تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۴/۲۴ - ۱۷:۰۱ کد مطلب 65022

یادداشت/ کمال رستمعلی

کلاه امیرکبیر بر سر وزیر خارجه یا عکس ظریف کنار مصدق!

کلاه امیرکبیری را که اصلا بدجور تابلو ضد اجنبی ست و در زمان صدارتش در سیاست خارجی تز موازنه منفی را در پیش گرفته بود، می گذارند بر سر وزیر محترم خارجه. موازنه منفی یعنی نه به انگلیس امتیاز می دهیم، نه به روسیه و نه هیچ قدرت دیگری

میدان ۷۲/ کمال رستمعلی: خیلی به توافق کاری ندارم. ان شاالله به همین خوبی هست که می فرمایند. فقط با دیدن تصویر وزیر محترم خارجه در کنار مصدق و امیرکبیر چند نکته به ذهنم رسید؛

این بزرگوارنی که به خیابان آمدند و خوشحالی کردند و آن دیگرانی که در شبکه های اجتماعی از برقراری رابطه با آمریکا ابراز خرسندی کردند و پیشاپیش ورود کالاهای آمریکایی به ایران را جشن گرفتند، قطعا همان دوستانی هستند که در طول این سال ها مدام مطالبی از کوروش و گاندی و مصدق و ماندلا برای این و آن ارسال می کردند. همان ها که فتحعلی شاه – به اسمش توجه کنید تو رو خدا فتح علی شاه – را شماتت می کردند و دل شان برای عباس میرزا می تپید.

بعد بر می دارند کلاه امیرکبیری را که اصلا بدجور تابلو ضد اجنبی ست و در زمان صدارتش در سیاست خارجی تز موازنه منفی را در پیش گرفته بود، می گذارند بر سر وزیر محترم خارجه. موازنه منفی یعنی نه به انگلیس امتیاز می دهیم، نه به روسیه و نه هیچ قدرت دیگری. آخه عزیز دلم ، اگر امیرکبیر هم از این جور لبخندها بلد بود بزند که کل صدارتش نمی شد ۳سال و ۳ماه. اصلا کسی را برای لبخند زدن و توافق، که نمی برند گوشه ی تاریک حمام رگش را بزنند که قربان شکل ماهت برم.

ظریف امیرکبیر

میان هیاهو و جشن و شلوغی اما نمی شود رفت به آن آبجی که عکس وزیر محترم را گذاشته کنار عکس دکتر مصدق، گفت که این بنده خدا مصدق توی همین عکسی که تو بر سر دست گرفتی هم سرش پایین است و غمگین است و کلی قیافه ش فرق دارد با چهره ی ماشاالله بشاش و خنده روی وزیر محترم. صدا که به صدا نمی رسد توی شلوغی که بهش بگوییم همشیره! این جناب مصدق اساسا تمام مصیبتش از آمریکایی بود که تو دقیقا همین الان به خاطر توافق با او داری جشن می گیری. و الان اون دنیا دکتر مصدق بنده خدا متحیر مانده است که توی خیابان های تهران دقیقا چرا عکس من الان در جشن آمریکاسوری بر سر دست گرفته شده است؟

و به این روشنفکرانی که این همه گاندی گاندی کردند این همه سال و حالا با خوشحالی از برقراری ارتباط با غرب می گویند و سرازیر شدن کالای آمریکایی، یکی بگوید که گاندی وپیروانش پارچه لباس هایشان را از نخی که خود می رشتند تهیه می کردند ودیگران را نیز به این کار تشویق می نمودند ودرحالی که کارگران هندی لباس های مورد نیازشان را از تولیدی های صنعتی تحت تملک انگلیسی ها خریداری می نمودند، گاندی معتقد بود چنان که هندی ها لباس های خود را خودشان تهیه کنند ضربه اقتصادی سنگینی بر پیکره استعمارگران انگلیسی درهند وارد خواهند آورد. متعاقبا علامت چرخ نخ ریسی برروی پرچم کنگره ملی هند نقش بست.

و البته که این خانوم ها و آقایون همان ها هستند که انقدر از کوروش و عظمت او ذوق زده بودند که وقت و بی وقت، با بهانه و بی بهانه از او جمله ارسال می کردند و نشر می دادند. تا جایی که تاریخ به خاطر دارد کوروش به هیچ زورگوی مستکبری امتیاز نداد.

مصدق - ظریف - جشن هسته ای

اخیرا هم که ورد زبان شان ماندلا بود. الان سر و صدای جشن کمی خوابیده و می شود گفت دوستان خوب من، این ماندلایی که شما این همه درباره اش می گفتید همان ماندلای معروف است یا صرفا یک مشابهت اسمی ست؟ چون ماندلای معروف ۲۷ سال – تکرار می کنم ۲۷ سال – در زندان بود و لبخند نزد. محکم و استوار و بدون سستی مقاومت کرد تا پیروز شد.

من جدا و بدون هیچ کنایه ای به توافق کاری ندارم. واقعا امیدوارم همان طور که گفته می شود زندگی مردم بهتر و بهتر شود. اما خدایی ش خودتان احساس نمی کنید، بعدها آیندگان با دیدن عکس مصدقی که با کودتای آمریکا سرنگون شد، در جشن خیابانی توافق با آمریکا، خنده شان بگیرد؟!

ظریف امیرکبیر

 1. اكبر :
  آیا موافقید؟ Thumb up 5 Thumb down 15

  شما ببخشید،شما بزرگوارتر از آن هستید که از کلاه گذاشتن برسر وزیر محترم امور خارجه ،نگران باشید .مخواستند این کلاه را سر بقائی پاکدست بگذارند ،میخواستند سر رحیمی بگذارند
  بمنتهی کلاه گم شده بود معلوم نبودکجاست ولی فکر کنم دولت پاکدست قبلی این کلاه را مشابه سازی کزده بود وبرسر مردم گذاشت

 2. mahdi :
  آیا موافقید؟ Thumb up 3 Thumb down 2

  ای بیچاره کلاه سر شما رفته که فکر می کنید بقایی دزدی کرده ، اونا شماهارو سرگرم بقایی بیچاره کردن تا خودشون دزدی هاشونو بکنن آقای الف _ ج …. نمونه بارزش. رفتن سرمایه های مملکتو با یه امتیاز برای تبلیغات برای جریان خودشون معامله کردن اونوقت خودشونودبا امیر کبیر مقایسه میکنن؟؟؟؟

 3. فرزند یک شهید :
  آیا موافقید؟ Thumb up 1 Thumb down 0

  این عکس شبیه میرزا آقاخان نوریه نه؟

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: