تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۴/۲۴ - ۱۳:۳۳ کد مطلب 64901

اختصاصی/ دکتر الهام در جمع اهالی رسانه:

گفتمان احمدی نژاد همان گفتمان امام خمینی (ره) است/ از نظر ایشان ورود به عرصه انتخاباتی کم اهمیت است

جمعی از اهالی رسانه و فعالان سیاسی به مناسبت ماه مبارک رمضان و آغاز به کار مکتب امیرالمومنین علیه السلام دور هم جمع شدند.

به گزارش اختصاصی میدان ۷۲، جمعی از اهالی رسانه و فعالان سیاسی به مناسبت ماه مبارک رمضان و آغاز به کار مکتب امیرالمومنین علیه السلام دور هم جمع شدند.

دکتر غلامحسین الهام، دکتر ابوالفضل ظهره وند، دکتر ناصر نوبری، حجت الاسلام عباس امیری فر و مجید امیدی شهرکی، دکتر عبدالرضا داوری و برخی دیگر نیز در این برنامه حضور داشتند.

همچنین دکتر الهام در این برنامه پیرامون مکتب امیرالمومنین علیه السلام و گفتمان انقلاب اسلامی با اهالی رسانه سخن گفتند.

متن سخنرانی ایشان به شرح ذیل می باشد:

چرا میگوییم مکتب امیرالمومنین علیه السلام؟ در حکومت اسلامی بعد از پیامبر اکرم (ص)، ما هیچ نمونه عینی و الگوی عملی جز حکومت چهار سال و چند ماهه امیرالمومنین علیه السلام نداریم. در روایات هم داریم که حکومت امام عصر (عج) مشابهت به حکومت امیرالمومنین علیه السلام دارد. سیره حکومتی ایشان سیره جدش امیرالمومنین علیه السلام است.

حکومت ما هم با این هدف شکل گرفت و انقلاب عظیم اسلامی پا گرفت و با این همه فداکاری ها و خون های خالصانه هم آبیاری شد که سیره و روش علوی را حاکم کند. ما بیش از هر چیز برای تقویت گفتمان اصیل انقلاب اسلامی نیاز به مطالعه در سیره و روش حکومت مولا علی علیه السلام داریم، چه در از نظر تاریخ زندگی حضرت و چه اسناد و کلمات بجا مانده و آن گنج عظیمی که این میراث گرانقدر اسلامی در سفره سنت نبوی و علوی برای ما گذاشته است و این پایه حکومت ماست. بعد از کتاب الهی قرآن مجید، ما باید از آن بهره بگیریم و این یک تکلیفی برای حفظ انقلاب اسلامی است.

آب دریا را اگر نتوان کشید به حد وسع که باید چشید.

بخش عمده ای از آن چیزی که در عرصه معرفتی، شناختی، توحیدی و سیره عملی حکومتی است را می توان در نهج البلاغه یافت کرد و خودمان را در معرض این مکتب قرار دهیم. این هدفی است که باید دنبال کنیم و این نیازمند مطالعه همه جانبه دارد. باید اهل نظر و دوستان به ویژه دوستان احمدی نژادی که دنبال این سیره و تبیین این گفتمان هستند امروز توجه داشته باشند که رسالت آنها تعمیق فکری، معرفتی و گفتمانی است و خود آقای احمدی نژاد هم مکرر گفته اند ورود به عرصه انتخاباتی، چه مجلس و چه ریاست جمهوری و چه امثال اینها، نسبت به اصل این مساله کم اهمیت است. چون خود این حکومت باید بر پایه این گفتمان شکل بگیرد. این مساله ای است که شاید میتوانم ادعا کنم که انتظار رهبری هم از همه ما این است که این تفکر تقویت شود و با این تفکر و تقویت آن بصیرت حاصل می شود و با حفظ آن، انقلاب از گرفتار شدن در حوادث تاریخی مثل صلح امام حسن (ع) و قیام امام حسین (ع) و تنهایی امیرالمومنین علیه السلام نجات پیدا می کند.

۸۱۲۳۱۱۱۴۸_۷۵۰۸

در همین جا میخواهم با اجازه برادر عزیزم آقای دکتر سپهر حکمت که از بیانات ایشان نهایت استفاده را بردیم این نکته را هم از جهت نگاه خودم و نه مقصود ایشان بگویم. ایشان در بیاناتشان اشاراتی به نگرش های دکتر شریعتی در باب عدالت و معنویت و بعد آزادی داشتند. ممکن است در ذهن مخاطبین و کسانی که شما عزیزان را با این تحلیل محک می زنند اینگونه برداشت شود که منشا تفکر احمدی نژاد و رفتار حکومتی ایشان در این هشت سال، اندیشه و تفکر دکتر شریعتی است. خواستگاه ایدوئولوژیکی آن خواستگاه فکری دکتر شریعتی است. البته بنا نیست اینجا در مقام ارزیابی و تحلیل این تفکر بر بیایم، ولی شاید این برداشت بشود که این مبتنی بر آن گفتمان است. این تفکر باعث برداشت های غلط و منفی در بعضی اذهان خواهد بود.

نقش دکتر شریعتی در ایجاد یک تحول اجتماعی گفتمانی و حرکت سیاسی یک مقوله قابل بررسی و ارزیابی نسبت به نقاط قوت و ضعف ها و نقدهایی که بر آن وارد می باشد است. اما اگر یک نقطه مواجهه و رقیب سازی فکری و گفتمانی با گفتمان انقلاب اسلامی بشود، از این جهتش سوء تفاهمات ایجاد می کند. میخواهم این اشاره را بکنم که گفتمان آقای دکتر احمدی نژاد، گفتمان و اندیشه امام خمینی (ره) است و ما برای فهم آن باید این گفتمان را ریشه یابی کنیم. همین گفتمان مبتنی بر قرآن و سنت است. باز برای جلوگیری از سوء تفاهمات این به معنی این نیست که من می خواهم بگویم تفکر دکتر شریعتی این نیست یا مقابل آن نیست. ابدا حرف من این نیست. می خواهم بگویم ما با یک مکتب پر نفوذ تر و دقیق تری مواجه هستیم که علامت فکری ما در جامعه آن است و خود دکتر شریعتی هم در یک دست نوشته ای دیدیم نسبت به خود امام (ره) یک برداشت در آت دوران قبل از انقلاب دارد و خود ایشان را در آن عرصه قبل از حکومت به عنوان یک محور و الگو و مراد معرفی می کند. ما این منشا را اشتباه نگیریم یا تحلیل ناصوابی که موجب سوء استفاده می شود و بر همین اساس شما را در ابتدای حرکت خود تخطئه می کنند، نکنیم. علامت تفکر امام (ره) یک علامت شفاف است. اتفاقی است، اجماعی است. اختلافی حداقل در جبهه انقلاب اسلامی نیست. اگر چه به گفته مقام معظم رهبری برخی به دنبال تحریف آن و معرفی یک تفکر انحرافی از آن هستند.

یک گام بیاییم بالاتر، خود امام (ره) هم مبتنی بر کتاب و سنت حرکتش شکل گرفته است که این ریشه در تفکر علوی دارد. امام بزرگوار همیشه به ما می گفت از بالا نگاه کنید. وقتی ما افق حکومت علوی را نگاه کنیم آن وقت ریزش های مادون آن ما را نگران نمی کند. ترس نداریم و افقمان بلند است و بنابراین با تلاش و امید و استحکام نظری قویتر جلو می رویم. از پایین کم می آوریم. از بالا که نگاه کنیم هیچ وقت رکود و توقف ایجاد نمی کند.

  1. بنده خدای علی/مقداد :
    آیا موافقید؟ Thumb up 1 Thumb down 4

    کم اهمیته؟! وقتش که شد به درودیوارمیکوبید وبگم بگم راه میندازید.

  2. مرتضی رحیمی یگانه :
    آیا موافقید؟ Thumb up 1 Thumb down 1

    سخنرانی سرور و سالارمانجناب دکتر الهام بسیار بسیار عالی و پر از نکته و حکمت بود. خدا ایشان را حفظ و تایید کند. الهی که تاسیس مکتب امیرالمونین مایه ی خیر و برکت برای جریان بهاری و مهدوی باشد و الهی که عنایت امام زمان عج شامل حال این عزیزان باشد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: