اختلاف داخلی در کشور است، برسد. برای اینکه اتحاد و همدلی حفظ شود باید همه نگاه‌ها به سمت مقام معظم رهبری باشد و همه ما باید ببینیم که ایشان چه می‌فرمایند و آنرا عمل کنیم.

منبع:تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: